• |
ide | kryesore

Genc Sejko përlotet: 18 vjeçari u nis në Angli duke u mbajtur poshtë maunes

Lajme, Të fundit

Genc Sejko, është organizatori kryesor i protestës së emigrantëve, të cilët kanë qëndruar dy ditë përpara kryeministrisë për të kërkuar të drejtat e tyre.


Sejko u përlot teksa rrëfeu historinë e një 18 vjeçari që u largua drejt Anglisë duke u kapur poshtë një mauneje për shkak se nuk kishte para që ta paguante atë.


‘Para se të vija këtu takova Besin, një djalë nga Tirana, që nuk kishte lek me hip në maune. U fut nën maune, 18 vjeç dhe thotë kisha shtrënguar aksin nga frika se do të bija. Të gjithë keni fëmijë, të gjithë keni vëllezër, 18 vjeç. Kisha frikë se do kotesha, do bija dhe do bëhesha copa, tha.Për kë është kjo Shqipëri? Ktheni vëmendjen për ata që janë më afër jush. Nuk janë këta, këta e kanë siguruar veten. Kush është më afër jush?’ u shpreh Sejko.

13 Comments

  1. A nuk jane te verteta ato qe thote? Lere adhurimin per idhujt e rreme. Mos u be cinik me bashkevuajtesit o juventin, se edhe ti nje hallexhi si ne dhe keta je. Mos te te genjeje mendja qe je ne anen e perfituesve.

 1. O Komentues Rilindas.

  Si ne kohen e Enverit, dashuri te pakufishme per Udheheqesin Madheshtor dhe te Pagabueshem. Sa me shume te te vjedhin aq me shume e do Udheheqesin tend ore hajvan.
  Shqiperia vend i lumtur. Lum ne per kete Kryeminister dhe per kete hajvan qe komenton me rroge ose jo,
  per Qelbesiren qe futi ne borxh shqiptaret ne Koncesione me Olligarket.

 2. Or i paemer kokeloqe 16.10. Keto lloj melodramash nuk shkojne ne regjimin kapitalist ku jetojme.Keto lloj skenash me qarje dhe perlotje (fallco) jane propagande e dhjere e dale nga perdorimi qe pas largimit te xhaxhit ne 1985. Realpolitika nuk ka lidhje me meme dhe me pordhe anal istash .

 3. pash nje hesh ne nje artikull theniet e nje filozofi ,kur nje popull voton kriminel hajdut per ti pasur ulleheqes nuk quhet me popull viktim,,kjo mjafton per cdo shqiptare per te pare pozicionin e tije ne lillje me ullheqesin ,ne mes te evropes nuk mund te vendoset qeveri e ngjashme me te egjiptit,

 4. Ky more skuth nuk eshte kapitalizem.

  Ka kapitalizem social-demokratik ne Norvegji, Suedi, Danimarke, Australi, Kanada lista eshte pa fund. Gjithe Europa eshte social somokrate.

  Ka kapitalizem te paster ne USA

  Ne Shqiperi more majmun nuk eshte kapitalizem. Se oligarket 90% te parabe dhe biznesit po e bejne me tenderat dhe koncesionet e Shtetit, pra ME PARANE PUBLIKE

  Dhe ky more majmun quhet Komunizem i tipit Hajdut. Nuk ka lidhje fare me Kapitalizmin.

  Ne kapitalizmin e keyeministrit tend, shkruhet nje ligj per arsimin publik, ku ne kohe rekord rrenon universitetit publik dhe ushqen universitetet private me PARA PUBLIKE.

  Kaq, se me tutje fyej Inteligjencen.
  Ti vazhdo adhuro Udheheqesin tend te Oligarkeve.

 5. Genti bej ndonje tregim per rastet qe emigrantet kalojne peripeci te rrezikshme per nje jete me te mire,pastaj trego dhe per parate qe ti dhe grupi juaj ju merni parate ketyre qe duan te largohen per jete me te mire,shko te luli qe te tregoje si iku ne hollande per tu arsimuar dhe nuk e mbaroje kurre ate shkolle dhe sot ti thua te shohim nga luli saliu dhe likja,nuk kane trute e tu shqipetaret

 6. Kapitalizmi i suksesshem kurre nuk ka rezultuar me 50 per qind te popullsise te larguar me te gjitha menyrat dhe me 50% tjeter te etur per te bere te njejten gje. Kjo eshte tipikisht oligarkia,plutokracia,gerontokracia, quaje si te duash. Ky kapitalzmi jone prodhon vetem ar si puna jote(koke ari).

 7. Po per ne qe benim nga nje jav ne kemb maleve te greqis, dhe me gomonet qe na caheshin para se te mbrinim, PSE NUK QAHU NJERI PER NE. A harova tani qajn per interes.

 8. Kapitalizmi eshte kur dikush invetson nga parate e tij dhe merr fitimin qe i takon, jo te mbahet me oksigjen nga shteti dhe taksapaguesit sic po ndodh me cdo gje ne Albanistan. Problemi nuk eshte se dikush po emigron poshte maunes apo me skaf por vjedhja ashiqare dhe arroganca deri ne acarim e pushtetit. Ne jemi kthyer ne vitin 1990 por me “pluralizem: dhe “ekonomi oligarkesh”. Fatkeqesia eshte qe ai milet nuk cohet te marri ne dore fatin e tij por rri i nenshtruar sepse i tille ka qene ne shekuj

 9. Maskarenj dhe hipokrite qe perdorni histori individuale per te perfituar apo per t’i sherbyer dikujt. Edhe une kam bere 2 dite rruge poshte maunes ku u bera copa por kjo nuk duhet t’i interesoje askujt. Pak drama shohim perdite ne kete vend dhe politica hajdute vazhdon vjedhje ne bashkpunim majtas e djathtas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu