• |
ide | kryesore

’21 Janari’, Garda e Republikës padit Ndrea Prendin dhe Agim Llupon: Dëmshpërbleni viktimat me 2.1 milion euro

Lajme, Të fundit

Ish-komandanti Ndrea Prendi është paditur në gjykatë nga Garda e Republikës në lidhje me çështjen e 21 janarit.

Në padinë civile të Gardë së Republikës, palë është edhe ish-shefi i njësisë speciale të gardës Agim Llupo, i dënuar gjithashtu për ngjarjet e 21 janarit.

Garda e Republikës përmes gjyqit civil u kërkon dy të paditurve shumën financiare të përdorur për dëmshpërblimin e familjarëve të viktimave në vlerën totale 2.1 milionë euro.

Gjykata e Apelit të Tiranës, ka dënuar ish-komandantin e gardës, Andrea Prendi me 1 vit burg dhe gardistin Agim Llupo me 3 vjet, për akuzën e vrasjes nga pakujdesia. pas vendimit të gjykatës, qeveria dha nga 525 mijë euro nga buxheti i shtetit për secilën nga familjet e viktimave që mbetën të vrarë para kryeministrisë më 21 janar 2011.

 

9 Comments

 1. Garda e Republikës ishte ajo që u sulmua e u gjakos në 21 janar e nuk mund të jetë kjo gardë që të padisë veten.
  Ky lajm është thjesht një mashtrim publik pasi nuk ka naiv të mos ta kuptojë se kush e kërkon këtë “dëmshpërblim” vetëm për efekte propogandistike e për tu mbrojtur nga akuzat e opozitës e opinionit publik.
  “Dëmshpërblimin” qeveria Rama ju a dha familjarëve të viktimave, jo me ndonjë vendim gjykate e as nga xhepi i qeveritarëve por nga taksapaguesit shqiptarë, ndërmjet të tjerëve edhe efektivave të Policisë e Gardës shtetërore.
  Që qeveria Rama i ka dëmshpërblyer familjarët e viktimave, shumë mirë ka bërë, por ama jo nga xhepat e qytetarëve. Këto para duhet të dilnin nga xhepat e këtyre qeveritarëve e deputetëve socialistë që e organizuan dhe e orientuan demostratën e 21janarit si një lëvizje “revolucionare komuniste” të marjes së pushtetit me dhunë. A nuk kishin deklaruar publikisht organizatorët se për të ardhur në pushtet,ishin të gatshëm të sakrifikoheshin për ta mijra shqitarë ?
  Rama i pari që Birn ka deklaruar se ka 200 milion euro të fshehura, t’ja kthejë arkës së shtetit ato para që me hipokrizi ja dha familjeve të atyre viktimave , mish për top të tij.

 2. Ja kjo eshte drejtesia e Ridhitjes! Pasi trumbetoi per muaj e vite qe do te denoheshin pergjegjesit, tani po jep urdhra qe delet te percahen mes tyre

 3. Po ate gardistin qe e bene kryetar te -PS- do paguaj ndonje leke ai, apo e shlyeu ai se e mbushi partine me ”gjak te ri”u antaresua ne partine -socihale–iste-

 4. Kam pasur gjithmonë alergji ndaj njerëzve që flasin e shkruajnë apo shajnë njeri tjetrin me fjalë banale.
  Por kur lexoj ndonjë “koment” të një idioti që shkruan këtu se “i paska paguar mirë zagarët shqupi sot”, nuk po më rihet pa i këputur një sharje vënçe si e meriton.
  Meqë SHQUP-i është shkurtim i emërtimit Shtëpia Qendrore e Ushtrisë Popullore, këtij këlysh gjarpëri socialisto-kanabist, po ja drejtoj urimin.
  Të shkërdheftë gjithë ushtria e NATO-s në shqup.

 5. muti i kryemututit te republikes edviiin qelbesir bastard kokpalar rammmma padit gardistet e ndershem ,qe nuk i dhan edvin qelbesir rames ngjalen e pallen e metes kur rama kerkoi,por u detyruan qe ngjalen e metes e pallen e monikes ta thithin pas nje viti ne lalz tek hajni me ze dhe figur,te cilin e ben pall president.

 6. Kutu ne kete gjygj duhet te ishin saliu luli mediu pastaj keta pushtat e tjere dhe akuza eshte vetem nje vrasje me paramendim per pushtet,keta kone politike duhet te gjykohen,saliu jo vetem vrau por tha qe jane vrare me stilolapsa,e cadra pistolete

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu