• |
ide | kryesore

Lubonja thirrje Metës: “Braktis presidencën, organizo LSI-në”

Arkiva, Kryesore

Fatos Lubonja është i mendimit se se Ilir Meta nuk duhet të bëjë më ekuilibruesin, por të dorëhiqet nga posti i presidentit. Duke komentuar në “Neës 24”, vendimin e fundit të Kolegjit Zgjedhor që e hodhi poshtë dekretin presidencial për anullimit e 30 qershorit, Lubonja theksoi se nuk ka mjet tjetër përpos forcës fizike për të kundërshtuar logjikën e shtetit të forcës që nuk pranon arsye.

“Presidentin është “duke e ngrënë ujku”, si të gjithë neve dhe është mirë që ai të mos bëjë sikur nuk e kupton këtë.  Më mirë Meta ta lërë Presidencën dhe të dalë në krye të LSI-së dhe të organizojë njerëzit. Për mua nuk ka rrugë tjetër, me këtë qëndrim që po mban Edi Rama. Duhet ballafaqim për t’u treguar këtyre që mendojnë se kanë forcë për t’u thënë prit një herë se edhe këtej ka forcë, pasi rastet e fundit tregojnë se në këtë vend nuk ka forcë ligji. Ku ka forcë ligji dhe të gjithë janë nën ligjin që e siguron drejtësia, Gjykata Kushtetuese. Kur s’ka forcë ligji, është forca fizike, ose forca e popullit që reagon” argumentoi ai.


Sipas analistit “Dibra ishte shumë e qartë si provë e pa ekuivok se këtu kemi gjithë aktorët kryesor të përfshirë në një grabitje të votës së qytetarëve” prandaj ky regjim që po instalohet duhet përballuar vetëm me rrugën e forcës. Përdorimi i kësaj force justifikon çdo kënd që nuk i ka mbetur më asnjë shpresë: “Kur ti ke kapur policinë, ku shefat e tu të policisë, siç ishte ai i Dibrës, janë njëkohësisht edhe trafikantë droge që mbjellin hashash dhe shpërndajnë, kur ti ke kapur drejtësinë që mbyll sytë përpara këtyre gjërave, kur ke minister rendi Sandër Lleshin, një njeri që nuk ka pikën e koshiencës intelektuale” njeriu nuk ka rrugë tjetër tha ai.

Në emër të kësaj logjike sipas Lubonjës edhe presidenti Meta duhet të heqë dorë nga rroli i arbitrit instucional, për rrëzimin e Ramës, që duhet të ketë “fundin e sigurt të një diktatori të neveritshëm”.

©Lapsi.al

30 Comments

 1. Shyqyr qe njerezia ka filluar t’i thote gjerat troç!
  E te mendosh qe Lubonja ka qene vellai ideator e politik i Rames qe prej viteve ’90.
  Ka nga ju qe e mbani mend revisten politike ‘Perpjekja’?

  1. Nuk e njihke Lubonjen, o Mero Gelbaza! Lubonjen i ndan, nemos i ka ndare gjithnje, nje det idesh. Sa per revisten Perpjekja, ajo s’eshte politike, por kulturore, letrare, e shkencore.

   1. LSI i ka ardh fundi, mjaft ka luajtur si aleate sa me nje parti e me parti tjeter, duke bere sipas qejfit, ka vjedh, ka bere korrupsion e kjo parti e ka shkatrruar kete vend, Uroj qe kjo parti te dali jasht loje sa me shpejt.

  2. Si te japi doreheqjen ky legeni c’nuk beri deri sa u zgjodh president, pale shtangisti bente dhe rolin e dhelpres me rrushte, gjasme nuk donte te behej president, duke na kujtuar vargjet brilante te Musarait, tek Shporta me karavidhe: ” me zor minister vane dhe me vune”. Ky eshte aq ordiner qe megjithese ka qene 3 here minister i jashtem nuk e ka mesuar ende se cdo leter drejtuar cdo institucioni ne bote kalon ose nepermjet MPJ ose nepermjet ambasades se shtetit perkates tek ne. Prandaj Rama tallej duke thene se shpresoj qe kjo leter drejtuar presidentit te rradhes se OSBE (Lajcek-Sllovaki) te humbe rruges, ka shume mundesi qe letra e Baftiar-Allendes ka perfunduar ne lumin Lana.

 2. Bravo Lubonje! Plotesisht dakord me ty. Meta, aty nuk i hyn ne pune as dreqit. Pavaresisht se hiqet si i forte me dekrete zhgarravina, e verteta eshte qe ka me pak force se drejtori AKEP. Ik qe aty, bashkoju opozites realisht, se po na ben corap, e po na humb kohe me cicmice institucionale.

 3. …dhe hani nje mut te dy..Po sa injorant ky Lubonja qe akoma se ka kuptuar se kush eshte Meta dhe Berisha qe do te shkojne ne burg si Gruevski ne Maqedoni.

 4. Jo, jo, jo. Ne postin e Presidentit e nuk po ia del dot Rames jo me te jape doreheqjen. LSI duhet te ri-organizohet ne baze parimesh te tjera jo mbi ato qe ka qene deri tani. Kjo eshte ceshtja. Kjo vlen edhe per PD. Vetem ne kete menyre mund t’i bejne balle E Rames (jo PS qe ka qene parti serioze).

  1. sigurisht ,per hir te nje grupi katunaresh te PD duhet te nderpresim mardheniet diplomatike me shba..e ku jeni mbledh i tuf karash ketu fillo nga Bushati e Lubonja (Lubica)

 5. “Ex prigionere”, thone italjanet nga pervoja e kombit tyre per tipa me karakterin tend dhe kane shume te drejte.

 6. Lubonja ka thene dy gjera te verteta shume kohe me pare. Krimi i rilindjes na ka ardhur te dera dhe ndetkombetaret jane pjes e problemit jo e zgjidhjes. Une mendoj se jemi kthyer ne vasal te te gjithe llojeve e sojeve te mender nderkombetareve medioker hajdut si ne . Drejtsia e gjithe injoranteve kombetare e nderkombetare te djathte e rilindas pacavure deshtoj me nje sukses spektakolar qe e kemi thene midis nesh qe ne krye te heres. Sa per meten eshte nje cinik dhe koktul pa tru por ligsi pa fund. Si rilindasit perverse. Jane nje peshtirosje pa fund. Plani per shpopullim po realizohet me sukses te plote. Nuk jemi te vetmit ne bote. Apo ??!!

 7. Z. Lubonja keni shume te dretje. Keta politikabet tane nuk e kane provuar te jene popull si ne. Z. Presidebt jemi tmerresisht be nje situate sh. te keqe. Nuk dime cfare te bejme. Po te shkojme te votojme e bejme Ramen mbret (ne nuk e duam kete) po nga ana tjeter po nuk shkuam ai na kercenon me heqhe nfa puba tonen dhe te familjareve. Por po nuk shkuam kur te vije pd ne pushtet na qyan socialist e na internon. Po votuam dhe e dogjem voten ata do ti nderrojne kur ti numerojne se han vet zot vet shkop. Dhe pastaj do te identifikojne personat qe nuk votuan pro dhe fillon internimi. Pra o njerez jetojme ne diktature po na bejne shantazh me buken e kalamajve. Pa na thoni si te bejme? Ngado ta rrotullosh nuk i shpeton internimit. Rrofte partia e punes

 8. O vlla vetem ti ke BOLE per te perballur diktaturen. Ti je i vetmi njeri qe ke refuzuar punen ne burg, te kane rrahur, te kane cuar deri ne buze te vdekjes dhe prape ke refuzuar. Te kane lene me qindra dite ne biruce, me shume se te gjithe te burgosurit e tjere marre bashke dhe prape ke refuzuar.
  Nuk ka goje bashkevuajtesi, pavaresisht sa kundershtar e ke bere mbrapa, qe mos thote se ke qene me trimi dhe rezistenti perballe krimineleve te Hoxhes. Kush te sulmon sot e ben sepse titanizmi jot i kujton bythqirllikun e vet. Fatkeqesia me e madhe eshte qe sot ti ke pranuar friken per te permendur kriminelet e Edi Rames. Kriminelet e Rames jane me te eger se te Hoxhes. Duhet te paguajne!

  1. lubonja ezhte bq edhe e kane qire ne burg ssa ska ku te veje me .ra ai ska bole.por bythe qe ta perballoj.Iliri kokpocia ne burg ishalla

 9. Toso je i madh,trap ngele gjithe jeten tende pa asnje vlere.Meta beri te njejten gje,fitoi me Saliun 5me 0 vendim gjykate,hajdutin e bene president dhe tani Ti ben thirrje qe te hidhet ne sulm per te vjedhur prap.Mgjse D.Prifti ka vdekur ,prap ka ngelur shprehja unike”Meta i 7%”,kjo ishte dhe pjesa qe Meta merrte,dhe ka vjedhur kaq shume sa duhen 10 gjenerata te jetojne me mire se kali i Sadete Berishes(ish gruaja e pare pensioniste e Zenit qe ka dy femije) .Lubonja je ne Itali apo je kthyer nga “internimi”.

 10. Si te japi doreheqjen ky legeni c’nuk beri deri sa u zgjodh president, pale shtangisti bente dhe rolin e dhelpres me rrushte, gjasme nuk donte te behej president, duke na kujtuar vargjet brilante te Musarait, tek Shporta me karavidhe: ” me zor minister vane dhe me vune”. Ky eshte aq ordiner qe megjithese ka qene 3 here minister i jashtem nuk e ka mesuar ende se cdo leter drejtuar cdo institucioni ne bote kalon ose nepermjet MPJ ose nepermjet ambasades se shtetit perkates tek ne. Prandaj Rama tallej duke thene se shpresoj qe kjo leter drejtuar presidentit te rradhes se OSBE (Lajcek-Sllovaki) te humbe rruges, ka shume mundesi qe letra e Baftiar-Allendes ka perfunduar ne lumin Lana.

 11. Lobonjes i paskan ik dallandyshet nga kafazi…I thot kryekriminelit te Shqiperise dil organizo njerezit, beni lufte…O Lubonja, o rrote kari

 12. Kur te beni burgun e tosit dilni e flisni. Prandaj them al banistani koloni e sudanit.
  Nuk e njoh karakterin e tosit, por vetem burgu qe ka bere eshte shume. Ju bythqira po tiu mbyllesh ne shtepi luni menc.
  Megjithese jeni te lindur budallenj, qe nga stergjyshi e ne vazhdim.

  1. nuk eshte me trimeri me te ras mren e me u kthy ne kafsh. nuk eshte faji i shqiptareve te thjesht qe ka bo burg lubonja e i can karin te gjitheve se ka ngel me pasoja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu