• |
ide | kryesore

Manovra e pagave/ Akord Prokuroria e FIGC-Juventus: gati një penalizim i ri e një gjobë

-Instant, Sport
Juventus

Zyrtarisht jashtë zonës Champions League, Juventus ka vendosur të mbyllë çështjen procedurale për të shmangur penalizimin në kampionatin e ardhshëm. Klubi bardhezi, siç raportohet nga Gazzetta dello Sport, në fakt ka arritur një marrëveshje me Prokurorinë e FIGC për të përshpejtuar nesër gjyqin në lidhje me linjën e “pagave”. Ajo që ishte planifikuar për në 15 qershor do të bëhet tani me një penalizim të ri të reduktuar dhe një gjobë, që sipas të gjitha gjasave, megjithëse nuk është shumë e butë, nuk duhet të jetë dramatike (rregullorja parashikonte një gjobë nga një deri në trefishin e shumës totale të pagave të papaguara “rregullisht”).


Detajet e marrëveshjes nuk dihen, por supozohet se penaliteti i ri e lë Juventus edhe jashtë Europa League dhe ndoshta ende në Conference. Kjo do t’i jepte mundësinë për të shlyer ndoshta pa shumë dramë përjashtimin eventual nga kupat për një vit, që duket synimi i hetimit të UEFA-s.


Fakti është se, sido që të shkojë, çështja duhet të mbyllet patjetër dhe Juventus, siç kërkoi Max Allegri, më në fund do të jetë në gjendje të kuptojë masën totale të dënimit. E, mbi të gjitha, ta shlyejë të gjithin menjëherë. Nga ana tjetër, pika e kthesës ishte në ajër që në mbrëmjen e së dielës kur Calvo njoftoi se bardhezinjtë nuk do t’i drejtoheshin më Kolegjit të Garancisë Coni. Drejtuesi bardhezi pranoi kështu dënimin prej 10 pikësh të vuajtur për procesin e fitimeve kapitale.

Për këtë trend të ri, shumë më të komplikuar në letër dhe me mundësinë e vuajtjes së dënimeve shumë të rënda, Juve ka vendosur të provojë rrugën e një marrëveshjeje për pranimin e fajësisë me Chiné dhe zyrën e prokurorisë federale.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *