• |

Video/ E pabesueshme, pas Liverpool humb edhe Arsenal: Guardiola qesh, City e ka titullin në duar

Arsenal

Arsenal dhe Liverpool humbasin në shtëpi në javën e tridhjetë e tretë të Premier League. Manchester City tani është në krye të tabelës, duke u ngjitur në +2 ndaj ndjekësve të tyre. Gunnares u dorëzuan 2-0 ndaj Aston Villa, e cila fiton me golat e Bailey (84′) dhe Watkins (87′). Reds u mundën 1-0 nga Crystal Palace: Eze shënoi në minutën e 14′.

ARSENAL-ASTON VILLA 0-2

Në ditën kur Liverpool humbi në Anfield kundër Crystal Palace, Arsenal nuk përfiton dhe shembet në Emirates, i mundur 2-0 nga Aston Villa e ish-Unai Emery. I pari që trokiti në derën e Martinez ishte Havertz në minutën e 10′, por argjentinasi nuk u befasua. Loja padyshim u ndez nga fundi i pjesës së parë. Në minutën e 38′ Watkins goditi shtyllën, ndërsa një minutë më vonë ishte sërish Martinez ai që shpëtoi me këmbë në goditjen nga pranë të Trossard. Pastaj, ai që shkoi pranë avantazhit për Arsenal ishte Saka, por goditja e tij klasike e harkuar me të majtën përfundoi jashtë.

Lexo më tej: Video/ Sensacionale, Liverpool mund të ketë humbur titullin me Crytal Palace: Fulham fiton, Broja futet.., në shtesë

Në pjesën e dytë, një mundësi e madhe për miqtë. Tielemans lëshoi një godije me të djathtën nga distanca, por topi u përplas në një shtyllë të dyfishtë të bujshme. Në zonën përballë penalltisë, ishte edhe një herë Martinez që ndaloi një tentativë të Gabriel Jesus. Megjithatë, fundi ishte i gjithë për Villans: Bailey zhbllokoi ndeshjen në minutën e 84′ dhe Watkins i pamëshirshëm shënoi 2-0 tre minuta më vonë. Dy gola që i dhanë një fitore të çmuar skuadrës nga Birmingam, që lë kështu pas Tottenham dhe ngjitet i vetëm në vendin e katërt. Për Arsenal është një ndalesë e papritur: Gunners mbeten së bashku me Liverpool me 71 pikë, të kaluar nga City (73).