• |
ide | kryesore

Video/ “Hitlerson” e numri 88 me referencën e turpshme: Komuniteti hebre denoncon ultrasit e Lazio

-Instant, Sport, Video
Lazio

Curva Nord e stadiumit Olimpico rikthehet në qendër të stuhisë pas derbit Lazio-Roma. Në të vërtetë, komuniteti hebre i kryeqytetit italian denoncoi eksesin e panumërt antisemit nga ana e disa tifozëve të Lazio gjatë ndeshjes: “Një sektor i tërë që këndonte këngë antisemite, një ‘tifoz’ në tribuna me këmishën Hitlerson dhe numrin 88. E ne, si gjithmonë, jemi të vetmit që jemi të indinjuar dhe protestojmë – tha presidentja, Ruth Dureghello përmes rrjeteve sociale, shoqëruar me një imazh të një tifozi të Lazios me fanellën në fjalë -. A ka mundësi që të gjithë të vazhdojnë të bëjnë sikur s’ka ndodhur asgjë?”.


Videot që qarkullojnë në rrjetet sociale lënë pak vend për interpretim. Nga Curva Nord mund të dëgjosh qartë korin “shko në sinagogë dhe lutu, unë do të të bëj gjithmonë të ikësh”. Tekst që është kënduar edhe në rrethana të tjera. Fanella Hitlerson (“djali i Hitlerit”) me numrin 88 (referenca në shkronjën e tetë të alfabetit, d.m.th. H, dhe për rrjedhojë përshëndetjen naziste “Heil Hitler) plotëson një pamje të zymtë, edhe pse fatkeqësisht jo më tronditëse.


ABODI: “E PAMUNDUR TË BËJNË SIKUR S’KA NDODHUR GJË”

Ministri i Sportit, Andrea Abodi, i është përgjigjur sërish përmes rrjeteve sociale Presidentes Dureghello: “Është e pamundur të bësh sikur s’ka ndodhur asgjë. Do të bëj pjesën time, siç e ndjej se duhet të bëj. Respekti është i detyrueshëm dhe i panegociueshëm”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *