• |
ide | kryesore

Del raporti i OSBE-ODIHR/ Çfarë ndodhi në zgjedhjet e 14 majit

Arkiva, Lajme, Të fundit
OSBE

Misioni i vëzhguesve të OSBE-ODIHR-it publikoi këtë të premte raportin përfundimtar të zgjedhjeve lokale të 14 majit. Edhe këtë herë raporti bën disa vlerësime, por nuk mungojnë problemet. Zgjedhjet thuhet se “në përgjithësi ishin të mirëadministruara, konkurruese dhe u mbajtën me pjesëmarrjen e forcave politike, por procesi u karakterizua nga polarizimi i vazhdueshëm midis partive kryesore dhe ndarjes së thellë brenda opozitës”.


OSBE-ODIHR thotë se garuesit mundën të bënin fushatë lirisht, por çështjet e rëndësishme për komunitetet lokale mezi u shfaqën në fushatë.“Rastet e keqpërdorimit të burimeve shtetërore në nivelet qendrore dhe lokale, pretendimet për presion mbi punonjësit e sektorit publik dhe votuesit, dhe pretendimet për blerje votash ishin shqetësuese”, – theksohet në rreshtat e raportit. Sa i përket procesit të numërimit, ai vlerësohet si pozitiv në përgjithësi.
KQZ thuhet se e organizoi punën e tij në mënyrë transparente dhe në mënyrë efikase, por stabiliteti i komisioneve të niveleve më të ulëta u ndikua negativisht nga zëvendësimet e shpeshta të anëtarëve nga partitë propozuese.

“Rregullat për mbulimin e fushatës favorizojnë fuqishëm partitë kryesore dhe mediat përdorën shpesh përmbajtje të prodhuara nga partia në lajme, programet minuan mbulimin gjithëpërfshirës dhe objektiv të fushatës. Dita e zgjedhjeve ishte përgjithësisht paqësore, por u ndikua negativisht nga rastet e shumta të ndërhyrjeve të partive në proces si dhe problemet teknike dhe procedurale, votimi i përhapur në grup dhe problemet me fshehtësinë e votës” – thotë raporti. Ai thekson se edhe Kodi Zgjedhor ka probleme dhe se partitë nuk iu përmbajtën angazhimit për amendime.

Raporti i OSBE –ODIHR përmend edhe arrestimin e Fredi Belerit.

“Më 12 maj, një kandidat për kryetar bashkie në Himarë nga koalicioni “Bashkë fitojmë” u ndalua me akuzën e blerjes së votës.

Autoritetet duhet të bëjnë përpjekje të sinqerta për të rritur ndërgjegjësimin për fenomenin e kahershëm të blerjes së votave dhe rreziqet që ajo paraqet për integritetin e zgjedhjeve. Denoncimi publik i praktikave të tilla më parë dhe gjatë fushatës nga palët kryesore të interesuara, duke përfshirë zyrtarët shtetërorë dhe drejtuesit e partive, mund të shërbejnë si një pengesë e mundshme” – thuhet në raport. ©LAPSI.al4 Comments

  1. Raporti final i OSBE/ODIHR: Zgjedhjet e 14 majit ishin të mirëorganizuara. Pati një ndarje të thellë brenda opozitës…!

  2. Ka 33 vite që berishimi është futur thell në të 2 anët e kufirit.Dhe sidomos në 1998 kur ish KM Kosovar Bujar Bukoshi me 400 mercenar Kosovar e Sërb i erdhi në ndihmë S.Berishës në GRUSHTIN E SHTETIT pas vdekjes së Azem Hajdarit që e nxori në pritë Sali Ram Berisha.
    -Këta militant harrojnë se Sb ishte kundër RAMBUJES,UÇK,I.RUGOVËS,A.THAÇIT E KO..!
    -Këta harrojnë se Sb urdhëroi 3 deputetët e Tij të firmosin raportin e DIK MARTY në KIE 2011 për të akuzuar UÇK për trasplant organesh të ushtarëve Sërb në shtëpinë e VERDHË,ty te ka kapur nga bytha o cecen i salihut,shpertallim

  3. Ky raport si “kofini pas te vjelit” nuk me thote asgje, sepse komedine zgjedhore ne 30 vitet e fundit e njohin mire shqiptaret, madje edhe ndekombetaret.

    Por, spektakli i pluralizmit shqiptar duhet te vazhdoje…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *