• |
ide | kryesore

Rama: Unioni i dhomave të tregtisë ka ndihmuar biznesin dhe Shqipërinë

Lajme, Të fundit

Në kuadër të procesit të Berlinit, që do të zhvillohet në Shqipëri më 16 tetor 2023, Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka organizuar sot në Tiranë, Forumin e Ministrave të Ekonomisë me titull, “Tregu i përbashkët rajonal – një hap drejt Tregut Unik të BE”. Kryeministri Edi Rama i cili mori fjalën i pari në këtë mbledhje, deklaroi se ka ardhur koha që të mendojmë jashtë kornizave.


Ai u shpreh se 6000 shoqëri tregtare kanë përfituar nga heqja e barrierave mes vendeve.
PJESË NGA FJALA E RAMËS:

Sa më e mirë të jetë atmosfera e bashkëpunimit, aq më e mirë është hapësira për të trajtuar cështje të vështira. Të biesh dakord për të mos rënë dakord, nuk na ka ndikuar që të mos gjejmë gjuhën e përbashkët. Po kaloja disa të dhëna, dua të falenderoj me zemër dhomat e përfshira në këtë proces. Konkretisht, unionin e dhomave të tregtisë që ka ndihmuar shumë biznesin dhe vendin tonë për të kuptuar realitetin tonë.

Një nga të dhënat më të rëndësishme, është që 6 mijë shoqëri tregtare kanë përfituar nga aktivitetet e tregtisë, nga heqjet e barrierave. Gjithcka bëjmë së bashku, është të përfitojmë në terren dhe të kemi më shumë përfitime për njerëzit që kanë nevojë të lëvizin lirisht për kompanitë që duan të lëvizin mallrat e tyre.9 Comments

  1. Dhomat e tregtise kane qene nje mbeshtetje e madhe per bizneset ne vend duke i ndihmuar ato sadopak me problematikat qe ata mund te kene

  2. Oligarket qe i ka ushqyer mire, nuk i permen.Dhomat e tregtise hera heres kane kritikuar qeverine por vetem fjale e kompromentim me kryetaret per shuarjen e problemeve.Ky pushtet i ngritur mbi baza korrupsioni eshte vetem xhvates e gjobevenes ndaj tyre se sa na i paska ndihmuar. Po te shohesh trsgetine, ne rritje cmimesh galopante, qeveria brenda interesit, tregetaret buzeqeshin kur rrjepin popullin, e meTVSHne shteti rrit te ardhurat, pra ky bashkepunim .es kesaj qeverie, e dhomave te tregetise, eshte ne dem te konsumatoreve, popullit, te cilit nuk u llogariten te ardhurat per minimumin jetik.Ku eshte pushteti, qe mendon per shtresatnen mesatare per te jetuar.Kemi qeveri qe di te thote,,SHTRENGONI RRIPIN.

  3. Edhe pse përballë një skandali, ku kryebashkiaku kapet në zyrën e tij duke bërë seks, dhe për më tepër në një bastion demokrat, Berisha jo vetëm që nuk arriti dot të fitonte, por përkundrazi, thelloi humbjen me shifra të frikshme.

    Dhe këtë radhë, nuk thonë dot as na vodhën e as na blenë, se humbja është e tillë, që nuk lë vend për asnjë justifikim.

    Ndaj dhe Sali Berisha, ka vendosur të heshtë.Zera thone qe eshte ne krevat ne vilen e tij ne lalez,e ka lene me goje dua te vdes prane detit.

  4. Doni servila, ne mos qofshin patronazhiste, qe na levdokan kaqe zhvillim te bizneseve, ku jane rritjet e prodhimit, te ekonomise, fuqise punetore,XERO, vetem elozhet e komentuesve te sektit, qe shohin enderra, e kujtojne se ujku nuk po u shqyne prapanicen. Kjo lloje propagande eshte tamam si e baballareve te tyre,,nga fitoria ne fitorie, e perfundimi,,,,dihet.Me sa duket keshtu jane e bijte e tyre, bije kurvi, pa cka se gjysma popullsise me zi jetojne.Ky lloj servilizmi ka brenda shpirt ligesine e trasheguar,, cme duhet mua, jam mire une, pa te ngordhe tjatri.Andaj keta fshesaxhinj komentesh, qe ne vend ta kritikojne pushtetin, ne forme demokratike, na i bejne selfie, e kujt pa,, qeverise e pushtetit me te korruptuar, banditesko, narkotik. TURP.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *