• |
ide | kryesore

Rivaliteti/ Beteja Veliaj-Belinda Balluku, për të kapur ekranet

Arkiva, Kryesore, Lajme
balluku veliaj tv

Deri pak kohë më parë, përpos Edi Ramës, njeriu i dytë që e merrte kohën me pashë në televizionet kombëtare dhe ato lokale ishte padiskutim Erion Veliaj.


Me një zyrë të stërmadhe komunikimi në bashki, me lidhje okulte me pronarët mediatikë, që të tërë janë të interesuar për biznesin e lejeve të ndërtimit, kryebashkiaku i Tiranës kishte fituar epitetin e mbretit të “kasetave të gatshme”. Por, së fundi kjo hierarki është përmbysur. “Lali” nuk është më dyshi absolut. Gjithnjë e më tepër, zv kryeministrja Belinda Balluku, po e rivalizon atë.


Lexo me tej:

Mesazh i fortë i Ramës ndaj Veliajt/ Çon Bela Ballukun t’i dalë për zot punëve të Tiranës 

Ajo shfaqet me të njëjtën frekuencë në kronikat e lajmeve që më shumë sesa pasqyrimi i një informacioni me interes publik janë marketim i një produkti të bëshëm politik. Lapsi.al e ka ndjekur ditë pas dite, javën e fundit, ku Balluku nuk lë rast pa u shfaqur në ekran. Këtë të premte në Klan dhe Top Channel (poshtë) u transmetua një kronikë pothuajse identike nga qendra operacionale për mbrojtjen kibernetike.

Nëse redaksitë e lajmeve të dy TV nacionale do të kishin qenë të interesuara të informonin publikun për këtë temë, kjo nuk mund të koincidonte në të njëjtën ditë. Kuptohet lehtë se kronika ka qenë e servirur nga zv kryeministrja. Pastaj, po ta shoheësh atë me detaje, vëren se edhe Balluku edhe shoqëruesi i saj ishin të paisur me mikrofonë në trup, gjë që tregon se ata nuk kishin shkuar për punë reale, por për të xhiruar një spot publicitar.

E njëjta fabul u përsërit edhe të mërkurën (poshtë), kur Belinda Balluku aktronte në një shkollë të rindërtuar në Durrës, madje duke marrë edhe rolin e zyshës (ndonëse vetë po hetohet për falcifikim diplome).

Kronika të ngjashme janë bërë gjithnjë e më të shpeshta. Deri këtu nuk ka ndonjë risi. Prej kohësh propaganda e rilindjes na ka mësuar më shfaqe të tilla, duke i përdorur televizionet e shndëruara në kioska numërimi parash, si shpëlarëse të imazhit të atyre që “hanë kumbulla dhe dardha”. E reja është se nga një film me dy aktorë kryesorë, pra me shefin dhe pasardhësin, skenari i tanishëm po shkruhet me skena treshe. Në lojë nuk janë më vetëm Rama dhe Veliaj, por ata kanë formuar një trekëndësh dominimi informativ, ku është shtuar edhe Belinda Balluku, e cila duket se u përgatit për këtë rol, që kur i’u përvesh ndryshimeve drastike estetike. Asnjë herë më parë, asnjë ish zv kryeministër, jo Senida Mesi apo Niko Peleshi, por as Erion Brace që kishte një peshë politike, apo Arben Ahmetaj që kishte mundësi financiare, nuk kanë pasur këtë zemëegjerësi me kohën televizive. Prandaj kuptohet se Balluku bën dalje me leje.

Kulisat politike/ Si po luan Veliaj nën hijen dhe brenda pushtetit të Ramës

Në të gjitha rrethet e PS-së ka kohë që flitet për rivalitetin mes tyre se kush i shërben më mirë shefit. Por që pas aferës McGonigal, protagonizmit të shtuar të Veliajt, afrimit të fortë të këtij të fundit me Alex Soros dhe pritjes zyrtare që i bënë në SHBA, me sa duket Rama ka vendosur ta prishë skemën me një lider absolut, një numër dy dhe shumë vende bosh.

Soros po e braktis Ramën për Veliajn? 

Ndoshta strategjia ka ndryshuar, roli i Veliajt, që është në mandattin e tretë dhe të fundit në Tiranë duhet zbehur dhe ai duhet rivalizuar me Ballukun. Kjo e fundit është gjithashtu në krye të një institucioni me shumë fonde, para, dhe mundësi për të bërë qoka, mban prej një viti postin nr 2 në qeveri, është përgatitur edhe vizualisht për rolin duke u bërë më tërheqëse për pronarët mediatikë. Me shumë gjasë, kjo është edhe arsyeja që po e shohim gjithnjë e më shpesh në ekrane, duke përdorur stilin e Lalit, si një mjet për ta zhvlerësuar me armët e veta, në fushën ku deri më tani ai ka luajtur pa konkurentë.

©Lapsi.al

 

 31 Comments

 1. Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU

  1. Skuthi apo Kucedra , kush do ja haje koken njeritjetrit ?
   Rast i mire per bast.
   Vini 1 per Skuthin dhe 2 per Kucedren !

 2. Zbulohen faturat, Berisha del bllof! Kavaja, Bashkia që drejton bashkë me Metën, ka kryer të gjitha pagesat për inceneratorin

 3. Aftesia me e madhe e ketij pushteti eshte se kush te vjedhe e abuzoi me shume me taksat e popullit, e ne fun na dalin me shume dashuri e afsh ne ekrane. Rraca soroiste eshte qellimisht ne pushtet ne trashjen edhjamit, vetem duke vjedhur.Kur drejtohe.i nga nje pushtet,BANDE, te tera shpresat euro atllantike zbehen ne opinion, deri sa te jene biret e kurvit qe na drejtojne.FATKEQESI.

 4. drejtësia nuk e delegon përgjegjësinë e fëmijëve tek babai, për vepra penale të kryera nën pushtetin e babait. Nëse fëmijët kanë shkelur ligjin, në kohën që qeveriste babai dënohen fëmijët. Nëse babai ua ka hapur rrugën paligjshmërisë së tyre dënohet dhe babai, por nuk kalon kaq lehtë kjo histori duke thënë “mos u bëni gjë fëmijëve, më dënoni mua”.

  Fëmijët do dënohen si hajdut që kanë shkel ligjet e shtetit ndërsa babai do dënohet si krye hajdut, që ua ka mundësuar të shkelin ligjet dhe të mos dënohen. Per ju cecene ai kryekari i kavajes ka vjedhur duke paguar faturat per incerenatorin??

    1. Jorgo , keta do shqyejne njeri jatrin si oktapodhet , Jorgo . Shume shpejt do kete nje levizje te re ne Albanistan dhe partia e jote e zemres do te shkoje ne pidh te mamase bashke me ty o felliqesire roze.

     1. Wow!!!

      Une eksitohem shume kur gjerat permbysen!

      Ti cfare felliqesire je?! Me cfare ngjyre?

      Po kur te shkrefesh nga mos-levizja e levizjes se re, do vish te ma marresh prape mua ne goje?!

 5. Kjo BALLUKU I NGJAN SHUME GRUAS ME TE KERKUAR PER KRIME NE AMERIKE !DHE AJO KA BERE SHUME OPERACIONE PLASTIKE SI KJO SHKURT SI BINJAKE TE DYJA KRYEHAJDUTE NJERA E ZHDUKUR E KERKUAR KESAJ DO TI VIJE DITA ME VONE. ME VJEDHJET QE KA BERE VETEM ME RRUGET PJESA TJETER E JETES DO TA KALOJE DUKE I VJELL ATO QE KA VJEDH

 6. Kjo BALLUKU I NGJAN SHUME GRUAS ME TE KERKUAR PER KRIME NE AMERIKE !DHE AJO KA BERE SHUME OPERACIONE PLASTIKE SI KJO SHKURT SI BINJAKE TE DYJA KRYEHAJDUTE NJERA E ZHDUKUR E KERKUAR KESAJ DO TI VIJE DITA ME VONE. ME VJEDHJET QE KA BERE VETEM ME RRUGET PJESA TJETER E JETES DO TA KALOJE DUKE I VJELL ATO QE KA VJEDH

 7. O JO,,,, I GAQOS,,, mos na u trego kaqe lajketar e nde cmues se tregohesh ne karakter sevosh, qe ndofta ta keko zanati, por me shume e ke ngapas aredhja, e udha e bukur,, e atyre qe ndjek.Bej nje vizite ne neurologji , po mos e ler edhe per tek okulisti, pasi te ndreqesh, besoj do jeshe i qete e aresyeshem ne ato qe shikon se cbehet, por me shume do vrce mendjen se kuja i sherbene.Hajde, pra si patronazhist i thekur, bej kthese sikur nje here te veteme.Jeta vazhdo, e ti reflekto.Keshtu na dukesh paksa siGOLEMES, andaj jam me tya, e ti thace per mire.He, vella,se na nxuarren bojen e site kjo qeverri, zuzaresh.Ta shoh se xhdo me pergjigjesh, po ama te keqen, mendohu mire.TE PACA,.

  1. Jorgo jam ai i ores 11:26 , e kam kthyer ne motiv te jetes time te te gjej , dhe kur te te kem perballe o hale e kuqe do te ta shpjegoj un ceshtjen e gojores . Ceshtje kohe ,mos ki merak.

   1. Patjeter. Nqs. eshte per pune gojoresh takohemi kur te duash.

    Por ka site per per gay-dating sa te duash. Ketu e gjete me be coming out?! 😀

 8. Ua ua ua… cfare perroi psiqik!!!

  Cfare mban ky World Wide Web-i!

  Ishim me mire kur ishim keq! Kur qenie te tilla nuk kishin ze!

  Por cfare t’i besh Amerikes?!

  E drejta e fjale! The First Amendment!

  Ca te drejte fjale mund te kete nje Orangotango si ky tipi me lart?!

  I bere bythe me alkool dhe totalisht injorant!

  Mbahet vetem me dijen folkloristike!

  Mein Gott!

  1. As kocka s’ka për ju jorgot e jorgjicat , as nga incenerstoret , sterilizimi , Beketi, etj. Po sufllaqe po.

 9. Ishkalluar,jorgaqis, greqisht, englisht, po me shume gjeriz, filozofine beje ne bunker me kulishet e sektit, si lapsi iRames, le te falenderoi reparti, pavioni per meritat qe ke ne portal,Ama,qe te shitesh i ditur e te jeshe si miza ne bithe te kalit, po te theme leri pordhet se te ka mbytur gjerizi i hipokrizise, qe na i shpreh vazhdimisht. Sherbimi te paguhet, por djallezia te shperblehet, kjo eshte metoda ne jeten tende, dhe si origjine, andaj skemi cte bejme, qe ndro aty, siJ,,,PALI,,,,,IIi sektit.

 10. Ah, une jam i shkalluari?!

  OK, te lutem vazhdo zhvillo me teje mendimin…

  Se me duket shume interesant!

  Cfare mendimi ke per universin, per egzistencen tone, per jeten ne vetvete?

  Mos u kufizo thjesht tek banalitetet e politikes se perditshme shqiptare.

  Merr anijen kozmike. Shikoji gjerat nga lart.

  Ju shqiptaret jeni dashni! Jeni si femije te vonuar! Eshte mekat t’ju urresh juve!!!

  Une do ndeshkoj veten me 3 gjuajtje kamzhiku ne kurriz sa here qe do me vije ne paradhomen e mendjes nje mendim i keq per ju. Si mund te urresh nje invalid mendor?! Ai eshte thjesht nje invalid! Nuk ka asnje faj!

  Ke te drejte per cdo gje! Gjithcka eshte si s’thua ti!

  Te dua shume!

 11. Pagesa është kryer sot më 15 gusht 2023, edhe pse afati kur mund ta kryente pagesën ishte 20 shtatori, ç’ka tregon qartazi se nuk ka pasur asnjë hezitim nga kryebashkiaku i djathtë për të shlyer detyrimet për plehrat.

  Nxjerrja e fakteve të reja që tregojnë pagesat e Bashkisë së Kavajës për inceneratortin eTiranës njëherë në gusht 122 mln dhe ditën e sotme 159 mln, sollën konfuzion në radhët e këshilltarëve të djathtë, të cilëve panë se si u ra alibia për të sulmuar Veliajn.

 12. ende njerëz që janë dënuar dikur për vrasje, terrorizëm apo kontrabandë armësh janë duke konkurruar fuqishëm në zgjedhjet vendore 2023. Njëri nga këta persona i akuzuar për terrorizëm, por i dënuar për kontrabandë armësh është kandidati për kryetar të Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri i cili përfaqëson PBDNJ, OMONIA e i mbështetur fuqishëm nga Sali Berisha dhe Ilir Meta.

 13. SHPIF E SHPIF, SE DICKA MBETE,kjo eshte udha e metoda kodoshe e zagareve qeRama i ka leshuar te perrallisin per te percare opinionet, qe sot me shume se kurre rendojne m bi bijte e kurvi qe kane pushtetin.

 14. sipas rezultatit të zgjedhjeve, shumica në pushtet qeveris rreth 2,2 milion banorë të vendit, ndërsa opozita rreth 50 mijë banorë.

  Vetë qëllimi i aktivitetit është getoizimi i bashkive që ka fituar opozita, për t’i kthyer ato në bashki të dështuara, pa fonde dhe për t’i përdorur si reparte lufte kundër qeverisë.Disa salih te vegjel vazhdojne ti hane Mutin salihut cdo mengjes mendojne se do rriten me kete gjelle qe ju ofron salihu cdo dite,maloket ne qytet,kombi ne rrezik o shpellkare.shpifsin nr 1 ne bote e ke ne zemer o salihist i ndyre.

 15. ”Të votosh kundër projekteve të qeverisë gjermane…”, deputeti i PD ‘shpërthen’ ndaj Rithemelimit dhe PL-së: Zoti u’a drejtoftë mendjen

 16. Kujtuam se bunkeret e kurvellekut u shemben, por fatkeqesisht kane mbetur disa krimba qe sot quhen, patronazhiste, qe ne gjuhen e kodosheve u thone,,SPIUNE,e ja tek i kemi ne komente, qe ne gare me njeri tjetrin ,nga ajo qe e thone i vjen nga prapanica, se me shume nuk kane, dhe e vjellin ne portal.E dine, e dine se nga vijne, e dine edhe pse sherbejne kete ua ka bere partia qene e kodosheve, e keta i quan bije te saj, por ne relitet pervec se vemje, larva, butake nuk jane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *