• |
ide | kryesore

Lubonja vesh jelekun e protestës: “E keqja ka kapur vendin, duhet rezistencë”

Kryesore, Lajme

Banorët e zonës së ‘Astirit’ janë mbledhur sërish në protestë mbrëmjen e sotme, ndonëse ka nisur prej disa ditësh aksioni për ngritjen e kantierit të projektit. Protestës i është bashkuar edhe analisti Fatos Lubonja. Duke folur për mediat, ai se nuk është vetëm një protestë e banorëve të kësaj zone, por e të gjithë shqiptarëve.

“Unë kam ardhur si qytetar dhe u bëj thirrje të gjithë qytetarëve në Tiranë e kudo në Shqipëri, se kjo është një çështje e rëndësishme. Kurajoja e protestuesve është nxitje për rezistencë edhe nga e keqja që e ka kapur vendin”, tha Lubonja gjatë një komunikimi me mediat.

Për të shpjeguar më mirë se çfarë bën rezistenca, ai dha një shembull që e përsërit shpesh atë të një qytetareje në Amerikë e cila qëndoi dy vjet në një pemë mijëravjeçare pasi do të pritej nga një kompani private që donte të ndërtonte.

Nuk kam ardhur si gazetar, se detyrën si gazetarë e bëjmë përditë atje, s’kam ardhur as për të denoncuar këtë projekt kriminal se duket sheshit që është i tillë, unë kam ardhur për të materializuar atë që e kam thënë për media, që kjo nuk është vetëm një çështje e Astirit. Unë kam ardhur si qytetarëpër të thënë se këtu duhët të jemi të gjithë.

Pastaj e dyta është që të japim kurajo këtyre njerzve se edhe këtë na japn kurajo neve. Për të sjellë pak kuroja do iu tregoja edhe atë se çfarë bën rezistenca.

Një amerikane mbrojti një pemë që ishte 1 mijë vjecare që një kompani kërkonte ta prishte, nga këta si tonat, dhe kjo hypi në pemë dhe bëri një kasolle, qëndroi dy vjet në pemë dhe pema nuk u shemb, ky shembull është edhe këtu për ju, ato shtëpitë tuaja nuk mund t’i lini të prishen . Po nuk u bashkuam të gjithë bashkë do na hanë një e nga një. Kjo qeveri po shkon nga krimi në krim në mënyrë galopante”, u shpreh Fatos Lubonja.

Më pas në mënyrë simbolike banorët i kanë veshur Lubonjës jelekun portokalli, një formë kjo e protestës e inspiruar nga ngjarjet në Francë kundër rritjes së çmimit të naftës.

27 Comments

  1. O Tafil Kadriu I Ramës.
   Dije se me atë mllefin që ju është shtuar hallexhijve familjarë që Rama kërkon t’ju a nxjerrë fëmijtë përjashta në rrugë mes dimrit, nëse të gjejnë se kush je, do të marin e të zhveshin lakuriq si shefi tënd e do të shëtisin nëpër unazën e Tiranës që të shohin se çfarë bajge je.
   Lubonjën për këtë xhest humanitar, do ta mbronin me mjra njerëz, psikopatin Rama e mbrojnë policët, po ti kush do të mbrojë o krimb haleje ?

 1. ky lubonja eshte ti qishe te 14-tat nje ropqire qe ja dinte Enveri si ti binte kokes, lere qe e ka zene krizat nga bytha se spo e qine njeri si me pare

 2. O Toci,
  kujt i ben paralelizma historike!? C’lidhje ka mbrojtja e flores dhe faunes te ambjentit ku na rrethon me moslejimin e ndertimit te ifrastruktures se nje qyteti ku sic e thote edhe proverba “Po prishet nje mur per te nertuar nje ure”
  Ti duke dale ne krahe te nje tufe vjedhesish te pronave te t etjereve dhe me pas shkeles te ligjeve te shtetit duke ndertuar pa leje fyen tere popullin e ndershem.
  Nese ti i ke dhene vetes te drejte te jeshe njekontravers dhe pervers permanent i pakorregjueshem mos infekto te pafajshmit e popullit me semundjet e tua te ndyra!

 3. Nje big up për Lubonjën.

  Akt qytetar. Të shpresojme që shumë te tjerë do të bashkohen ndaj përbuzjes dhe nëpërkëmbjes

  1. Nje big kar per lubonjen ik mos na cani karin se nuk i le kush jasht kto pallat gjith kan nga 3 4 shpi kush nuk ka le te mare banes nga lali eri mos na cani karin

  1. “Debilllik, budallallik, mediokritet” është për ata qytetarë që mendojnë ndryshe nga Rama e ai i ofendon si gomerë, e nuk lëvizin t’ju bashkohen protestave kundër tij.
   Të tillë janë ata njerëz të mediave që Rama i ka quajtur “kazanë plehrash” e që e kritikojnë nëpër studio televizive por nuk e prishin terezinë e tyre që të dalin në rrugë e t’ju bashkohen protestuesve hallexhij siç bënë francezët me Macronin.
   Një taksë të naftës ngriti me 6% Macroni që është martuar me nënën e tij, e u ngritën qindra mijë francezë në këmbë deri sa e detyruan që të heqë dorë.
   Po sa taksa ju ka ngritur e shtuar Rama në këto 5 vite që po qeveris pa llogaritur që e ktheu Shqipërinë në Kolumbi ?
   Nuk më duket se Lubonja po bën trimin që të bëjë luftë të armatosur me qeverinë.
   Ai po thotë se e vetmja mënyrë për të bllokuar marrëzitë e Ramës, është që shqiptarët të “vetëflijohen”.
   E patë se si i mbushi poturet Rana kur qytetarët ja dogjën trarin e doganës së Rrugës së Kombit.
   Mori zemër kur pa se qytetarët e Tiranës nuk shkuan masivisht para gjykatave të tij që të kërkonin lirimin e tyre nga burgu.
   Unaza e Tiranës nuk është vetëm Astiri.
   Ai po provon me banorët e Astirit se sa do të solidarizohen me ta gjithë qytetarët shqiptarë.
   Nëse sheh që ata lihen vetëm, do ta ketë të lehtë ta bëjë si Enveri e ti fusë gjithë shqiptarët në kampin e madh të përqëndrimit të quajtur Shqipëri.

 4. Dallkauku Lubonja doli edhe kundra zgjerimit rruges Elbasanit, per nje peme qe duhej prere. Ja, kush është ky palaço,

 5. Era shurre dhe pleh vjen e gjithe unaza e re.Edhe te OMON-ias jemi dakort qe ta shembim kete qiveri,kur te mblidhemi per te 40-tat e heroit Kificiasis,direkt nga Greqia do te mbashkohemi me ju qe ta shembim kete qiveri dhe te vime nje kimbetare.Mbahuni per bishti miqte tane,edhe cike se ne erdhem tju peshtojme nga diskremacioni i madh qe keni ,shpellare dhe malok.Ti japim fund jesaj qiverie se Luli me zi po pret te ndaje torten e gatshme qe ju po e piqni me ne.

 6. Si tha Zogu kur erdhen fashistet italiane–do vesh opingat dhe do dal ne mal me popullin–dhe vodhi florin dhe ja mbathi si hajdut dhe populli priste mbretin ne male.Edhe Lubonja po vesh opingat e eurove dhe Luyli sapo u thye nga Hollanda i vjen shume keq per fukarene.Tamam nevojtore.

 7. @@Emigrant shqiperie me fal po je pak loqe me floke.As ne mend mos te shkoje krahasimi me popullin frances,ne jemi bicim pa atdhe dhe pa din dhe imam.Sa me shume na rrahin me shume duam,prandaj dhe ne enciklopedine britanike quhemi “popull i pafe dhe kacak”.

 8. Lubonja shkoje atje ku e meriton te qendroje me shpellaret,ata po marin parate dhe shtepite sociale ky me lulin hane MUT gjithe diten

 9. o njerez

  mos degjoni lubonjen
  ky plehra bashke me sali serbin ali ahmetine, hashim thacin jane ne rogen e UDB-se serb dhe punojne kunder shqiptareve.
  keta jane plehra qe duhen futur ne burg si anti-shqiptare.

  lubonja ne cdo fjale qe nxjerr nga goja ka qellim anti-shqiptar, kunder bashkimit dhe ecejes perpara te shqiptareve
  ai do trazira dhe remuje sepse keshtu e drejtojne nga beogradi

  ptuuu plehre

 10. Ue ekipi propagandistik i fugshklymit dhe lalikellires qenka hedh ne sulm.
  Lubonja po shihet qe i ka djege apo ben gjoja sikur i ka djege??

  Mos na del si robert ndrenika nga kundra ne pro teatrit.

  Lalikellira korrupsionist i madh

 11. Po jo more se nuk prish pun per mendimin tim ky luba se veq atyre mund ju bashkohet se e ka shkel koha ,po un dua te them se ky eshte Serrbofil shikonja ftyren njehere ,ky i gzohet zhurmav sepse vetem keshtu mbshefet ky ka deshir rrmuj sikur ata tjert si Salihu.Luli,Kokmadhi dhe Kryemadhi,Alibej,Paloka ,Bushati,te gjith po i mshefen Drejtsis per ate arsye kan deshir ta kallin Shqiprin por fati qe USA eshte aty se perndryshe vet Luba-nja flaken ja kish dhan.nuk mbroj un as Ramen as Hamamin und Mroj shqiprin se na duhet ,kta Horra duhet te luftojn ne Parlament aty kan vendin ,e jo te marrin Paga qe nje vit e kurr skan ber gje as nuk kan hyr ne Parlament.
  Turp Turp. Lubonj mund ndodh qe ti i ke ca njerz me hallet e veta sot aty pran ,por ata ty nuk te don askush a spo i sheh a.

 12. Ky Lubonja I paska tremb kta gojoret e ripjerdhjes, çne? Ai nuk do te behet kryeminister, as kryetar partie s ésht, çfar I ka gjet kta gojoret me pages te ripjerdhjes? Dhe legenat servil te erjon pederit? Mbajani n goj edit dhe erionit mbajani,, mos te ngrihen njerezit as per shtepit e tyre? O pragun O,, O rrac e ndyr, po as per shtepit e tyre? U bezdiset qeveria ktyre pragsave? Po diktatur doni ta beni prap?

 13. Sikur tu ndodhte ketyre derave te koperatives tu prisheshin shtepite ndryshe do komentonin po jan tane ne sherbin te narko shtetit

 14. Sot mbasdite per ju skiftere ljubos do ti bashkohet korbi I Zi sali do gezoheni o shpellare ai do ti ruaj shtepite tuaja me shpellaret trima ari stalini ziguri fax berati ermoneli etj I kane furnizuar me tritol made in Sali

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu