• |
ide | kryesore

Sia diagnostikohet me autizëm

Arkiva

Sia zbuloi se ajo ka marrë një diagnozë të vonë të autizmit.


“Unë jam në spektër dhe jam në rikuperim ” tha këngëtarja e “Chandelier” të enjten gjatë një bisedeë me finalisten e sezonit 44 të “Survivor” Carolyn Wiger në “Rob Has a Podcast”.  “Për 45 vjet, unë isha si … “Duhet të shkoj të vesh kostumin tim njerëzor,” shpjegoi ajo. “Dhe vetëm në dy vitet e fundit jam plotësisht vetvetja.” Ndërsa lidhej me veçoritë që e bënë Wiger një nga konkurrentët më të dashur të “Survivor” të të gjitha kohërave, Sia tregoi se kohët e fundit ka mësuar ta pranojë veten,


“Askush nuk mund t’ju njohë dhe t’iu dojë  kur jeni të mbushur me sekrete dhe … jetoni në turp,” tha ajo, “dhe kur më në fund ulemi në një dhomë plot me të huaj dhe u tregojmë atyre sekretet tona më të thella, më të errëta, më të turpshme, dhe të gjithë qeshin së bashku me ne, dhe ne jemi për herë të parë vetvetja, dhe më pas mund të fillojmë të dalim në botë dhe thjesht duke vepruar si njerëz dhe qenie njerëzore me zemër.”

Sia, emri i plotë i së cilës është Sia Furler, e bëri zbulimin dy vjet pasi u kritikua për rolin e Maddie Ziegler si një vajzë autike joverbale në filmin e saj “Music”. E nominuara për Grammy u mbrojt në atë kohë, duke postuar në Twitter se “zemra e saj ka qenë gjithmonë në vendin e duhur” dhe duke u kërkuar kritikëve që “të shikojnë filmin tim përpara se ta gjykonin”./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *