• |
ide | kryesore

Video/ Vetëm 3 tifozë i prisnin në aeroport: kthimi i trishtë i PSG kampion i Francës

-Instant, Sport, Video
PSG

Paris-Saint Germain fitoi titullin në Francë për herë të 11-të në historinë e tyre, por në Paris gati askush nuk shkoi të festonte me ta në aeroport. Falë barazimit 1-1 në Strasburg, PSG fitoi titullin kampion në Francë, i nënti në 10 vitet e fundit. E megjithatë bojkotimi i tifozëve nuk ka lidhje me triumfet e shumta.


Në fakt, mjaftoi goli i firmosur në fillim të ndeshjes nga Lionel Messi (i cili bëhet kështu golashënuesi më i mirë në histori në 5 kampionatet më të mira europiane, duke kaluar Cristiano Ronaldo) për t’i dhënë Galtier titullin e dytë, pas atij të fituar te Lille. Edhe Strasbourg mbeti i kënaqur me rezultatin, pasi kanë marrë shpëtimin matematik me pikën e fituar.


TRE TIFOZË I PRISNIN NË AEROPORT

Një fitore që sidoqoftë nuk pati pjesëmarrjen e tifozëve parisien. Është në fakt një skenë e trishtuar ajo që shihet në kthimin e ekipit në Paris. Në aeroport skuadrën kampione e prisnin vetëm 3 tifozë. Edhe ata morën disa firma nga lojtarët dhe më pas shkuan në shtëpi. Një skenë surreale, duke marrë parasysh atë që jemi mësuar të shohim kur një ekip fiton kampionatin.

Është e vërtetë që marrëdhëniet mes skuadrës dhe tifozëve janë të tensionuara prej disa muajsh. Pas kontestimeve, shumë lojtarë kanë thyer raportet me tifozerinë, i pari Messi që do të largohet në qershor. Tashmë mbetet të pritet ndeshja e fundit në Parc des Princes, ku do të mbahet edhe ceremonia e ndarjes së çmimeve dhe xhiroja në fushë e lojtarëve. Frika e shoqërisë kryeqytetase është se do të ketë protesta edhe në atë rast feste.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *