• |
ide | kryesore

Mbreti Charles bën paqe me Princ Harry dhe Meghan

-Instant, Paparazzi, Slider

Mbreti Charles ka vendosur të bëjë paqe me Princ Harry dhe gruan e tij, Meghan Markle. Ai i ka ftuar ata në kurorëzimin e tij më 6 maj 2023, raportoi të premten Daily Mail.


Megjithëse ftesat për ngjarjen e shumëpritur nuk janë dërguar ende, një burim i tha gazetës se Charles i tha Dukës dhe Dukeshës së Sussex se ata janë të mirëpritur të marrin pjesë në ngjarjen historike në Westminster Abbey në Londër. “Harry është djali i tij dhe ai do ta dojë gjithmonë atë”, tha burimi i brendshëm.“Ndërsa gjërat janë të vështira për momentin, dera do të lihet gjithmonë e hapur.”


Një burim tjetër tha se ata mendonin se do të ishte “e pamundur” që ftesa të revokohej, edhe me publikimin e ardhshëm të kujtimeve të Harry-t, “Spare”. Data e kurorëzimit do të bëhet në ditëlindjen e 4-të të Archie, djalit të Harry dhe Markle.

Megjithëse Charles duket se dëshiron të shmangë dramën, kanë ardhur kërkesa që monarku t’i heqë titujt e Sussexëve, të cilët iu dhuruan çiftit nga mbretëresha e ndjerë Elizabeth II në ditën e tyre të dasmës në 2018. Pas publikimit të dokumentarëve të Harry dhe Markle në Netflix, “Harry & Meghan”, Piers Morgan i kërkoi mbretit të merrte masa.”Mbreti Charles duhet t’u heqë këtyre dy minjve helmues të gjithë titujt e mbetur dhe lidhjet me familjen mbretërore. Duhet ta bëjë atë shpejt përpara se të shkatërrojnë monarkinë,” shkroi Morgan në Twitter. Por, një ekspert mbretëror i shpjegoi Page Six pse kjo lëvizje do të ishte shumë e pamundur.

“Heqja e titullit të tyre nuk është diçka që mbreti ka të ngjarë ta konsiderojë ndonjëherë,” shpjegoi eksperti. “Kjo do të çonte vetëm në pretendimin e Sussexëve se ishte një veprim hakmarrës dhe se  nuk ishin kurrë të mirëpritur në familjen mbretërore.”/Lapsi.al

 

 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.