• |

Video/ Përmbysje e rikuperim spektakolar në Camp Nou: Barca barazon me United, Mourinho e pëson në fund

Camp Nou

Në ndeshjen e parë të playoff-it të Europa League, që mundëson hyrjen në raundin e 1/8 shfaqja e Camp Nou nuk ka zhgënjyer. Një barazim spektakolar është maturuar mes Barcelonës dhe Manchester United, për një barazim 2-2. Rashford barazoi avantazhin blaugrana të Marcos Alonso. Anglezi detyroi edhe Koundé të shkaktonte autogolin që përmbysi rezultatin. Në fund Raphinha gjeti golin e barazimit me një goditje kros që befasoi de Gean. Roma e pëson në fund nga Salzburg, me Mourinhon që mund të dëshpërohet për një barazim të humbur kur dukej i arritur. Shakhtar Donetsk triumfoi 2-1 ndaj Rennes, ndërsa barazim pa gola mes Ajax dhe Union Berlin.

BARCELLONA – MANCHESTER UNITED 2-2

Barazim spektakolar në Camp Nou mes Barcelonës dhe Manchester United. Vajtja përfundon 2-2. Një pjesë e parë mjaft e bllokuar, ku skuadrat studiuan njëra-tjetrën. Skuadra e Ten Hag ishte më proaktive, por nuk ishin në gjendje të ndezin shpejtësinë e Rashford. Në fillim të pjesës së dytë, ndeshja u zhbllokua papritur. Blaugranat kaluan në avantazh në minutën e 50′ falë një goditjeje me kokë të Marcos Alonso. Reagim i menjëhershëm nga Djajtë e Kuq, që barazuan dy minuta më vonë falë Rashford. Një lëvizje e bukur e anlezit e një ter Stegen jo i pakapshëm. Numri 10 i United u rikthye në qendër të vëmendjes edhe në minutën e 58′, kur kaloi Raphinha dhe detyroi Koundé ta shtyjë topin në rrjetën e tij. Barça nuk u dorëzua dhe shënoi golin e barazimit në minutën e 76′, me krosimin e Raphinhas nga e majta që befasoi de Gean. Ritmi shumë i lartë në Camp Nou me shanse të shkëlqyera nga të dyja palët në fund. Casemiro rrezoi autogolin, por e shpëtoi shtylla e ndeshja përfundoi 2-2. Për kualifikimin në fazën e 1/8, gjithçka u shty për ndeshjen e Old Trafford të 23 shkurtit.

SALZBURG 1-0 ROMA

Salzburg mposhti Romën me rezultatin 1-0 në ndeshjen e parë të play-off të Europa League. Ndeshja u vendos në fund, në Red Bull Arena, me një goditje me kokë nga Capaldo. Lojtari u tregua i aftë për t’u futur mes fanellave të mbrojtjes verdhekuqe, duke e kaluar topin pas Rui Patricios. Gol në rastin e parë të vërtetë të austriakëve dhe një zhgënjim i madh për Jose Mourinho. Për Romën, një befasi pas goditjes së dy shtyllave brenda tetë minutave, fillimisht me Cristante dhe më pas Belottin. Për të hyrë në 1/8 e Europa League, Roma duhet të përmbysë rezultatin në Olimpico. Por sikur të mos mjaftojë, Mou duhet të shqetësohet për dëmtimin e Dybala, që doli në interval.

SHAKHTAR DONETSK – RENNES 2-1

Fitore e rëndësishme për Shakhtar Donetsk, që fitoi 2-1 ndaj Rennes. Ukrainasit kaluan në epërsi që në fillim. Në minutën e 11′ ishte Kryskiv ai që shënoi golin e 1-0. Francezët reaguan dhe u nisën në kërkim të golit të barazimit gjatë pjesës së parë. Por pak çaste nga bilbili i dyfishtë, Shakhtar dyfishoi epërsinë. Në minutën e 45′ Bondarenko shënoi golin e 2-0, duke shndërruar një penallti. Në pjesën e dytë kuqezinjtë e ngushtuan diferencën, falë golit të Toko Ekambi. Sulmuesi shfrytëzoi asistin e Doku në minutën e 59′. Loja u ndizet me skuadrat që u zgjatën, ndërsa miqtë kërkuan vazhdimisht golin e barazimit. Donetsk rezistoi dhe përfundoi 2-1, me Shakhtar që ecën përpara në cështjen kualifikim.

AJAX – UNION BERLIN 0-0

Përfundoi 0-0 ndeshja e parë mes Ajax dhe Union Berlin. Në pjesën e parë të lojës, holandezët e mbajtën topin në zotërim për një kohë të gjatë. Dominues Ajax me mbi 65% të zotërimit të topit. Më cinike ishte qasja e gjermanëve. Union provuan të gjenin goditjen fituese, sidomos me ish-lojtarin e Sampdoria Thorsby. Në pjesën e dytë, vendasit tentuan të jenë më të rrezikshëm, duke nisur presingun në minutat e fundit, që megjithatë nuk pati efekt. Përfundoi 0-0, me kualifikimin ende të hapur.