• |

Video/ Lukaku sikletos shqiptarin De Biasi: Belgjika shpërthyese, fitojnë Spanja e Portugalia

Belgjika

E diela e kualifikueseve të Euro2024 ka një protagonist të madh: Romelu Lukaku shënoi katër gola në një pjesë loje, në fitoren 5-0 të Djajve të Kuq ndaj Azerbajxhanit. Belgjika kaloi kështu Austrinë, e cila nga ana e saj ishte kualifikuar tashmë në grupin F. Gëzim dhe dhimbje për Spanjën, që mundi Gjeorgjinë dhe humbi mesfushorin Gavi: këputje e ligamentit. Dhjetë fitore në dhjetë për Portugalinë, tashmë të kualifikuar, bashkë me Sllovakinë në grupin J. Serbia fluturon me drithërima në Kampionatin Evropian.

GRUPI A

Spanja në ditën e fundit të grupit A, vulosi vendin e parë dërgon në vazon e tretë në shortet e grupeve të Euro2024 Skocinë. Rodri dhe të tjerët mposhtën 3-1 Gjeorgjinë, që do të luajë në play-off (Liga C) në përpjekje për të siguruar kualifikimin në minutën e fundit. Spanja shënoi pas tre minutash lojë me Le Normand, që përfitoi nga goditja e lirë e Ferran Torres për të shënuar në shtyllën e dytë. Epërsia zgjati vetëm gjashtë minuta, sepse në minutën e 10′ Kvaratskhelia barazoi i vetëm me portierin.

Furitë e kuqe humbën talentin Gavi në minutën e 25′ me diagnozën më të keqe: këputje e kryqëzorit, sezoni i mbyllur dhe sipas të gjitha gjasave lamtumira Kampionatit Evropian dhe Olimpiadës. Spanja e rriti epërsinë me goditjen me kokë të Ferran Torres (55′), që ia dedikoi golin shokut të tij të dëmtuar. Në fund, në minutën e 71′, autogoli i Lochoshvilit, në harkimin e Lamine Yamal, e bëri rezultatin 3-1.

Kështu Spanja fiton grupin me 21 pikë përpara Skocisë, që e mbylli me 17, pas barazimit 3-3 me Norvegjinë në një ndeshje spektakolare. Pa Haaland, skandinavët, tashmë janë jashtë kualifikimit si direkt ashtu dhe play-off. Norvegjia e mbyll kështu me 11 pikë, përpara Gjeorgjisë (8) dhe Qipros (0).

Klasifikimi i grupit: Spanja 21 (Q), Skocia 17 (Q), Norvegjia 11, Georgjia 8, Qipro 0

GRUPI F

Protagonisti i madh në mbrëmjen e kualifikueseve të Euro2024 është Romelu Lukaku, autor i një ndeshjeje brilante në fitoren e Belgjikës. Djajtë e Kuq, tashmë të kualifikuar, mundën Azerbajxhanin 5-0 dhe Big Rom fiksoi pokerin ndaj ish-teknikut të kuqezinjve De Biasi. Katër gola në pjesën e parë, për qendërsulmuesin e Romës, që shënjoi ndeshjen. Azerët në minutën e 24′ mbetën edhe me dhjetë lojtarë, për përjashtimin e Eddy. Këtu filloi shfaqja e Lukaku, me katër gola të shënuar në njëzet minuta (nga 17′ deri në 37′). Gola që i dhanë Lukakut edhe titullin e golashënuesit më të mirë në kualifikueset e Euro2024 me 14 gola të shënuar. Trossard shënoi golin e 5-0 në minutën e 90′.

Fitorja i lejon Djajtë e Kuq të përfundojnë të parët në grupin F me 20 pikë, duke kaluar Austrinë (19) e cila tashmë kishte përfunduar angazhimin në grup. Asgjë për të bërë për Suedinë (10), fituese në ndeshjen tjetër të grupit, 2-0 ndaj Estonisë, me golat e Claesson (22′) dhe Forsberg (55′). Azerbajxhani i De Biasi, megjithatë, përfundoi i katërti, me shtatë pikë.

Klasifikimi i grupit: Belgjika 20 (Q), Austria 19 (Q), Suedia 10, Azerbaixhan 7, Estonia 1

GRUPI J

Në grupin J gjithçka ishte e përcaktuar për kualifikim, me Portugalinë dhe Sllovakinë tashmë në Euro2024. E të dyja skuadrat nuk zhgënjyen në ditën e fundit. Cr7 dhe shokët e tij e mposhtën Islandën 2-0 dhe përfunduan rrugën e tyre të pastër: dhjetë fitore në dhjetë ndeshje, 36 gola të shënuar dhe vetëm dy të pësuar. Ndaj skandinavëve mjaftoi një gol në çdo pjesë, me një goditje precize të Bruno Fernandes (37′) dhe një prekje me dy hapa të Ricardo Horta (66′), i cili përfitoi nga gabimi i Valdimarsson dhe presingu fitues i Cristiano Ronaldo.

Sllovakia, nga ana tjetër, mposhti Bosnjën në një ndeshje që u ndez në pjesën e dytë pas shumë studimeve nga të dyja palët. Hrošovský zhbllokoi ndeshjen me një autogol (49′), pastaj qendërsulmuesi i Boavista, Boženík (51′) dhe mbrojtësi Satka (71′) përmbysën rezultatin. Bosnja e mbylli me dhjetë lojtarë për shkak të kartonit të kuq të Gojkovic (63′), por ngushëlloi veten me aksesin në play-off (Liga B), ku do të përfshihet edhe Luksemburgu (Liga C).

Lexo më tej: Tërmet te rivalët e Shqipërisë: natë në diskotekë, Republika Çeke përjashton tre futbollistë

Në fakt, kombëtarja befasuese e Holtz e mbylli me fitoren 1-0 ndaj Lihtenshtejnit, pavarësisht kartonit të kuq të Sinanit pas katër minutash. Gerson Rodrigues (69′) firmosi suksesin dhe renditjen më të mirë ndonjëherë për luksemburgasit, në vendin e tretë me 17 pikë. Një rrugëtim i shkëlqyer që i lejon ata të paraprijnë Islandën (10), Bosnjën (9) dhe Lihtenshtajnin (0) në renditjen përfundimtare.

Klasifikimi i grupit: Portugalia 30 (Q), Sllovakia 22 (Q), Luksemburgu 17, Islanda 10, Bosnja 9, Liechtenstein 0

GRUPI G

Pas më shumë se njëzet vitesh, Serbia edhe një herë po thith ajrin e Kampionatit Evropian për herë të parë. Në fakt, pjesëmarrja e fundit daton në Euro2000, kur kombi ish-jugosllav quhej ende Serbi dhe Mali i Zi. Aksesi në Euro2024 ishte i djersitur dhe drithërues. Për disa minuta, në fakt, Vlahovic dhe shokët e tij ishin praktikisht jashtë, ndërsa Mali i Zi fitonte ndaj Hungarisë dhe ata po humbisnin me Bullgarinë. Vlahovic iu anulua goli i barazimit dhe stadiumi Leskovac u vërsul kundër bullgarëve, duke u hedhur atyre monedha si për të nënkuptuar një “marrëveshje” me Malin e Zi. Pastaj situata u kthjellua me barazimin 2-2 në Leskovc mes serbëve dhe bullgarëve.

Hungaria ktheu gjithçka në ndeshjen tjetër dhe Serbia vulosi vendin e dytë. Kundër Malit të Zi, pjesa e parë u dominua nga hungarezët me 66% të zotërimit të topit dhe shumë goditje drejt portës. Megjithatë miqtë kaluan përpara me Rubezic, por u përmbysën nga Szoboszlai me dy gola në tre minuta (66′ dhe 69′). Në fund, Adam Nagy bëri 3-1 (93′). Kualifikohen Hungaria (18) dhe Serbia (14). Mali i Zi (11) mbetet jashtë.

Klasifikimi në grup: Hungaria 18 (Q), Serbia 14 (Q), Mali i Zi 11, Lituania 6, Bullgaria 4