• |
ide | kryesore

Sot nis censi i popullsisë dhe banesave! Pyetësor me 100 pyetje, gjobë kush nuk përgjigjet

Lajme, Të fundit

Ditën e sotme do të nisë Censi i Popullsisë dhe Banesave. Mbi 7 mijë e 500 anketues, mbikëqyrës dhe kontrollorë të trajnuar nga Instituti i Statistikave janë angazhuar për numërimin e të gjithë popullsisë dhe banesave dhe të dhënat do të mblidhen në 6 javë.


I gjithë procesi i Censit do të kryhet në mënyrë dixhitale përmes një tableti. Regjistrimi do të ofrojë të dhëna për popullsinë rezidente, mbi karakteristikat demografike, sociale, të dhëna për strehimin, shëndetësinë, punësimin e të tjera. Pyetësorët janë me tetë module dhe 100 pyetje.


Në modulin për individ do të përfshihet një informacion të gjerë për statusin civil, arsimin, punësimin e të tjera. Po ashtu, do të ketë modul për shtëpitë, sektorin e bujqësisë dhe sektorë të tjerë.

Penaliteti nis nga 50 mijë lekë gjobë.

Procesi i marrjes së të dhënave në terren do të zgjasë gjashtë javë dhe mbyllet me 28 tetor. Më pas do të publikohen të dhënat e para në qershor 2024, ndërsa më të detajuara në dhjetor 2024./Dosja.al6 Comments

 1. Shperndahuni qe gjermanet mos te na numerojne , …mare nga dimri i fundit,…..pastaj pas 44 , shqiptaret vete ja numeruan nënën njeri tjetrit dhe sot qe flasim ,…..zgjohu milet te pakten te jeni koshient qe jeni te vdekur te gjalle as hije nuk beni mbi dhe

 2. Kemi nje Parlament sharlatanesh…
  Kemi nje Gjikate Kushtetuese, por qe nuk ka lidhje me kushtetuetshmerine e gjithshkaje qe ndodh nga kjo qeveri bastardesh ne Shqiperi….
  Kemi ca kelysha kurve qe kercenojne dhe intimidojne shqiptaret me gjoba dhe gjithfarelloj kercenimesh prej barbari, me pak fjale kelysha kurve qe edhe ajo qe i ka pjelle i ka bere lanet…..
  Kemi nje mullar me MUT politikaresh, shoqeri civile e degjeneruar, ata qe marrin fonde per te drejtat e njeriut dhe i SHKELIN me kembe
  Kemi nje bande taksidaresh qe e thyen ne mes kete puipoll dhe biznesin e ndershem
  Kemi nje SHTET HAJDUT qe grabit qytetaret e vet……… dhe askush nuk ngrihet ti thyeje dhembet e kembet ketyre maskarenjve
  Pyetje: A DO BEHEMI NJEREZ ?????

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *