• |
ide | kryesore

Kulisat politike/ Si po luan Veliaj nën hijen dhe brenda pushtetit të Ramës

-Instant, Kryesore

Të gjithë ata që e shohin Edi Ramën duke e tallur në publik kryebashkiakun e Tiranës, duke e trajtuar herë si bojaxhi që duhet të lyejë muret e pallateve dhe herë si ndihmës të fshatarit nga Baldushku që i ka humbur lopa, i ngatërrojnë këto mesazhe prej Kaligule, me rolin dhe peshën reale që kryeministri i ka dhënë Erionit. Për shkakun se mbështeten nga të njëjtët oligarkë që po ndërtojnë në Tiranë dhe nga të njëjtat grupe mediatike, Rama dhe Veliaj janë në fakt të pandashëm. Ata e kanë fatin të lidhur me njëri tjetrin përtej asaj që duket nga përdhunimi publik që lideri i bën lakeut të tij.


Lexo më tej:


“Gjej lopën deri të hënën”, çfarë u detyrua të gëlltisë Veliaj me urdhër të Ramës

Ashtu si Lapsi.al e nënvizoi në një shkrim të mëparshëm (poshtë) Veliaj është i vetmi rilindas, përpos kryeministrit dhe Fatmir Xhafës, që është hartuesi dhe zbatuesi i reformës në drejtësi, që ka një pushtet të pakufishëm mbi prokurorinë dhe gjykatat. Ai është po ashtu i vetmi socialist që ka një minigrup parlamentar me njerëzit e tij brenda grupit të madh të PS-së.

Faktet/ Tentakulat e Erion Veliajt për kapjen e drejtësisë së re

Ai është po ashtu i vetmi që po farkëton marëdhënie solide ndërkombëtare jo vetëm me ambasadorët e akredituar në Tiranë. Ndoshta qe rastësi, por ai u gjend në Uashington në Departamentin e shtetit, nga ku publikoi foto me Palmer, vetëm pak ditë para se nga ky institucion të vinte nënshkrimi i Blinken për shpalljen non grata të Berishës.

Ky akumulim pushtetesh dhe kjo forcë që vjen nga paratë që qarkullon dhe nga Bashkia që drejton, ka filluar të duket gjithnjë e më shumë edhe në gjuhën që përdor Erion Veliaj. Ai ishte dje në News 24, ku në një intervistë rutinë, foli me sigurinë dhe tonet e një delfini të Ramës. Ndonëse në PS nuk e bën askush tjetër, ai i la të drejtë vetes të projektonte mënyrën se si do të formohet qeveria e ardhshme, se kush do të bëjë pjesë në të, se si do të sillet mazhoranca me opozitën dhe se ç’do të bëjë qeveria me teatrin.

 Megjithëse nuk është fare pjesë e qeverisë, si anëtar kryesie i PS-së, ai i lejoi vetes të flasë për kabinetin Rama 3: “Do të shihni shumë të reja, edhe në nivel drejtues e teknik” tha ai.
Ai “guxoi” të bëjë edhe profetin e presidentit të ri: “Nuk marrim gjithçka. Aty ku ka diskrecion për figura përbashkuese, qoftë me bindje të djathta, si propozim i përbashkët dhe unifikues, do të ishte një shtrirje dore për opozitën” .

Armand Shkullaku: Spiropalizimi i Erion Velisë

Ai foli po ashtu edhe për valën e fundit të arrestimeve nga SPAK duke e barabitur veten në një nivel me Ramën: “Sot, Kryeministri, kryetari i bashkisë, s’i bën mburojë askujt që ka shpjegime përpara drejtësisë. Me Edi Ramën jemi në të njëjtën linjë për t’i kërkuar secilit që batanija e partisë, bashkisë apo Kryeministrisë të mos e përdorë kur vjen puna për të dhënë llogari përpara ligjit. Unë besoj se ky do të jetë lajtmotivi i qëndrimit tonë si PS, që na diferencon nga të tjerët” theksoi ai në intervistën me Ola Brukon.

Tani gjithsekush që e ndjek politikën e ka shumë të lehtë të krahasojë nëse ndonjë socialist tjetër, përpos Ramës, e ka lirinë dhe vetësigurinë për të folur me tone të tilla lideri?

Veliaj prej kohësh e ka bërë diferencimin nga grupi i rilindasve të tjerë dhe pavarësisht nga armiqësitë që ka akumuluar me shumë nga ish ministrat e qeverisë Rama 1, pavarësisht nga animoziteti që ka ngjllur në rrethin e gushtë të familjes kryeministrore, pavarësisht nga shkopijtë nën rrota që reken ti fusin anëtarë të kabinetit aktual si Balluku, ai është pozicionuar dukshëm në rolin e pasardhësit.

Strategjia e tij tashmë është e lexueshme në kërkim të vendit të Ramës në parti dhe qeveri. Dhe pavarësisht nga talljet apo telendisja publike që i bën shefi i madh, kjo nuk mund të arrihet pa lejen e tij.

©Lapsi.al

 

24 Comments

 1. Po pse nuk merrni parasysh qe sulltani te kete marre urdher nga lart (sorros p.sh) qe te filloje te terhiqet dalengadale se eshte karte e djegur dhe tu lere vendin ketij bq. Ose qe vete sulltani eshte lodhur nga pushteti. Por mund te jete edhe loje e uriah fikut permes mediave qe kontrollon, do te duket i forte e i rendesishem qe te tremben ata te ASPAK-ut se e ndjen qe po i vjen dita

  1. ajo esht por s’e ben me urdher sorrosi etj. thjesht delegon tek te tjeret per mos qene ai e vetjma shenjester. sic beri me TK kur ja rrasi urjahipit.

   shume organizma institucione sot operojne kshu. Cia fbija sot nuk dalin me drejpterdrejt por paguajn te jashtem i cili ky i fundit paguan dike tjeter

 2. Esht e vertet qe thon cecua ka bicak dhe ky cecua i madh i ka del lyra cdo dit ben reklam po bejm kete do mbaroi kjo dhe merret me pianecet i fut ne burg.

 3. Ore a ka pare dikush Mutin e Kristaqit, Stalinin apo Vlonjatin nga Dukati, etj!? A thua te kene rene ne depresion!?
  ps. Kush me shan deri ne brezin e shtate.

  1. shko ne shpi se jane duke te te qire ropt e shpise me radhe o kurve mavi ,
   shko shpejt se ke radhen , mos e humb kete rast o rrac kurve

    1. O te qifsha lirvib e shpise dhe gjakun e kurves ne pafundesi o kuqalash pidhropsh .
     Te qifsha babane dhe gjyshin se je nga ajo rrace qe ke burrat me kurva se grat o kuqalash pidhropshi

     1. Qe nga Vlora ne Dukat
      O Stalin, te qivja
      Motrat
      Nenen
      Edhe grate
      Deri ne brezin e shtate.

    2. O te qifsha librin e shpise dhe gjakun e kurves ne pafundesi o kuqalash pidhropsh .
     Te qifsha babane dhe gjyshin se je nga ajo rrace qe ke burrat me kurva se grat o rrackurve

 4. YMER GELBAZA KELLIREN KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK NJERI E GODITI NE BOLE DHE NGA AJO DITE DALLIMI NFA BOLET ME KOKE ESHTE SHUME I VOGEL thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH LAL DHJERIT KURSE LORENC VANGJELI DHE FRROK CUPI JA LEPIJN KARIN YMER GELBAZA KELLIRES

 5. Andi Lila thotë se mes ish-kreut historik të PD-së, Sali Berisha dhe kreut aktual, Lulzim Basha, i preferuari i Lilës është Basha.

  Ai thekson se me Berishën nuk ka pasur kurrë komunikim, ndërsa me Bashën kjo ka ndodhur dhe e konsideron këtë të fundit lider dhe kapitenin e anijes së PD-së.

 6. Nëse deri më sot, Basha i ka gënjyer militantët me djegie mandatesh, bojkot zgjedhjesh, pastaj me zgjedhje të parakohshme e fitore zgjedhjesh, tani po i gënjen duke u thënë “mos u mërzisni se do të zihet Erjoni me Edin, Petrua me Armandon, Taulanti me Damjanin, Elisa me Oltën, Braçja me Peleshin…dhe kështu do të vijmë në pushtet”.

 7. YMER GELBAZA KELLIRA PO MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE GRIDA DUMES-LIDHENI ZAGARIN SE QELBI DYNJANE! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SPARTAK BRAHOS DHE LAL DHJERIT

 8. Sipas burimeve nga Thesari i Shtetit, Eli Fara, nga muaji janar 2006, deri në muajin gusht 2009, është paguar në Ministrinë e Mbrojtjes “Drejtore Inovacinosh”. Më pas kur ministri Fatmir Mejdiu, kaloi në postin e radhës, zgjodhi që ta kishte në të njëjtin staf.

  Pasi u zgjodh si ministër Mjedisi, e emëroi këngëtaren si “Drejtore të Përgjithshme për Ngrohjen Globale”.

  Përveç rrogës, Fara ka lëvizur disa herë jashtë vendit me pretendimin për “udhëtime pune”. Sipas sistemit “TIMS” të viteve 2006-2013, rezulton se ministri Fatmir Mediu dhe vartësja e tij Eli Fara, në 23 raste kanë udhëtuar bashkë në Amerikë dhe në 42 raste të tjerë sërish bashkë në vendet e Bashkimit Europian

  1. Faleminderit per kete informacion te dobishem. Hajde Eli Fara hajde, Drejtoreshe e Ngrohjes Globale, goxha lart e me lart. Nga nje horr si Rragami ne Ngrohjen Globale.

 9. Beketi i mori leket. Rradha vazhdon. Komunistave hajdute me mire tu qihet mamaja se sa partija. Jane prodhim bunkerash.

 10. Me e bukura eshte se ne kte sinoptike bordelloje reale,…askush mendje e ndritur dhe e cquar nuk trajton rolin dhe kontributin e hopozites…., sone sepse te jetosh ne pellgun e fekaleve nuk ka mundesi te vije ere e kendeshme

 11. Kur shikoj kete kurven e Bashkise, me duket i mire kryeministri. Sic duket Rama e ka kuptuar kete fakt dhe e perdor Velinen si rrufeprites. Ju thote njerezve me votoni mua se ndryshe do ju vije ky BQ tjeter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu