• |
ide | kryesore

Zbardhet misteri “i fundit” i Leonardo Da Vinçit/ Nëna e tij ishte skllave

-Instant, Arkiva, Lapsi Leaks
leonardo

Është zbardhur “misteri” i fundit për Leonardo da Vinçin. Në Arkivin Shtetëror të Firences u gjet akti i çlirimit nga skllavëria e Katerinës (ose Chaterinës), nënës së gjeniut të Rilindjes. Ai është nënshkruar nga noteri Piero da Vinci. Lajmin e ka bërë të ditur studiuesi Carlo Vecce në prezantimin e librit të tij “Buzëqeshja e Katerinës”. Prej vitesh qarkullonte hipoteza se gruaja mund të kishte qenë skllave dhe tashmë ka ardhur edhe konfirmimi. Ajo ishte një refugjate e huaj e shitur te venecianët. Dokumenti i pabotuar mban datën 2 nëntor 1452.


“Paksa rastësisht para disa vitesh dolën këto dokumente. Fillova t’i studioja për të vërtetuar se kjo skllavja Katerina nuk ishte nëna e Leonardos, megjithatë në fund të gjithë provat shkuan në drejtim të kundërt. Sidomos ky dokument ishte çlirimi” – shpjegoi Veçe. Noteri që liroi Katerinën “është i njëjti person që e donte kur ishte ende skllave me të cilin pati edhe Leonardon”.


Sipas dokumentit nga Arkivi Shtetëror i Firences, Katerina ishte e bija e Princit Jakob, i cili sundonte një nga mbretëritë malore të maleve veriore të Kaukazit. Më vonë ajo u skllavërua pasi u rrëmbye, ndoshta nga tartarët. Sipas rindërtimit të Carlo Vecce, gruaja u dërgua me zinxhirë nga Kaukazi në Azov (Tana e lashtë), në grykëderdhjen e lumit Don. Nga andej u transportua më pas përmes Detit të Zi në Kostandinopojë në 1439.

Këtu ajo përfundoi në duart e tregtarëve venecianë, të cilët e transferuan atë në Serenissima një vit më pas. Ajo mbërriti në Firence në vitin 1442, rreth moshës 15-vjeçare. Aty punoi si shërbëtore dhe infermiere në shtëpitë e Gjenevës. Pikërisht këtu Katerina takoi Piero da Vinçin, noterin me të cilin lindi djalin e saj jashtëmartesor të lindur më 15 prill 1452, në Anchiano, një fshat i vogël në komunën e Vinçit.

Leonardo ishte i parëlinduri i Pieros, por jo i Katerinës. Siç raporton Vecce, duket se gruaja në vitin 1450 “kishte qenë tashmë shtatzanë” duke rezultuar në fakt një infermiere. Studiuesi gjithashtu hipotezon se noteri Piero u martua me Katerinën në Palazzo Castellani, tani selia e Muzeut Galileo, në brigjet e lumenjve Firence. ©LAPSI.al


2 Comments

  1. Budallalliqe per te bere sensacion. Nuk eshte e vertete. Da Vinci eahte me te vertete femije i paligjshem por emri i nenes njihet mire.. Eshte nje vajza fshatare Toskane 15 vjecare

  2. E vërtetë kjo që thua.Jetoj në Itali dhe këtë histori e kam dëgjuar më dhjetëra herë. Nëna e Da Vincit ishte shërbyese në shtëpinë e babait avokat por nga fshati.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.