• |
ide | kryesore

Izraeli sulmon Bregun Perëndimor, vriten 3 palestinezë

Lajme, Planet
Izraeli

Ushtria izraelite ka nisur një operacion masiv ushtarak në kampin Jenin në Bregun Perëndimor. Të paktën tre palestinezë u vranë në sulmin e Izraelit në Jenin në Bregun Perëndimor dhe 13 të tjerë u plagosën.


Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë palestineze. Sipas radios ushtarake izraelite ka ende disa të shtëna nën rrënojat e një ndërtese që u godit nga aviacioni.Al-Fatah akuzon Izraelin se ka nisur një “sulm barbar”, por që nuk do ta pengojë për të mbrojtur popullin e tyre deri në liri dhe pavarësi.

“Ne do të luftojmë forcat pushtuese deri në frymën dhe plumbin e fundit, dhe ne punojmë së bashku dhe të bashkuar nga të gjitha fraksionet dhe formacionet ushtarake. “

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se po goditnin “infrastrukturën terroriste në zonën e Jeninit”.

“Ne nuk do të qëndrojmë pa punë derisa terroristët të vazhdojnë të dëmtojnë civilët duke përdorur kampin Jenin si strehë,” thanë ata, duke shtuar se kampi ishte një “fortesë terroriste”.

Videot e publikuara në mediat sociale treguan tym që ngrihej nga një bllok banimi, ndërsa dhjetëra palestinezë të armatosur dhe të maskuar u vendosën në rrugicat e kampit.

Muajin e kaluar, ushtria izraelite vrau të paktën gjashtë palestinezë gjatë një bastisjeje në kampin Jenin, hera e parë në vite që ka përdorur helikopterë sulmues në Bregun Perëndimor. Shtatë ushtarë izraelitë dhe oficerë të policisë kufitare u plagosën në atë sulm.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *