• |
ide | kryesore

Favore merkato e manovra pagesash në përgjime: me Juventus rrezikojnë edhe pesë skuadra të tjera

-Instant, Sport
Juventus

“Manovra e pagave” e bën Juventus të dridhet, por jo vetëm. Pas -15 pikëve që iu vendos bardhezinjve për “çështjen e fitimeve kapitale”, Prokuroria Publike e Torinos ka hapur një dosje të vetme sa i përket pagave. E këtu përfshihet edhe manovra e pagave, edhe të ashtuquajturat “partneritete opake” me disa klube. Hetimi për këtë pjesë të dytë është drejt përfundimit dhe emrat e shoqërive të përfshira nuk përmenden drejtpërdrejt. “Mbi të gjitha” disa prej tyre që do të ishin Sampdoria, Empoli, Udinese, Atalanta dhe Sassuolo.
Këto partneritete nuk janë përmendur drejtpërdrejt, por gjithnjë si rezultat i rikonstruksioneve për shkak të përgjimeve. Kështu, për shoqëritë e përfshira, aktualisht nuk ka asnjë referim apo gjykim sportiv. Pyetja që prokurorët e Torinos po i bëjnë vetes, duke analizuar materialin e mbledhur, është mbi marrëdhëniet mes Juventus dhe këtyre shoqërive. Gjë që ka ngritur hipotezën e shkeljes së konkurrencës së ndershme.


PËRGJIMET

Për prokurorët, “besnikëria e konkurrencës sportive” është rrezikuar duke theksuar “paqartësinë” e disa transaksioneve të merkatos. Kjo lidhet me transfertat e krijuara me “kushte të favorshme” për disa klube. Referenca është nga përgjimet, përfshirë një i Fabio Paratici, në kohë drejtori i Juventus. Biseda ishte me një drejtues të Pisa për blerjen e mundshme të Lorenzo Lucca: “Ti duhet të më japësh linjat, pastaj do të kujdesem unë për ta rregulluar. E bëra për Genoan, për Atalantan, për Sassuolon gjithë jetën… kur i kam parametrat, atëherë rregulloj gjithçka. Nëse gjithçka shkon mirë, shumë para për të gjithë”.


Lexo më tej: Kërcënime me vdekje për prokurorin Chiné: në shënjestër të tifozëve të Juventus edhe Gravina e shoqja e tij

HIPOTEZAT E PROKURORISË

Sipas hetuesve, ka disa raste marrëveshjesh të cilësuara si opake. Huazimi i Demiral përkufizohet nga Cherubini si “e rëndë vetëm formalisht”, pra e paguar zyrtarisht, por në realitet falas. Ose nënshkrimi i Locatelli nga Sassuolo për 25 milionë euro. Për hetuesit operacioni fsheh një shumë shumë më të lartë blerje të pa regjistruar përmes bonuseve të thjeshta: “Ndoshta do t’i japim një gjysmë vlerësimi…”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.