• |
ide | kryesore

Meta anuloi zgjedhjet, vjen reagimi i parë nga zëdhënësja e Mogherinit

Lajme, Të fundit

Zëdhënësja e Frederica Mogherinit, Maja Koçijançic ka deklaruar për ABC News se çështja e zhdekretimit të datës së zgjedhjeve duhet trajtuar nga institucionet shqiptare në përputhje me legjislacionin dhe jurisprudencën ekzistuese.

Ajo theksoi se vendimi për djegien e mandateve dhe bojkotimi i zgjedhjeve nga ana e opozitës pengojnë funksionimin e demokracisë në vendin tonë. Sipas saj kjo ka qenë një zgjedhje e qëllimshme e partive opozitare.

Për Koçijançiç parlamenti funksionon plotësisht pasi përfaqësuesit e opozitës janë zëvendësuar. Në fund ajo bëri thirrje që palët të angazhohen në dialog për të kapërcyer situatën.

“Ne po ndjekim zhvillimet. Kjo është një çështje për t’u trajtuar nga institucionet shqiptare në përputhje me legjislacionin dhe jurisprudencën ekzistuese, në respekt të plotë të parimeve kushtetuese dhe demokratike.

Siç është thënë tashmë, ne konsiderojmë se vendimi për heqjen dorë nga mandatet parlamentare dhe jo për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale seriozisht pengojnë funksionimin e demokracisë në Shqipëri.

Kjo ka qenë një zgjedhje e qëllimshme e partive opozitare. Përfaqësuesit e opozitës janë zëvendësuar në Parlament, që funksionon plotësisht. Tani është thelbësore që të ruhet e drejta kushtetuese e qytetarëve shqiptarë për të votuar në zgjedhjet lokale dhe për të siguruar vazhdimësinë e qeverisjes lokale.

Ne përsërisim thirrjen tonë për të gjitha palët që të angazhohen urgjentisht në një dialog konstruktiv për të kapërcyer situatën aktuale politike”, – është shprehur ajo./abcnews.al

29 Comments

  1. Hahahaha prit se skeni pare gje akoma….kur te flasi ai I madhi pertej atlantikut, ata ju sjellin ne terezi ju,maskarenjt e pd duan te marrin ne mbrojtje edhe Meten tani, politikanin me te urryer shqiptare,simbolin e blerjes se votave, korrupsionit,vjedhjes etj.dhe n.a. flisni ju per zgjedhje te lira e te ndershme,ohhhh ky eshte kulmi,doni anarki dhe pastaj pushtet.Oh se harrova Cpune ka luli me qeverine,so sikur e krijoi nje qeveri tranzitore …pse nuk e dekretoi ate presidenti?

  2. aahah..

   keta te lapsit bene nje anal-ize dje per gjoja mesazhin qe i kane dhene ambasadoret Rames dje ne konverence me ta.

   Dhe me e forta eshte se benin aludime te forta qe ata nuk e kane pritur mire shkarkimin e Metes sepse… po te kishin folur mire ambasadoret do te kishin reaguar mediat prane Rames dhe spiropali dhe Balla.

   Keta te hapin barkun me ato anal-izat qe bejne.
   Jane komplet debila dhe medioker.
   Urrejtja ndaj Rames ju ka errur logjiken

 1. Gjalle qenke akoma ti vemje e mogerinit???

  Ptuuuu race muti.

  122 mezi dhe me deputet mes te cileve dhe artisti gjuzi iu duket parlament normal?????

  Ne pidhin e sateme me pimp dhe vrases e ke parlamentin????

  Ptuuu te shqyfshin qente e kirgizstanit me gjithe te gjithendriturmutin LU

  Rrace muti

 2. Për Koçijançiç parlamenti funksionon plotësisht pasi përfaqësuesit e opozitës janë zëvendësuar.
  Kocijancic, a e ke pyt Nicen e shijakut, sa deputet ka parlamenti i Republikes se Shqiperise ???

 3. Tani shpellare e cecene shkoni kapni salihun lulune dhe lidhini per kete qe ju bene verini te pallohen me njeri tjetrin filmojini dhe shperndajani likes dhe mones per ate qe salihu dhe lulu ju premtuan dhe tani merni pergjigjen e be neser te shba dhe qihini robt salihut dhe luluse,kaq per sot

 4. Sufllaqet me shumice. A nuk e kuptoni se Kocijancic e ka mbaruar mandatin e saj dhe pas pushimeve nuk do kete asnje funksion ne BE. Pastaj kaq e informuar eshte kjo zonja saqe Parlamenti ka nje mungese prej 18 deputetesh dhe kjo thote qe funksionon normailsht (!!!???) Nje sufllaqexhi tjeter priste me padurim qe “turpi i njerezimot” alias Trump, te flase per kete ceshtje. Nderkohe qe Wadephul ka folur dhe mjaft qarte. Nese sllovenja Kocijancic ben pjese ne grupin SD te mahten europiane qe ne PE ka rreth 15% te vendeve, Wadephul eshte pjese e PPE qe ka afro 35% te vendeve ne PE. Deklararta e ketij te fundit eshte bere nga faqja zyrtare e CDU/CSU dhe nuk eshte nje deklarate personale sic pretendon znj. Felaj, e ne kete menyre perfaqeson edhe mendimin e Lokomotives se Europes dhe jo njerit prej vagonave te fundit sic eshte Sllovenia. Hakt naten tani dhe gjeni ndonje gje tjeter per tr justifikuar hamburgerin e neserm se sot i merituat sufllaqen dhe gjysmen e shishes se ujit. Nese neser do gjeni argumenta te forte mund te perfitoni edhe nje shishe birre per kate komentues. Shishe nga ato te medhate 50 cl dhe jo 33 cl, per kete rrini te qete

  1. Nje wadephul keni qe e ka mik te ngushte basha dhe sduroheni duke e perseritur.Qendrimi I tij nuk eshte qendrim zyrtare I CSU-CDU.Pse nuk beni ndonje xhiro me Doris Pack,se ajo mund ta thote ndonje lajm te mire per ju

  2. ca jan keto arsyetime prej fshatari provincial. Beni sikur i dini te gjitha. si ka mundesi qe arsyetoni suikur europa te ishte ballshi.

 5. O dylbera autik mavi, dhe ne 1997 keshtu i thonin Saliut vazhdo se ti je ne rregull dhe perfundimi dihet. Kjo e bija Kovacit kujton se shqiptaret jane akoma ne vitin 1980 me radio Iliria duke degjuar emisionin nga kenga ne kenge. Nuk e di sa shkolle ka por besoj aty afer Kmutit do jete

 6. Shko moj pirdhu.

  Ky Kryeminister eshte I pabesueshem.
  Duhet ti japesh nje Kontrate Koncesioni ne jave qe te kete ekuiliber.

  Nje hajdut I ndyre ne ekstrem.

 7. Opozita i shkuli dhembet qeverise shqipetare me te korruptuar si dhe disa super te korruptuar qe rrine ne bruksel e nuk flasin realitetin se jane te paguar nga droga. Ptu jazek ju qofte Mogherin Han Flancheshtain Vlahutin dhe me i pskrupullti Sorrosiani Lu .
  Pas kesaj qe po ndodh cdo qeveri te pyese mire bythen kur niset per me vjedh popullin.. Deri me sot kane bere palle duke vjedhur dhe inkriminuar kete vend.
  E BOSHATISET O MOS BEFSHI PIKEN E HAJRIT .

 8. Shqupistat antikomuniste jane bo per gjynof. Me aq veta sa mblidhshin ne shesh, as ne Reshen nuk i prishnin zgjedhjet. Si gjithmone ndihmen e marrin te komunistat. Like florini, Kaci i zi, klani zemunit, ai i comve qe sja maj men emrin.
  Ah po, edhe te greket se harrova.

 9. ‘Kjo ka qenë një zgjedhje e qëllimshme e partive opozitare!’

  Rrofsh moj ZOnje, Eshte teper e rendesishme per ata qe duan shqiperine te behet si europa! Kush nuk do ta kuptoje ne djall te veje! RROFTE SHQIPERIA! POSHTE ZAGARET SALI, LULZI, ILIR FLORI, MONAZIQJA, dhe te gjithe ata qe po e shkaktojne rremuje per te shpetuar nga gjyqi i popullit!

 10. Zanes dhe shqupisti tjeter nuk I mjaftokan 122 deputet ne salle 18 te tjeret jane me pushime ose me arsye personale,kuvendi punon dhe 50+1 o te mjere,mos ndegjoni clirimin e gjates se ju ngatarron qellimisht,

 11. I paemer i ores 09:17. Meqe ju mavite jeni dashnore te Kushtetutes, lexoje pak se cfare thote per Kuvendin. Pastaj coje ne KQZ dhe saktesoje e me pas vazhdoni te ndiqni liderin suprem. Mos harro se Mogherinit te cilesuar si nje deshtim absolut nga Renzi qe e coi ne ate vend, i ka mbaruar mandati. Tani shkarkoni presidentin me KQZ

 12. Një deklaratë e turpëshme kjo e Moghit me këtë Spiropalin e saj Hiç.

  Qenka “parlament e qeveri legjitime” sipas saj, .një parlament me ca fundërina të emëruar si opozitarë nga Rama, e qenka legjitime një qeveri që ka dalë me votat e mbledhura nga bandat kriminale të trafikut të drogës.
  Mogherini tani pas largimit të saj nga posti me të cilin abuzoi, duhet të bëjë hesap që të përballet vetë me drejtësinë.

 13. Pabuksi her me emer e her pa emer..Vazhdon propoganden e poshter Rilindase per para apo injoranca,pasojat e perdhunimit pak rendesi ka.Iket ju mori lumi

 14. Mogerini deshtoi ne kosove me teorite dhe perkrahesit e saj tani po ben ceshte e mundur qe te instaloje model rus ne shqiperi me partnerin e saj te vjeter qe mos duket komplet deshtake

 15. burrat qe merren me politike jane vari karin imagjinoni grate.
  Keto as per tu qire nuk bejne. Dhe duhet ta dini sa te poshtra behen kur nuk ja var penisin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu