• |
ide | kryesore

10 qytetet më të shtrenjta në botë (FOTO)

Arkiva

Një listë me 10 qytetet më të shtrenjta në botë sapo është publikuar nga “Economist Intelligence Unit’s 2019 Worldwide Cost of Living Survey” dhe vendi i parë nuk i takon një qyteti të vetëm, por tre destinacioneve.


Parisi, Singaporti dhe Honh Kongu janë tre qytetet më të shtrenjta në votë.Parisi qëndron në top-dhjetëshe që prej vitit 2003, ndërkohë që Hong Kongu u ngjit me tre pozicione nga lista e vitit të kaluar.Studimi i përvitshëm vlerëson koston e 150 artikujve të ndryshëm në 133 vende anembanë botës, ku nga lista shihet që më të shtrenjta janë qytetet aziatike dhe ato europiane.


Lista e plotë:

Në vend të parë: Paris,

Singapor

dhe Hong Kong.

Në vend të dytë: Zyrih, Zvicër

Në vend të tretë: Gjeneva, Zvicër

Osaka, Japoni

Në vend të katërt: Seoul, Koreja e Jugut

Kopenhagen, Danimark

dhe New York

Në vend të pestë: Los Angeles 

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.