• |
ide | kryesore

FOTO/ Kur udhëtohej me avion nga Korça në Tiranë

Dossier

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.” Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas. Bileta në foto tregon se pasagjerja e regjistruar quhej Adelina Kosturi nga Korça dhe ajo shkonte për në Tiranë. Bileta dëshmon se në atë kohë, pasaporta shqiptare ishte e njohur nga shumë shtete dhe se me të mund të lëvizje lirshëm, pa pasur nevojë për vizë.

1 Comment

  1. Po thojeni o komuniste; fale qeverise demokratike e pro evropiane te Zogut, ishin te mundura keto zhvillime, o! morracake… Nuk ju a nxe goja kurre, – deri ne vdekje-, te vini vepra te mira ne dukje, vetem se ato jane te kundrshtarit politik! Orientale obskurantiste, o…. epidemi e njerzimit!!! Pa ma kapni….. komentin!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu