• |
ide | kryesore

Shqiptari që grabiste në Austri arrestohet pas 3 vitesh në Greqi

Arkiva, Lajme, Të fundit
5 shqiptarë, Gjermani, GjermaniaDy autorë fillimisht të panjohur kanë hyrë në një rezidencë banimi në Strengberg rreth orës 17:20. më 10 dhjetor 2019 dhe vodhën ora dhe bizhuteri.

Autorët u larguan me makinë të ndjekur nga viktima.

Pas një ndjekjeje të shkurtër kanë lënë makinën e arratisjes, makinë me qira, në një kantier ndërtimi për shkak të trafikut dhe janë larguar në këmbë.

Punonjësit e Policisë Kriminale Shtetërore të Austrisë së Poshtme mundën të identifikonin dy shtetas shqiptarë, tani të moshës 34 dhe 37 vjeç, si autorë të dyshuar dhe gjetën rrugën e tyre të arratisjes drejt Sllovenisë në dhjetor 2019.

Gjatë një kontrolli të rastësishëm hoteli në Celica Ljubljana, Slloveni, të dy të akuzuarit arritën të arratisen sërish.

Megjithatë, oficerët e policisë sllovene kanë mundur të sigurojnë disa nga mallrat e vjedhura që kanë ardhur nga hyrja në Strengberg, si dhe letërnjoftimin e njërit prej të akuzuarve.

I akuzuari tashmë 37-vjeçar u arrestua në Zvicër më 17 korrik 2022 dhe u ekstradua në Austri më 27 tetor 2022. Ndërkohë, ai u dënua me një dënim të pakushtëzuar me burg prej tre vjet e gjysmë nga gjykata rajonale e St. Pölten.
I akuzuari tjetër tashmë 34-vjeçar u arrestua në Greqi më 10 tetor 2023 në bazë të urdhrit evropian ekzistues dhe u ekstradua në Austri më 9 nëntor 2023.

Ai u kap nga oficerët e policisë Kriminale të Shtetit të Austrisë së Poshtme dhe rrëfeu vjedhjet kur u mor në pyetje.

Ai u pranua në burgun Wiener Neustadt me urdhër të zyrës së prokurorit publik të Wiener Neustadt.

Dyshja thuhet gjithashtu se është përgjegjëse për tre vjedhje të tjera në rrethet Melk dhe Wiener Neustadt. Ata kanë vjedhur para dhe bizhuteri me vlerë rreth 12 mijë euro.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *