• |
ide | kryesore

“Pse duhet të kontribuojë vetëm biznesi i ndërtimit për të pastrehët?”/ Rama ‘ia mbyll gojën’ ndërtuesit…

Lajme, Të fundit

Takimi i sotëm i kryeministrit Edi Rama me sipërmarrësit, kaloi me debate. Rama debatoi ashpër me një prej ndërtuesve të pranishëm, i cili kërkoi sqarime për faktin se pse në mes të vitit fiskal taksat për ta u rritën. Po ashtu ai tha se nuk ishte e drejtë që vetëm ndërtimi të paguante për të pastrehët. Nga ana tjetër, Rama tha se nuk ishte normale që të paguanin ata që merreshin me turizëm dhe t’u zihej atyre një kat i hotelit.


DEBATI:Rama: Nuk shohim asnjë rrugë tjetër, vecse t’ju themi bazuar tek tregu dhe sondazhet, që jo ne nuk e pranojmë që t’ju marrim juve TVSH 6%, për këtë shifër që na jepni ju. Ne do ua marrim për atë shifër që na thotë tregu dhe ju do na e jepni. Për të përmirësuar të gjitha hallkat që ka nevojë shteti, kështu që këtë bisedë e kishim sot mbasdite, më shtyu ndërhyrja jote, se i hodhe pak kripë dhe piper këtij diskutimi.

Ndërtuesi: Nuk ka pse të ketë lidhje direkte, me këtë ndryshim reference ne paguajmë më shumë, kjo na falimenton, se duhet të gjesh 1 mln euro. Pse duhet të kontribuojë biznesi i ndërtimit me të pastrehët, po të tjerët, e kanë për detyrë?

Rama: Jo

Ndërtuesi: Me Kushtetutë, e ka për detyrim Republika e Shqipërisë të merret me të pastrehët, jo ndërtuesi. Na e keni kaluar si barrë.

Rama: Po ju në cilën Republikë jetoni?

Ndërtuesi: Gjithë biznesi jeton në Republikën e Shqipërisë, jo vetëm ne.

Rama: Edhe të turizmit ti themi të japin për të pastrehët?

Ndërtuesi: Eshtë normale

Rama: Të lutem

Ndërtuesi: Kundërshtojmë dyfishimin e taksave në mes të vitit

Rama: Po mirë, mos e filloni ndërtimin këtë vit

Ndërtuesi: Digjet leja

Rama: Rëndësi ka që keni prona, taksa i referohet vlerës. Mbi atë bazë, secili e paguan kur fillon punën, nuk mund të thuash ma futi në mes se akoma nuk ka nisur puna. Dakort.27 Comments

 1. Degjenerim, gjobevenie live! O mamuth korrupsioni, po bizneset e vogla dhe te vetepunesuarit a premtove ne programin Rilindje te PS ne 2013 qe nuk do i tarifoje? Nga 2024 do tarifosh edhe shurren qe leshojme ne banjo qe ta pish e te fryhesh t qr

 2. 1 është show
  2Këta ndërtues të shkojnë tja marrin në gojë ramës sepse pa lekët e drogës së ramës sdo kishte ndërtim fare.
  Këto takime janë show për të lartësuar ramën, i cili për të së vërtetës duhet varur për gjuhe tek bolet e skënderbeut në.shesh

 3. Sic ndodh rendom me patrona-u-qifshit ne fis. Me cilet ndertues e ka bere taqimin ki kari i gjate ??? Me ata qe pastrojne eurot e droges, me kopilet e tij, apo me ndertuesit e ndershem …. ?
  Mos u merzisni o ridhjersa, javash javash do shkoje dhe ki kari i gjate ne lavazh……. bashke me uturaket dhe me nevojtoren e tij …. ju mbani eren

 4. E para forcë politike që futi dhunshëm metodën e “pezhishkave” në partitë tona, ishte Partia Demokratike. Nuk kishte strukturë lokale apo qendrore, të mos kishte rrjetin e vet të “pezhishkave”, dëgjuesit, regjistruesit, transmetuesit, vepruesit, dhe komanduesit e vet. Në Shqipëri nuk konceptohet dhe nuk mund të funksionojë dot politika pa përfshirë rolin dhe rëndësinë e rrjetit të “pezhishkave”.E mbylli gojen beznesmeni i salihut nga ky debat qe keni shkruajtur,po hajne mut keta lepirushet e komenteve alla salih

  1. Aq i pazhvilluar eshte truri juaj, saqe cdo kundeshti ndaj Rames, e konsideroni Alla Berisha, pra Alla Armiku juaj.
   Duhet te jesh vetem pro liderit qe marrte nga ditet tuaja e u kalbte ne pushtet!

 5. dhe show i rradhes vazhdon. kush e ha kete?
  i pari dhe i vetmi qe humbet eshte qytetari, “jo patronazhistet “.
  dhe zgjidhja duket sikur eshte qe ja, ua beri rrup-sup ndertuesve. une mendoj per popullin.
  flet dhe per evazion ne vitin e 10 te qeverisjes.

  P.S. mjere ky vend. RIP

 6. vullg e imponus me forcen e pushytetit ky eshte perversi rama , te rrisin taksat e do te rriten cmimet e bahet me e pamujtun qe nje qytetar me te radhura nomale te bleje shtepi ky eshtemisioni rames si trashigimtare biologjik dhe ideologji i komunstave qe kishin moton me ardhe hakut popullit deri ne kufijte e mbijeteses qe te dojne me fort.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *