• |
ide | kryesore

FOTO/ Flet truproja: Çfarë ndodhi në çastet e fundit të Adolf Hitler

Arkiva, Dossier

Detaje intriguese të momenteve të fundit të Führerit, dhe të dhëna interesante për marrëdhënien e tij me të dashurën Eva Braun kanë dalë nga dëshmia e truprojës së Adolf Hitlerit. Truproja Rochus Misch ka nxjerrë detaje në librin e tij të publikuar së fundmi me titull “Dëshmitari i fundit i Hitlerit”. Misch vdiq në Berlin në vitin 2013 në moshën 96-vjeçare. Në libër ai shkruan se në 30 prill 1945 ishte roja e Hitlerit në bunkerin ku ai strehohej gjatë luftës kur mori një mesazh nga gjenerali Keitel. Ai i shkruante se dështoi të thyente ushtrinë sovjetike në Berlin dhe dukej se fundi i Luftës së Dytë Botërore ishte afër.
“Pas kësaj Misch dëgjoi Hitlerin të fliste me qetësi me Bormann dhe të tjerët. Më pas e Hitlerin të shkonte në studion e tij ku nga pas e ndoqi Eva. Thotë se më pas pa Otto Günsche, adjutantin e Führer të mbyllte derën e tyre. Güsche i tha truprojës Misch se shefi nuk duhej të shqetësohej. Hitler i shtrëngoi dorën Günsche dhe i tha se nga ai moment ushtarët ishin të lirë nga betimi për besnikëri ndaj tij.
Më pas i kishte kërkuar që trupi i tij të mos turpërohej publikisht siç i ndodhi Musolinit ndaj duhej që ai të digjej. Në ato momente të gjithë në bunker ishin nervozë. Pati edhe përlotje. Ishte truproja Misch që e hapi derën e studios.
“Në fillim pashë Evën. Ajo ishte e shtrirë me këmbët e përdredhura dhe kokën e anuar nga Hitleri. Këpucët e saj ishin në divan. Pranë saj ishte Hitleri… i vdekur. Sytë e tij ishin paksa të hapura me një vështrim të përhumbur. Kokën e kishte të anuar” – thotë truproja e tij. Misch u rrëmbye nga Ushtria e Kuqe Sovjetike dhe u burgos në kampet e punës për 8 vjet edhe pse u përpoq të shpëtonte duke u arratisur.©LAPSI.al


Adolf Hitler's lover Eva Braun on the Berghof terrace looking at photographer Rochus Misch. Kneeling is Sepp Dietrich with two of the Speer children and Hitler's secretary Christa Schroeder. The picture was taken in 1942

Adolf Hitler travelling to the Berghof - his home in the Obersalzberg of the Bavarian Alps near Berchtesgadenin - in two Ju 52 planes. Hitler would board the first plane with his close entourage while the second was reserved for all his bodyguards, known as the SS-Begleitkommando and the members of the RSD, or the Reichssicherheitsdienst, which was an SS security force of Nazi Germany Rochus Misch (right) with Joseph Graf in a Ju 52 aircraft in a picture taken around 1941. Misch was a bodyguard of Adolf Hitler and witnessed the Fuhrer's final moments. It is his incredible selection of photographs that give an added insight into the life of the Nazi leader The details of Hitler's last minutes and other information about his private life have been revealed in Rochus Misch's  (right) book, Hitler's Last Witness, which is available to English readers for the first time and is published by Pen and Sword. He is pictured here with Michael Stehle Enjoying a rare day off, Rochus Misch (pictured nearest to the camera) is seen lazing at the Moysee near FHQ Wolfsschanze - Hitler's first Eastern Front military headquarters in the Second World War kown as Wolf's Lair. He was with his colleague Karl Weichelt (right) and a female stenographer Rochus Misch at the Berghof as he stands behind the main entrance gate some four years before finding Adolf Hitler dead in the Nazi dictator's study with his lover Eva Braun Rochus Misch on sentry duty outside the FHQ Wolfscchanze known as The Mosquito Home - during the winter of 1942. FHQ Wolfscchanze, which translates to Wolf's Lair, was Adolf Hitler's first Eastern Front military headquarters. The complex, which became one of several headquarters in various parts of Eastern Europe, was built for the start of Operation Barbarossa – the invasion of the Soviet Union – in 1941

2 Comments

  1. Kjo deshmon se kush ishin mostrat e verteta. Njerez qe as te vdekur nuk te lene rehat por perdorin trupin e nje te vdekuri per ta poshteruar sic bene me Muslolinin. Cfare morali ka kjo? Kur nje person si Goebels, Doktor ne Filosofi me profesion (dhe jo sic e pershruajne si megafon i Hitlerit) arrin te helmoje femijet e tij te gjithe, po ashtu veten dhe gruan e pastaj djeg trupin e tij dhe te gruas per te mos u poshteruar, mund te kuptohet lehte se cfare bishash kishin perballe. Ai ishte koshient se do te neperkembin e turperonin e poshteronin femijet e tij “fitimtaret”, ndaj rezervoi nje vdekje dinjitoze. Himleri vdiq nen rrahje barbare kur u zu rob dhe jo ngaqe helmoi veten. Historia e pasluftes me tmerret e perjetuara tregoi qarte se kush ishin fitimtaret. Nje dite do te shkruhet historia e vertete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu