• |
ide | kryesore

Video/ Lamine Yamal bën historinë e Spanjës: më i riu që ka shënuar gol ndonjëherë

-Instant, Sport, Video
Yamal

Spanja e ekzagjeruar, Lamine Yamal edhe më shumë. Jo për numër golash të realizuar, por sepse i pari i shënuar me fanellën e kombëtares iberike e projektoi në histori. Pikërisht kështu, sepse askush nuk ka shënuar ndonjëherë për Spanjën në moshë më të re.


Në Spanjën që fitoi 7-1 ndaj Gjeorgjisë në kualifikueset e Euro 2024, është edhe historia e Lamine Yamal. Talenti spanjoll i Barcelonës shkatërroi çdo rekord spanjoll. Djaloshi blaugrana bëri debutimin e tij në moshën 16 vjeç e 57 ditë dhe menjëherë gjeti rrjetën, atë të shtatin në goleadën në Gjeorgji. Lamine Yamal bëhet kështu më i riu në historinë e Furieve të kuqe që shënon një gol.Lexo më tej: Lamine Yamal: kush është 15 vjeçari që debutoi me Barcelonën, duke hyrë në histori

Kapërcehen në këtë mënyrë 17 vitet e 311 ditët e Ansu Fatit, që realizoi në vitin 2020. Po ashtu edhe dhe 17 vitet e 304 ditët e mesfushorit Gavi, vitin e kaluar. Ndoshta jo rastësisht, të tre lojtarë të Barcelonës.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *