• |
ide | kryesore

“Ukraina nuk është armiku ynë”: Rusët rrezikojnë arrestimin për të nderuar viktimat e luftës

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Natalia Samsonova thotë se imagjinon britmat e mbytura të atyre që janë bllokuar nën rrënoja, zjarrin dhe erën e tymit, pikëllimin e nënës që humbi burrin dhe fëmijën e saj të mitur nën rrënojat e ndërtesës në Dnipro të bombarduar nga Rusia. Ajo imagjinon se nuk mund të marrë frymë.


Kjo është arsyeja pse ajo është këtu, në një statujë të poetit ukrainas Lesya Ukrainka, një monument kryesisht i panjohur i vendosur midis blloqeve brutaliste të apartamenteve të Moskës që ka organizuar një memorial të fshehur kundër luftës në një kohë kur pak në Rusi guxojnë të protestojnë kundër konfliktit.


“Unë nuk e di se çfarë mund të bëj tjetër … doja të tregoja se jo të gjithë janë indiferentë [për luftën] dhe se disa njerëz kanë ende një ndërgjegje,” thotë ajo, duke i mbushur sytë me lot. Është hera e dytë që ajo kthehet për të vendosur lule në një memorial të improvizuar për viktimat e grevës më 14 janar që vrau 46 njerëz dhe plagosi më shumë se 80. Ajo e kalon atë kur vjen për të vizituar nënën e saj, e cila jeton aty pranë.

Kjo është më e afërta që Rusia i afrohet një demonstrate kundër luftës këto ditë. Ndërsa njoftimi i Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës nxori mijëra njerëz në rrugë shkurtin e kaluar, qeveria ka shuar në mënyrë metodike mospajtimin publik, duke arrestuar mijëra dhe duke ushtruar presion shumë të tjerë për t’u larguar nga vendi.

Tani, më shumë se 10 ditë pas sulmit me raketa në Ukrainë, një rrjedhë muskovitësh ende vijnë për të bërë nderime për ata që vdiqën. Një burrë i moshuar përkulet në heshtje para statujës dhe kryqëzohet teksa kalon. Duke u kthyer nga klasa këtë javë, Ilya, një studente, u përkul për të lexuar përmendoret e lëna në statujë.

Ato përfshinin një imazh të ndërtesës së shkatërruar në Dnipro dhe një tabelë që thoshte: “Ukrainë, ne jemi me ju!” 

Por shumica e njerëzve kalojnë, duke hequr dorë nga një gazetar që bën pyetje rreth luftës. Prej ditësh, një makinë policie me drita ndezëse është parkuar pranë statujës, duke paralajmëruar ata që duan të bëjnë nderimet e tyre me kërcënimin e arrestimit ose më keq.

“Nuk ka vend për të kundërshtuar apo edhe për të pikëlluar apo lutur për të vdekurit,” thotë Ilya, duke treguar dy oficerë që qëndrojnë pranë statujës. “Presioni … është shumë i madh. Do të shpërthejë.”

Nuk është një kërcënim kot. Javën e kaluar, një grua u arrestua pranë statujës pasi mbante një tabelë ku shkruhej “Ukraina nuk është armiku ynë, ata janë vëllezërit tanë”. Të premten një gjykatë la në fuqi arrestimin e Ekaterina Varenikut për “rezistencë ndaj arrestimit”. “Të gjitha forcat e së keqes ishin kundër Ekaterinës sot,” tha avokati i saj.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës i afrohet përvjetorit të tij të parë, Kremlini duket i dorëhequr për t’u zhytur më thellë në një luftë që tashmë ka lënë dhjetëra mijëra të vdekur.

Javën e kaluar vendet perëndimore miratuan një paketë ndihme ushtarake që do të dërgojë qindra automjete të blinduara, si dhe tanke kryesore luftarake Leopard dhe Abrams, në një sinjal të qartë se perëndimi është i përkushtuar të ndihmojë Ukrainën të mbrohet dhe të rimarrë territorin e saj nga pushtimi rus.

Më shumë se 100,000 personel ushtarak rus besohet se janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i konfliktit, duke çuar në mobilizimin e parë të vendit që nga Lufta e Dytë Botërore. Qindra mijëra janë dërguar për trajnime ushtarake dhe vendosje eventuale në Ukrainë, ndërsa qindra mijëra të tjerë janë larguar nga vendi për të shmangur draftin. Një mobilizim i dytë përflitet në muajt në vijim.

Rusia ka hedhur poshtë premtimet për ndihmë ushtarake, ndërsa ka akuzuar Perëndimin për “përfshirje të drejtpërdrejtë” në konflikt, duke thënë se “tensionet po përshkallëzohen”. Sa i përket tankeve, një zëdhënës i Kremlinit tha se ato do të “digjen si të tjerët”. 

Të dyja palët besohet se po testojnë mundësinë për një ofensivë të re në pranverë që ata shpresojnë se do të çojë në një përparim vendimtar. Paraprakisht, Rusia ka vazhduar strategjinë e saj të lëshimit të raketave të drejtuara dhe dronëve “vetëvrasës” për të synuar infrastrukturën civile, duke ndërprerë energjinë dhe ngrohjen në qytetet ukrainase në mes të temperaturave nën zero.

Ishte një raketë anti-anije e pasaktë X-22 që u përplas në bllokun e banesave në Dnipro pasditen e 14 janarit në një nga sulmet e vetme më vdekjeprurëse që nga fillimi i luftës. Aktivistët pro-rusë që kundërshtojnë vajtuesit në memorialin e improvizuar në Moskë i kanë bërë jehonë shpjegimit zyrtar: se raketa goditi ndërtesën vetëm sepse ishte goditur nga mbrojtja ajrore e Ukrainës.

Në përgjigje të grevës, grupe të vogla rusësh filluan të organizojnë përkujtimore në qytete anembanë vendit: në një statujë të shkrimtarit ukrainas Taras Shevchenko në Shën Petersburg, një bust për të njëjtin shkrimtar në Krasnodarin jugor dhe në një memorial për viktimat e shtypja politike në qytetin Ural të Yekaterinburg. Memorialet pastrohen në mënyrë rutinore nga shërbimet komunale, por rishfaqen të nesërmen.

Ndërsa Samsonova flet, dy oficerë policie shikojnë nga makina e tyre, një kujtesë se edhe një sfidë e tillë e padëmshme ndaj luftës shihet nga qeveria si një kërcënim.

“Kjo është më e pakta që mund të bëhet”, thotë Samsonova. “Të jesh njeri, të shpreh ngushëllimet e tua. Kam frikë se sa më gjatë të vazhdojë kjo, aq më shumë njerëz do të harrojnë më se çfarë do të thotë të jesh person.” 

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.