• |
ide | kryesore

Personazhet meshkuj që lyejnë thonjtë

Paparazzi, Slider

Përgjatë këtyre muajve, A$AP Rocky është vetëshpallur fans i manikyrit. “Mendoj se burrat duhet të jenë të lirë të lyejnë thonjtë pa u ndjerë femërorë,” tha ai për Vogue, teksa thonjtë i kishte të dizenjuar me motivet e Prada vjeshtë 2019. Duke theksuar se manikyri shërben për të shprehur veten dhe jo identitetin gjinor, fiksimi i ri i reperit shënjon një etapë të re në botë e bukurisë; gjithashtu shërben si momenti për të vlerësuar burrat që denjuan të lyenin thonjtë para tij.


Në ditët e arta të rock and roll, burrat me thonj të lyer gjendeshin kudo. Thonjtë blu të David Bowie binin në kontrast me flokët e kuq, ndërsa vijat e zeza në thonjtë e Steven Tyler u kthyen në tipar identifikues për solistin e Aerosmith. Këta emra shtruan rrugën për ikonën e grunge, Kurt Cobain i Nirvana, që i mbante thonjtë e zinj si mos më keq. Në rininë e tij, Johnny Depp mori shembull nga idhulli i tij Keith Richard dhe i leu thonjtë gjithashtu keqazi, ngjyrë blu elektrike. Seal, nga ana tjetër, i mirëmbante thonjtë e tij të gjelbër.


Thonjtë e lyer dhe të mirëmbajtur po kthehen në diçka normale për burrat e famshëm. Gjatë Met Gala 2019, Harry Styles i kishte thonjtë të zinj me detaje bojëqielli. Marc Jacobs në bashkëpunim me artisten e thonjve Mei Kawajiri solli dizenjo fantastike. Si dhe, reperi nga Puerto Rico, Bad Bunny, i cili ka dalë gjithmonë publikisht me thonj të lyer. “Nuk po u them njerëzve të lyejnë thonjtë, flokët a të bëjnë këtë apo atë,” tha muzikanti. “Po u them bëni çfarë ju fal lumturi dhe mos e kufizoni kurrë veten.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu