• |
ide | kryesore

Washington Post jehonë ngjarjeve në Shqipëri: Opozita bllokon rrugët në protesta anti-qeveritare

Lajme, Të fundit

Opozita ka bllokuar katër kryqëzime kryesore të Shqipërisë në një protestë anti-qeveritare duke e akuzuar atë për lidhje me krimin e organizuar dhe për rritjen e taksave e varfërisë.


Opozita e Partisë Demokratike bojkotoi seancën parlamentare të së enjtes për të nisur një fushatë të “mosbindjes civile” duke bllokuar rrugët kryesore të vendit dhe duke i bërë thirrje popullit të mos paguajnë taksat në rritje.


Qindra mbështetës të opozitës u mblodhën në katër kryqëzime në të gjithë vendin, duke bllokuar trafikun dhe duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama. Policia tha se i konsideronte tubimet si të paligjshme pasi nuk mori asnjë kërkesë për t’i mbajtur ato.

Demokratët pësuan një humbje dërrmuese në votimin e vitit të kaluar, duke siguruar vetëm 43 vende në parlamentin me 140 vende. Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, iu dha statusi i kandidatit të BE në vitin 2014 dhe shpreson të nisë negociatat këtë vit./ The Washington Post

1 Comment

  1. Na jepni tekstin e plote te “jehones” se Washingtn Post dhe jo ate te Babuinit Shkullak apo Salamandres Bushat mbasi jeni gazeta me mashtruese e ketij planeti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu