• |
ide | kryesore

Zgjedhje në 6 bashki?/ Meta: Nuk e kam lexuar ende vendimin e Gjykatës Kushtetuese

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet e 30 qershorit 2019. Meta deklaroi se nuk e ka lexuar ende dhe se lajmet e shpërndara me urgjencë nuk e impresionojnë. Ndërkohë që tha se pas leximit me vëmendje do të bëjë publik qëndrimin e tij.


“Nuk e kam lexuar ende vendimin e zbardhur të Gjykatës Kushtetuese, sepse lajmet e shpërndara me urgjencë nuk më impresionojnë. Vendimin e zbardhur do ta shoh me shumë vëmendje dhe më pas do bëj publik me shumë përgjegjësi qëndrimin tim”, – tha Meta në AbcNews.


“Do të ketë një qëndrim shumë zyrtar dhe institucional të Presidentit të Republikës lidhur me vendimin e zbardhur të Gjykatës Kushtetuese. Nëse do të jetë e nevojshme ju kujtoj se ka edhe Gjykatë Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Ju kujtoj se nuk jam politikan si ata që shmangen me procedurë, por jam i themelit, shumë zyrtar dhe institucional, që nuk u shmangem përgjegjësive shtetërore. Dekretet e Presidentit nuk janë atakuar nga asnjë Gjykatë, këtë e thotë qartë raporti i OSBE/ODHIR për zgjedhjet vendore.

Për zgjedhjet në 6 Bashki, Presidenti nuk ka pas asnjë kërkese zyrtare, për zhvillimin zgjedhjeve vendore. Gjykata Kushtetuese nuk ka dashur të marrë përgjegjësi më vendimin për zgjedhjet vendore sepse ajo nuk është marrë me themelin e çështjes.” – tha Meta.


1 Comment

  1. Shpall zgjedhjet mor zorraxhi muti se ti je per burg jo per president. 3 vjet i ke lene 5 bashki ne paligjshmeri dhe tall bythen me shtetin prap. Firmos akoma ne bashkine e shkodres voltana leshi qe ska gjykate nderkombtare qe e mbron. Po ske faj ti po ai robqiri tjeter qe te beri president ty.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.