• |
ide | kryesore

Reagon NATO për tensione në Veri: Ne do të jemi gjithmonë për sigurinë e Kosovës

Lajme, Të fundit

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka dhënë një deklaratë për mediat mesditën e sotme në lidhje me ngjarjet e ndodhura në veri të Kosovës. NATO nuk kishte bërë ende një deklaratë zyrtare për situatën në veri. Stoltenberg theksoi se NATO do të jetë gjithmonë e pranishme për të ruajtur lëvizjen e lirë në Kosovë. Nga ana tjetër kreu i NATOS tha se ka shtuar forcat e KFOR në Kosovë.


“Ne gjithmonë do të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë. Ne e bëjmë këtë në mënyrë të paanshme dhe në përputhje me mandatin tonë të OKB-së. Që nga maji, ne kemi përmirësuar praninë dhe qëndrimin e KFOR-it. Vetëm dje Këshilli i Atlantikut të Veriut autorizoi forca shtesë për të adresuar situatën aktuale. Ne gjithmonë do të vazhdojmë të sigurohemi që komandanti ynë të ketë burimet dhe fleksibilitetin e nevojshëm që KFOR-i të përmbushë mandatin e tij. Ne jemi të gatshëm të bëjmë rregullime të mëtejshme në qëndrimin e KFOR-it sipas nevojës.KFOR-i vazhdon të koordinohet ngushtë me të gjitha palët relevante të interesit në Beograd dhe Prishtinë, si dhe me Misionin e BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), OSBE-në, Misionin e OKB-së në Kosovë dhe komunitetin diplomatik. U bëjmë thirrje të gjitha palëve që urgjentisht të de-përshkallëzojnë. Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, si mënyra e vetme për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura dhe për të arritur zgjidhje që respektojnë të drejtat e të gjitha komuniteteve. Ky është çelësi për sigurinë e qëndrueshme në Kosovë dhe stabilitetin në rajon”,-tha Jens Stoltenberg.1 Comment

  1. ore e keni pyt ramen para se te flisni ju te Natos apo jo?

    jeni ne metro mo?? rama tha vucici ta marre veriun! ca kfori thoni ju

    po e mori vesh rama e keni pisk punen!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *