• |
ide | kryesore

Kulisat e arrestimit/ Prangat për Dakon një kalkulim politik

Arkiva, Kryesore, Lajme
arrestimi i dakos

Drejtësia e komanduar si me regji ka bërë sot një rokadë në majë të pushtetit socialist, pasi ka liruar nga burgu ish ministrin e brendëshëm Saimir Tahiri duke plasur në qeli Vangjush Dakon. Prej disa ditësh në media SPAK-ut, një institucioni të ngritur për të mos i dalë sekretet, i kishin rrjedhur fjalët se Dakos po i afrohej burgu. Thashethemet u vërtetuan sot pas mesditës kur ia behu edhe urdhëri i arrestimit. Zyrtarisht Dako akuzohet për shpërdorim detyre, në lidhje me një pallat të ndërtuar në qendër të qytetit të Durrësit, godinë e cila pësoi dëme të mëdha nga tërmeti i vitit 2019. Banorët kanë bërë kallëzim për zotin Dako dhe ish zyrtarë të tjerë për vrasje masive të mbetur në tentativë.


Gjithashtu mësohet se hetimi i SPAK ka hetuar edhe për një abuzim të supozuar për një tender për Dakon dhe është shtrirë edhe në verifikimin e pasurisë duke kërkuar verifikime nga institucione të ndryshme.


Lexo me tej:

SPAK lëshon arrest me burg për Vangjush Dakon

Fjalët për Dakon u përhapën menjëherë pasi u lirua Saimir Tahiri një nga dy njerëzit që së bashku me ish kryebashkiakun e Durrësit konsideroheshin si krahët më të afërt të Edi Ramës gjatë mandatit të parë të qeverisjes së rilindjes. Kur Tahiri fitoi lirinë ambasadorja amerikane Yri Kim reagoi publikisht duke e quajtur vendimin zhgënjyes. “Shumë zhgënjyese të shohësh se mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa vazhdojnë në sistemin e drejtësisë në Shqipëri. Këto mënyra të vjetra nuk janë të përshtatshme për një aleat të NATO-s dhe aspirant të BE dhe ato duhet të refuzohen me vendosmëri. SHBA e konsideron korrupsionin kërcënim thelbësor të sigurisë kombëtare. Ata që janë të përfshirë në bërjen ose pranimin e kërcënimeve dhe nxitjeve – për shembull, për të ndihmuar miq të fuqishëm – duhet të kuptojnë se veprimet e tyre do të kenë pasoja” tha ajo.

Nga lidhja me Avdylajt te përgjimet e dosjes 339, detaje nga hetimet për Vangjush Dakon 

Që nga ky moment, kanale diplomatike shtuan presionin për një kompesin për ndëshkim në radhët e hierarkëve socialistë. Fabula e goditjes së Dakos i shkonte për shtat amerikanëve edhe për një arsye tjetër. Ai është i pari person i shpallur non grata nga SHBA, që kapërcen pragun e burgut si rezultat i drejtësisisë që ka pjellë reforma e drejtësisë.

Por i çuditshëm është edhe një përkim tjetër. Kush e mban mend rastin e një ish kryebashkiaku tjetër të Durrësit, Lefter Kokës, e mban mend se ai ra në burg menjëherë pasi hoqi dorë nga mandati i deputetit dhe pasi kishte ndihmuar PS (tek e cila kishte kaluaf së fundi) për të arritur fitoren në qytetin bregdetar. Me Dakon fabula u përsërit pikë për presje. Ai u aktivizua fort në fushatën e Emiriana Sakos, dhe sapo u sigurua fitorja iu vunë prabgat për një pallat të shembur katër vite më parë.

Rama për arrestimin e Dakos: Sigurisht diçka ka ndodhur 

Pra qoftë si rokadë me Tahirin, qoftë si presion diplomatik i amerikanëve qoftë si kalkulim politik për të mos penguar fushatën e PS-së, arrestimi i Dakos është simboli i një drejtësie të dirigjuar. 

©Lapsi.al

 52 Comments

 1. Damka NON-GRATA con ne arrestim. Tani bejini llogarite vete.

  Pas arrestimit te Dakos shume shpejt do i vije radha shpellarit non-grata.

  Shpellari nuk po di nga te futet, se po i vjen radha, ashtu ngadale qe ta perjetoje psikologjikisht kur i shtrengohet laku.

  Eh Shkelqesi Ambasadore Juri Kim, e ke tmerruar shpellarin, ja ke futur llapen brenda. GOD BLESS AMERICA!

  1. Selim shkëlqimi po mos haro çoje edhe mamin ose gruan tënde se vet mërzitet në burg për tia mat temperaturën e vaginës mor derrr koperative

     1. Ceceni vrau 4 rob ne rruge. Ca do me shum o moterprishur

     1. alidems nga luzati ose gorrea e lushnjes. vari me karin me gjithe fugshklymit e mutit

  2. Ik mër trap, ngatërron intelektualë dhe patriotë si berisha dhe ibrahim rugova me klloun cirku si rama me haradinajn

   Gjushi është një koqe që ja zhyti rama

   1. “NON-GRATA intelektual” ja qr fare , shpellari ka ik per lesh, i kane fluturar zogjte.

    Me dy fjale ke provuar qe nje militant i non-grates ne vend te trurit ka nje qese plastike(po nga ato te hollat fare).

    1. O Selim Kari, Berisha ka ca ka ato te vetat, por sa libra ka lexu sala po mar vetem librat e mjekesise per tu bere doktor, jane sa trefishi i peshes tende or bythqir.

     1. keta lexojne vetem shkrimet e rames. po te lexosh kurbanin e kupton ca niveli patetik medioker ka rama intelektualisht, kapacitet intrigash dhe kllounesh

  3. Nese God Bless America per arrestimin e “non gratave”, rredhen tani e ka Tom Doshi. Po a ka bythe kush ta arrestoje?

  4. Hahaha. Merruni me shpellarin, thote ky. Po ky shpellkari qe ju sherdhen jeten perdite, sduhet te jete pas hekurave?

 2. Sa do te jete gezuar shoqja Yuri – nxirr 1 rrush, fut 1 gjush!

  Edhe shoku Artan “kokebeole” Hoxha deklaroi se Xhuxhi dika shume……

  Ashtu sic edhe Qorri dinte edhe me shume, apo Tigri akooooooma me shume!

  Cirk me yurikimsa dhe mbeturina te tjera te njerezimit!

  1. Kujdes i mbytur se po i vjen radha veremliut,komunistit te fundit Berisha,hall i madh te hysh ne burg 80 vjeç apo jo?!

 3. Thiatrooooo

  Rama ka kap nirvanën, osh bo edhe prokuror edhe gjyqtar edhe avokat mbrojtës

  Thiatrooo me regji palaçosh

  1. Sales t’ja rruani mor komunista muti se nik eshte alabak si ju qe shkretuat vendin nga shqiptaret.Me cka bere akuza e Dakos eshte gudulisje.

 4. Arrestoje per te bere show , akuzoje per diçka pa vlere(banalitete) , vete i gjati ine (ose kryehajduti) del si luftetar i paepur i se drejtes por edhe i akuzuari (Gjushi) pas dy vitesh del pa asnje cen dhe gezon gjithe ate pasuri .
  Dhe si mbyllen ne pergjithesi perrallat ? Te gjithe jetuan te pasur e te lumtur deri ne fund .

 5. Ky e kish hak burgun që kur doli me zë dhee figurë publikisht me niçen dhe avdulajt
  Mirë që nuk e akuzuan për agjitacion e propagandë në 1989

  Shëmti e radhës e skapit të partisë.
  Ça urdhëron rama bën skapi

 6. po te pakten arrestohet ndonjeri, ne kohen e Sales ja hidhnin bythes te gjith, qe nga roja i parkingut. Pastaj po ta urdheronte Rama SPAK do kish arrestuar Meten dhe Salen po ja qe… ose ndoshte eshte komod me keta te dy ne opozit, me mir ti ket ne opozit se ne burg.

  1. Ik mër kar, shko shih rezultatet e berishës dhe prok së krimeve të rënda me vetingun e fondacioneve pastaj fol

   I pari që u fut mten ishte nikolin jaka që fle me ramën sot rhe ishte zv ministër në 2006. Kjo vë shembull kur vjen në pushtet

   Rama ks 10 vjet që vjedh non stop dhe i arreston politikisht ata me të cilët ka vjedh bashkë
   Fugçpuar

 7. Kimetja fytyrbytha ha mut kot sepse të gjitha këto tregojnë edhe më shumë paaftësinë dhe kaparosjen e drejtësisë së.re nga rama

  Të gjithë kuptojnë.qartë që arrestimet janë politike dhe aspak në funksion të ligjit dhe së drejtës.

  Këto arrestime çimentojnë çdo herë e më shumë fakti që skap është vegël dhe aspak institucion i qytetarëve ligjit dhe së drejtës.
  Çdo njeri e kupton që drejtësia ka marrë fund njëherë.e mirë kur njerëzit arrestohen për qëllime aligjore , show propagandistik dhe politikokriminal

  Besimi sot te spak është 0 te drejtësia e re ZERO

   1. 10 vjet perpara me ramen. berisha po u del burri me i mire i shqiperise keto 30 vjet. keshtu qe urrejtjen sa me te madhe ta keni aq me keq i beni vetes, pune tjeter pastaj se ju pelqejne kriminelet pervers ne krye te partise

 8. Gjoba 110 milion euro që do ti paguajn shqiptarët Françesko Beketit për faj të hajdutit Rama është baraz me 2258 kg ar → 658 kg më shumë se rezervat e arit që ka vendi ynë. thotë:

  Kryeministri më i papërgjegjshëm në Botë,që duhet të ishte me koh në Burg ose i izoluar në psikiatri.Gjuha e tijë është gjuha e një gangsteri,që kodin moral të një politikani e ngatërron me kodin zakonor të shoqriësë së gangsterave.Dhe këtë skizofren të droguar shqiptarët e kanë zgjedhur Kryeministër!!!

  Rama e thote hapur: Vangjush Dako do te mbetet miku im edhe sikur te shkoje ne burg
  RTV KLAN 13.02.2020

   1. Gjoba 110 milion euro që do ti paguajn shqiptarët Françesko Beketit për faj të hajdutit Rama është baraz me 2258 kg ar → 658 kg më shumë se rezervat e arit që ka vendi ynë. thotë:

    E pe videon RTV KLAN 13.02.2020?
    Do e takoj Vagjush Dakon edhe në burg tha skizofreni!
    Kujton se Kryeministria është pronë private e tij,dhe si Kryeministër nuk ka detyrime morale!

 9. Edhe ne se shfaqia e kurdisur nga Spaku, ne nje shtet te vetete demokratik, ky kryeminister duhej te jape doreheqjen. Po kush e ben tek ne, keta pushtues te kuq qe mbasi denohen disa, ngrejne gango te tjere. Deshtimi i miqeve te Rames , qofte edhe me kaq perde politike qe ben pushteti, sistemi ka degraduar, demokracia ne renije pikiate, e kjo nga ky pushtet i kalbur ne korrupsion.Taktikat per manovra te pushtetit se gjoja drejtesia po punon ,,te le pershtypijen e nji filmi sa per opinion per te fshehur bemat e tjera te kastes rilindase.

  1. Dakua , shashka e rradhës e drog-oit për opium për shqipot, taktika 10 vjeçare , për të vazhduar kërdinë kur, ku , ç’far do e si do, ndërsa shqipot ose të dorëzuar , ose të droguar që i shkojnë nga pas Atij, drog-oit , si djemt Jorgaq Pollikarat duke i lëpirë ndonjë k oc kë , ose ata “të pabindur” që marrin rrugët e botës . Dhe kështu vazhdon tragjedia në Shqipërin mëmë , vazhdon të rroj banda e lemeris krim rilindje , me në krye Atë me kartelë të trefishtë psiko & hajdo & drogo , në maj të malit dhe rrojnë dhe shqipot miza në byth të kalit .

  1. Po nuk u arrestua dhe denua i pari i ketyre, te gjitha jene kot. E pamundur qe ky eshte rrethuar nga hajduta dhe nuk dinte gje. Pastaj akuzat e SKAP-it duken me shume si amnisti sesa akuza reale. Do rrije edhe ky ndonje vit brenda si Tahiri dhe pastaj do gezojne milionat e eurove

 10. Fytyra epike e vrerosur e Sali Berishës më 8 janar 2022, ndërsa ecte buzë Lanës së bashku me njerëzit e tij nuk ishte e tillë pse nuk e mori fizikisht, por pasi e mori vesh se selinë e PD-së e kanë mbrojtur demokratët e bazës, që e konsoderuan atë seli, të tyren.

  Ato 105 mijë vota që PD mori më 14 maj

 11. Gojet e liga mund te thone se kjo ishte thjesht “Me jep nje Tahir te te jap nje Dako!”, por eshte me shume se kaq.

 12. Sic po shihet damka non-grata eshte step 1.

  Step 2 burgu. Pra dhe shpellarit po i vjen dita, shume shpejt do vije fermani nga pertej oqeanit.

  80 vjec, me bastun do bredhe gjyqeve.

  Avokati mbrojtes do e bazoje tere mbrojtjen tek mosha e thyer e klientit por gjykates (kupto ata matane oqeanit) nuk ia ha kari.

 13. Teater i shpifur! Gjoja se po vepron drejtesia , gjushi hajduti dhe shkaterruesi me i madh i durresit akuzohet per shperdorim detyre bile shkon vete dhe dorezohet. Ikni tutje e mashtruesa te trashe!

  1. Kta të ambasadës kan bo nji hale me lekë, tu shit projekte fondacionesh si reforma çudibërëse, ata andej në.usa kan pa që kta ktu jan pasuru, dhe jan tu i kërku llogari pse jo vetëm që vetingu deshtoi dhe ska tezultat por opiniom publik i sheh kta të ambasadës si qeveria njësoj të korruptuar. Por siç.duket edhe paret që kan ndarë nuk janë mjaftueshëm, kshu që duhen koka.gjushrash se tahiri doli.
   duhen koka të reja duhen gjushra që të vazhdojë cirku se po mbaroi muzika ngelin në kom t gjithë se ska karrige fare . Ne amerike po s hudhe lekët të zhduk konkurrenca.
   Lu ja hudhi bythës, kimetja ësht me kom hap, ai që do vijë do i ngeli në dorë

  2. Gjushi dhe te gjithe moterqirat kryebashkiake qe betonuan durresin!
   Sudanit i vjen turp te na kete koloni.
   Gjindja e qelbistanit e ka llapen te bytha njeri tjetrit derisa te mbyten nga nafta e kastratit. Go ilir debil beqja derisa ti mbysesh me ilace te prishura.
   Dan hutra president.

 14. Arrestohet me motivacionin “shpërdorim detyre” Gjushi me duartë akullore, që ka dhënë një leje ndërtimi për kate shtesë para 12 vitesh, e SPAK nuk bëhet i gjallë që të hetojë gjithë sagën e lidhjeve të tij me bandat kriminale të drogës në Durrës që ai i përdori për të mbledhur vota për Ramën.
  Me akuzën qesharake “shpërdorim detyre” u dënua edhe kanabizuesi i gjithë Shqipërisë e bashkëpuntori i bandës mafioze të drogës të Habilajve, e para pak ditësh doli nga burgu vetëm me një vit të kryer.
  Ndërkaq edhe sikur ti lemë mënjanë të gjitha aferat skandaloze korruptive të Ramës në këto 10 vite, para pak kohësh atij ju zbulua nje leje ndërtimi me shtesë 4 kate në ndërtesën më të lartë mu në mes të Tiranës, e jo që të hetohej nga SPAK për “shpërdorim detyre”, por e thelloi akoma më shumë krimin e tij duke i krijuar ndërtuesit abuzues mundësinë që ato kate pa leje ti blejë vetë.
  Kam mbajtur qëndrime kritik edhe për Berishën për mendësinë e tij të mbivlerësimit të vetes duke e konsideruar veten të pazëvëndësueshëm, por edhe për gabime të tjera të bëra pikërisht nga kjo mendësi që Rama e ka dhjetë herë më të dukëshme, por e shoh të marëzishme që të kërkohet nga militantët socialistë dënimi i Berishës për fatkeqësinë aksidentore të Gërdecit që është hetuar nga specialistë të huaj të kriminalistikës dhe gjykatat kanë dhënë dënimet e tyre për të gjithë ata që që u treguan të pakujdesshëm për sigurinë e atij objekti .
  Akoma pas kaq shumë vitesh, militantët fanatikë punistë, pretendojnë se viktimat e atij aksidenti i “vrau” Berisha.
  Po e njejta histori edhe me 4 viktimat e 11 janarit.
  Nëse do ti referohemi historisë kriminale të diktaturës enveriste, a e kanë të drejtën morale punistët e sigurimsat që të ulërijnë për 50 plus 4 viktima kur ata janë përgjegjës për vrasje makabre të mijra shqiptarëve me e pa gjyq, vetëm se u cilësuan si antikomunistë, pra vetëm se mendonin ndryshe nga ata ?
  Sigurisht që nuk mund të bëhet fajtor Edi Rama për krimin e babait të tij që nënshkroi vendimin mizor të varjes së një poeti antikomunist, apo për dajën e tij antar të Byrosë së PPSH që kërkoi që të dilnin tanket e diktaturës për të shtypur studentët e dhjetorit, por ama nuk e kemi dëgjuar asnjëherë që të dalë publikisht e të kërkojë falje për krimin e babait e të dajës së tij.
  Po e lemë edhe këtë.
  “Berisha vrau në 11 janar 4 demostrues të pa fajshëm”
  E para , nuk ka asnjë fakt që ta vërtetojë këtë pasi viktimat u qëlluan nga Garda kombëtare që e kishte për detyrë të mbronte institucionin.
  A nuk u vranë në Kapitolin e Kongresit amerikan katër demostrues të dhunshëm nga policia e shtetit ?
  Nuk kemi dëgjuar që ata të quhen “heroj apo dëshmorë” por me ngjarjen është marë drejtësia për të hetuar Trump.
  Është një fakt i njohur në publik, se një nga gardistët që hapi zjarr kundër demostruesve, u “shpërblye” më vonë nga Rama që e emëroi si kryetar të PS në Mat e më vonë edhe si kryetar bashkie të këtij rrethi.
  A nuk është ky fakt një indicie hetimi për drejtësinë ?
  Sa i takon Gërdecit, dihet se përgjegjësinë më të madhe për kushtet e sigurisë së fabrikës së demontimit të armëve, e kishte pronari i saj Delijorgji.
  Fakti që zotëria në fjalë ishte një ndër biznesmenët më të preferuar të Ramës, në ate kohë kryetar i bashkisë të Tiranës, a nuk mund të ishte edhe kjo një indicie për hetimin e Gërdecit ?
  Përmenda më sipër mijra shqiptarë të pafajshëm të vrarë nga regjimi punist enverist, pa llogaritur qindra mijë të tjerë të burgosur e të internuar familjarisht.
  Po le ti kthehemi këtij 10 vjeçari të sundimit të regjimit të Ramës.
  Pretendohet se Berisha paskej vrarë 50 njerëz të pa fajshëm në aksidentin e Gërdecit.
  Vetëm me aksidentin natyror të tërmetit të nëntorit të 2019, vdiqën po aq sa në Gërdec u plagosën dyfishi i atyre në Gërdec.
  Me ate katrahurë të abuzimeve korruptive të ndërtimeve pa kritere teknike e lejeve abuzive të ndërtimit, numuri i viktimave lavdi Zotit ishte relativisht i ulët.
  Ishte fat i madh për banorët e pallatit të ndërtuar me leje abuzive të Gjushit, që ai pallat 11 katësh nuk u shemb se po të kishte ndodhur, viktimat do ta kalonin numurin e Gërdecit.
  Në kronikën e zezë të mediave, gjatë këtyre 10 viteve të regjimit të Ramës, dë të dëgjosh përditë lajme për aksidente rrugore me viktima, vetëvrasje në burgje e jashtë tyre, vrasje të përditëshme midis bandave të drogës.
  Nuk paska asnjë përgjegjësi qeveria e Ramës e vetë ai si kryeministër për këto viktima që po ti numërosh përbënë qindra e mijra shqiptarë ?
  Emigracioni është vërtetë një fenomen ndërkombëtar, e përgjithësisht emigracioni ndodh nga vendet më të varfëra drejtë vendeve më të pasura.
  Në dekadën e parë por edhe në ate të dytë të kalimit në sistemin demokratik pluralist, mund të justifikohet emigracioni masiv pasi Shqipëria doli nga regjimi komunist si një nga vendet më të varfëra të botës, por që të ketë një emigracion me permasa të mëdha në dekadën e fundit, këtë e kemi peshqesh nga kragjozi kryeministër.

  1. gjell qensh
   Kta të ambasadës kan bo nji hale me lekë, tu shit projekte fondacionesh si reforma çudibërëse, ata andej në usa kan pa që kta ktu jan pasuru, dhe jan tu i kërku llogari pse jo vetëm që vetingu deshtoi dhe ska rezultat as fare por opinioni publik i sheh kta të ambasadës si qeveria njësoj të korruptuar. besueshmeria e usa ka shku n fund, Por siç.duket edhe paret që kan ndarë nuk janë mjaftueshëm, kshu që duhen koka gjushrash se tahiri doli.
   duhen koka të reja per shfaqjen me drejtesi te dirigjuar, duhen gjushra që të vazhdojë cirku se po mbaroi muzika ngelin në kom t gjithë se ska karrige fare . Ne amerike po s hudhe lekët të zhduk konkurrenca.
   Lu ja hudhi bythës, kimetja ësht me kom hap, ai që do vijë do i ngeli në dorë

 15. Cecenet dhe barbaret e non-grates mizerojne ne kete blog.

  E bukra eshte qe s’keni gje ne dore pervec te lehni lart e poshte.

  Burgosja e non-grates eshte bileta per ne BE.

 16. OBallaban pashasulltan Rames,,koqe sekti, emeri ne amerike i doli sulltanit tend plot 14 here si korruptues, i korruptuar, mos haarro se ceshtja Mcconigal vazhdon e aty e ke sulltanin qe i servilosesh, keshtu qe me pare per arresti.m eshte Rama me vjedhjet monstruoze ne 25 vjet pushtet qe ka, por dhe ceshtjaMconigal, koken do i haje. BALLABAN, a tupan, kur te bucasesh me politika qelbesishte banditesh ,me lista te pa fundeme te partise suaj e familjeve tuaja rilindase, shih edhe qelbin qe keni zene e keni semure nje komb te tere.Te lindur bije kurvi, po do vdisni siSHKERDHATO KRACI, Ashtu sic ua ka thene Driteroi. Ju, e te gjithe turra rilindase, nuk jeni me shume se nje kope hijenash me genin e baballareve tuaj.Koha e MASKARENJEVE,,,,.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *