• |
ide | kryesore

Stadiumi/ Pse e goditën Ramën në “Arenën” e tij

-Instant, Arkiva, Kryesore

Zakonisht për të gjithë ata që shkojnë rregullisht në stadium, ka një urdhër të pashkruar: Shkallët e tyre nuk duhet të shfrytëzohen për të promovuar platforma politike, për të nxitur racizmin apo për t’u shndërruar në skena nacionalizmi.

Ky rregull u prish disa herë në inagurimin e stadiumit të ri në Tiranë dhe faji i vetëm nuk qe i atyre që e tejkaluan këtë rregull të pashkruar, por edhe i atyre që i provokuan për të ndërmarrë një gjë të tillë.


MEME pikante/ Plas gallata në internet me Ramën dhe stadiumin e ri

Fillimisht kur hyje për tek impianti i ri, që pa kaluar radhën e parë të policëve një grup të rinjsh të Organizatës Politike ishin vendosur tek COIN, për të përkujtuar punëtorin Naim Idrizi, vdekja e të cilit gjatë punimeve për ndërtimin e stadiumit me kullë nga firma Alb Star është lënë në harresë të plotë.

Porsa filloi ceremonia, sapo u fikën dritat, një pjesë e madhe e tifozëve filluan të buçasin me thirrjet: Rama Ik!. Edhe një parrullë e kohës së mitingjeve të PD-së, që tashmë është bërë virale mes njerëzve, u shfaq në tribunë.

Më pas një grup tifozësh pas portës që mbajt Shqipëria në pjesën e parë, hapën një banderolë të madhe sa krejt tribuna, ku evokohej stadiumi i vjetër që mbante emrin e heroit të luftës Qemal Stafa.

Dhe së fundi, një grup tifozësh shpalosën banderolën “Larg duart nga Kosova”, të cilët siç shpjeguan më pas, i referoheshin idesë Thaçi- Rama për ndryshimin e kufijve.

Nayrisht të gjithë ata që vepruan kështu, e tejkaluan cakun e asaj që duhet të bëjë një tifoz në një ndeshje futbolli, roli esencial i të cilit është të mbështesë skuadrën e vet të zemrës.

Por të gjitha këto tejkalime, nuk janë në fakt asgjë tjetër përveçse një drejtëpeshim për abuzimin me stadiumin, si për një vepër që “partia po ia bën dhuratë popullit”.

Edi Rama ka vendosur vetë edhe firmën ndërtuese Alb Star, edhe kullën, edhe arkitektin e tij të preferuar Kazamonti, madje edhe këngëtarët që do të performonin në ceremoni. Për një kohë të gjatë, pa ndërprerje, ai ka postuar video dhe foto propagandistike për veprën madhështore që po i “falte” Tiranës. Madje palaçoja i bashkisë, për çdo gjë që shkatërron, duke filluar që nga teatri, thotë do ta bëjmë si stadiumin. Ai, bashkë me kryeministrin, disa herë kanë deklaruar se kritikët e kullës me fushë futbolli, kur ajo të hapet, do të hyjnë të maskuar për të parë ndeshjet.

Nuk ka asnjë dyshim se vetë Rama dhe papagajtë e tij e helmuan atmosferën e ndeshjes së futbollit kundër Francës. Ata prej kohësh e përdorën atë si një mjet propagande, fiks siç bëhet në regjimet autarkike. Dhe në mbrëmjen e së dielës morën kundërpërgjigjen, që sado e politizuar qoftë, është shumë më pak se përdorimi që ata i kanë bërë stadiumit.

©Lapsi.al

29 Comments

   1. ju jeni kaq kafsh e injorant sa nuk keni asnje argument. dilni me urdher te shqupit duke shar para e mbarpa te gjith. ti je nevojtore dhe nuk meriton asnje sekond koh po ca te besh qe ne shqiperi mutra si puna jote ka ne cdo cep.

 1. Ky eshte realiteti o idiot mavi te pelqen apo jo ty. Po kur te falimetoje Air Albania si do quhet stadiumi apo do ja vene Erdogan

 2. Ky artikull me duket me shume si nje shfryrje e frustrimit nga ana e Bushatit dhe Shkurdhakut. Qyteti u be me stadium te ri , Permua kjo ka rendesi. Te tjerat jane limonade politike dhe laksativ per keta komentuesit e perhershem te shqupit qe bejne propagande dhe me lajme mbi motin,

  1. O fshatar muti, po stdiumi aty ishte, biles shumë më i hijshëm, po ti nuk ke nga ta dish se historia për ty idiot dhe shokët e tu neokomunistë fillon në 2013.

   1. cfar ke o fisqir. èpo komentoj gje kometet e tua. ca ke o pidhmoter, apo do te te gjej e te ta shkerdhej familjen live. bastard virtual qe po te dalesh para te lepin karin se aq byth keni ju suflaket e frustruara qe skeni me asnje argument dhe shani lart e posht i mjeran te deshperuar.

 3. Oo te qifsha kurvat e te gjith ata qe flasin mire per ket shkerdhat stadium more kurva mavi te ju vije turp pasi per ket popull me mir do ishte te hapeahin vende pune, te inauguroheshin spitale e jo bixhozhane more ftyra te poshtra por e moret pergjigjen mire mbrem se qar don me shum bixhoz apo shitje vendi apo tradheti, rrace plerash🤮🤮🤮🤮

 4. Cfar felliqsi ka katandisur kjo tirane e kjo shqipri. Ti gezohesh kesaj felliqsie eshte njejte me qen me keq se kafsha. I gezohen shkatrimit te vet. Sa ja ka err syt

 5. Ky eshte rast i ralle, kur ai qe pranon se e ka konceptuar stadiumin (Rama), thote edhe qe ky eshte nje nga stadiumet me te mire ne Europe. Artisti jone i madh nuk e di qe kritiken artistike nuk e ben autori por kritiku artit. Kjo eshte nje prove me shume qe ky tip eshte thelle i zhytur ne mentalitetin Ghadafian. Normal qe te njejtin fund meriton.

 6. Rama është goditur dhe po goditet vazhdimisht, por ka humbur ndjeshmërinë, aftësinë e të menduarit, ndershmërinë, përgjegjësinë, integritetin dhe çdo cilësi që duhet të ketë njeriu në përgjithësi dhe nē veçanti, ai që pretendon të udhëheqë një komb. Ky , edhe pse i sëmurë mendor, arriti në majë të pushtetit duke përdorë arrivizmin dhe makiavelizmin më çnjerëzor që ka njohur kombi ynë. Në vendin tim dhe tëndin, çdo ditë ndodh një apo disa skandale, paligjshmëri, krime, që lidhen me qeverinë dikatoriale, që na ra për hise, nga padija jonë, nga dashuria për përdhunuesin serial që s’lë kriminel pa përdorur për të mbajtur pushtetin e pamerituar, me thonj, me dhëmbë e me duar. Ju që e doni , që e keni votuar me hir a me pahir, jeni bashkëpunëtorë në krim, e keni merituar. Rama ik, thyej qafën në arrati të përjetëshme, përtej së përtejmes…! Gaboheni sh. moderator, nuk po postoj shpesh, por e kundërta. Ju mund t’i censuroni kurdo e sa herë t’ju dojë b*tha.

 7. Kostoja rama ik me i vogel se fitimi . 370.000€ ne xhepat e kujt? Mbushini stadiumet mbushini dhe llotot dhe pastaj jeni shume te lire te blegerini rama ik linda ik olsi ik zaho ik…..te gjithe te ikun vetem leket jo. O shqiptar jeni bere per gjynah. Blini drogen e tyre pini kafet e tyre shetisni hoteleve te tyre …….. dhe pastaj jeni te lire te beni cfare te doni….ah mos harroni te shihni as tel e tyre…

 8. Rama e ka te zgjidhur problemin…ne psikiatrine e burgut…
  Po shoqen Liri Spiropali dhe shokun Koçi Balla….ku duhet ti dergojme….

 9. Përfundimisht, jemi njerëz me bisht! Dhe prisnin të fitonte kombëtarja, as e paska patur njeri mendjen tek futbolli!

   1. te shkerdhefshin gjith komentuesit e lapsit farefisin o suflaku karit. ti do kesh qen ndonje nga ata suflaket e shkalles. te shkoi jeta duke i lepir bolet liderit tend suprem per 3 evro ne dit o varikars mjeran.

 10. lajm vari karin. pa pik lidhje. thjesht trogoi injorancen e atyre qe edhe ne momente sportive e festive e kan mendjen te suflaki.

 11. Stadiumi eshte bar per delet.Tifozet e meritojne nje stadium por mbasi te kene ca spitale e qendra shendetesore normale.Te vjen keq qe ne 2019 behet akoma propagande si ne monizem.

 12. Te gjithe shpellaret inatin e kane se rama e mbajti fjalen,jo si salihu qe fjalen e mban duke vrare popull,ky eshte I treti,ju hani mut gjithe diten por i blete biletat dhe shkuat ne stadium per foto dhe i perdoret ne fcb,juve qe ju vjen era shurr akoma o shpellare te salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu