• |
ide | kryesore

A do bëje zgjedhje pa opozitën? Si përgjigjet Sali Berisha

Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se vendimi i Presidentit Ilir Meta për të shfuqizuar datën e 30 qershorit si ditën e zgjedhjeve, vjen pas një sërë precedentësh. Sipas Berishës, Kushtetuta ia njeh këtë të drejtë Presidentit. Ai u pyet në emisionin “Tempora” nëse do të shkonte në zgjedhje pa opozitën.

“Presidenti është kushtetues, është legjitim. Ne e themi që ky President ndryshoi datën e zgjedhjeve pas pesë precedentësh. Alfred Moisiu ndryshonte datën pa pyetur fare. Pyeste vetëm Edi Ramën. Edhe pse në heshtje, isha i vendosur që të mos shkoja në zgjedhje pa opozitën. E kam respektuar vendimin e Presidentit.


Kurrë nuk do të shkoja në zgjedhje pa opozitën. Zgjedhjet nuk janë për qeverinë, janë për partitë politike. Zgjedhjet nuk janë vetëm procedurë por edhe substancë. Ajo që e bën një proces zgjedhor eficent është alternativa. Ajo që e bën demokracinë eficente është alternativa. Mungesa e saj e bën letër të vdekur. Po të ndjekësh ligjet e mafies bën çfarë të duash, por po të ndjekësh rregullat e demokracisë nuk mund të shkosh pa opozitën në zgjedhje”, – tha Berisha.

5 Comments

  1. Mos na e nxirrni me kete gogol se na trembet kalamajte ose vini shenjen +18…kur flet edhe ky per demokraci qe ka vrare gjithe kundershtaret e vet me keq se Enveri,ik o plak i pjerdhur se ti je kanceri i ketij vendi,maft te keqija i ke bere ketij vendi e ketij populli,largohu tani e prit vdekjen o kancer….

  2. Ky gjigandi qe e kishin lidhur ne krevat per 10 dite nga Kriza te fuqishme Epileptike qe e kane shoqeruar per 40 vjet kater doktore te koka per dhjete dite me mjekim intensiv e bene te mundur qe ky te leshonte urdherin per djegjen e shkollave ne shkoder tropoje,por o salih karaxhic berisha ngordhja po vjen supa e austrise po I ben efektet dhe ky popull do jetoje ne paqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu