• |
ide | kryesore

Whatsapp sjell veçori të reja sigurie

F1, Stil
WhatsApp


WhatsApp ka shtuar një sërë veçorish të reja sigurie, që synojnë ta bëjnë më të vështirë marrjen e llogarive të njerëzve të tjerë.

Veçoritë bazohen në fokusin në privatësinë dhe sigurinë nga aplikacioni në pronësi të Meta, i cili ka argumentuar se bisedat duhet të jenë po aq private dhe të sigurta sa një bisedë personale. Shumë nga veçoritë që lidhen me atë synim janë fokusuar në sigurimin e mesazheve, të tilla si shtimi i enkriptimit nga fundi në fund. Sidoqoftë, mjetet e reja janë të fokusuara kryesisht në sigurimin e pajisjeve në të cilat shfaqen ato mesazhe. Ato synojnë ta bëjnë më të vështirë për sulmuesit marrjen e llogarive, duke shtuar kontrolle shtesë për të siguruar që njerëzit janë ata që thonë se janë.

Një mjet i ri i quajtur “Mbrojtja e llogarisë” do të aktivizohet kur njerëzit kalojnë një llogari nga një pajisje e vjetër në një pajisje të re, për shembull. Përdoruesit mund të marrin një sinjalizim në pajisjen e tyre të vjetër që u kërkon të verifikojnë se po largohen me të vërtetë nga ajo – dhe marrja e një sinjalizimi të tillë pa paralajmërim mund të sugjerojë se dikush po përpiqet të vjedhë llogarinë tuaj

Shtesa përfundimtare është një mjet i quajtur kodet automatike të sigurisë, i cili bazohet në mjetin ekzistues që i lejon njerëzit të kontrollojnë nëse po flasin vërtet me personin me të cilin besojnë se po bisedojnë.  WhatsApp tha se të gjitha veçoritë e reja do të mbërrijnë “në muajt e ardhshëm”./Lapsi.al

Marrë nga: Independent


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *