• |
ide | kryesore

Atletico Madrid, Oblak: “Të luaj kundër Messit më motivon”

Sport

Prite të dhurojë spektakël përplasja më e fortë e kësaj fundjave në La Liga ajo mes drejtuesve të kampionatit Barcelona dhe Atletico Madridit të vendit të katërt, vetëm tre pikë pas klubit katalan. Për të fituar kundër sulmit blaugrana dhe një Lionel Messi në formë të shkëlqyeshme, kujtojmë golin e mrekullueshëm në Champions League këtë javë, për Colchoneros do të duhet një Jan Oblak i madh. Slloveni është padyshim një nga portierët më të mirë në planet dhe do të ketë një duel në distancë me Marc André Ter Stegen.


Por objektivi kryesor i Jan Oblak do të jetë ruajtja e portës së tij të paprekur kundër treshes Lionel Messi-Luis Suarez-Antoine Griezmann. Jo një çështje e vogël, por një sfidë në lartësinë e talentit të portierit slloven. Në një intervistë për As ditën e premte, Jan Oblak pranoi se është veçanërisht i motivuar kur përballet me numrin dhjetë argjentinas: “Lionel Messi është një nga lojtarët më të mirë në historinë e futbollit dhe Barcelona ka jashtëzakonisht shumë. Më pëlqen të luaj kundër më të mirëve, më motivon”.


Slloveni dha këndvështrimin e tij për krahasimin midis argjentinasit dhe Cristiano Ronaldos: “Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë dy lojtarë të shkëlqyeshëm, të cilët kanë shënuar dhe vazhdojnë të shënojnë epokën e tyre. Ata janë të dy shumë të ndryshëm, por mund të dnryshojnë fati ne ndeshjes në çdo moment. E vetmja siguri është që të dy vrapojnë pas së njëjtës gjë, për të shënuar. Dhe unë përpiqem të bëj gjithçka në mënyrë që ata të ia dalin”.

Portieri i Atletico Madrid shpreson të mposhtë Barçën të dielën: “Simeone dhe lojtarët dëshirojnë të fitojnë çdo ndeshje që luajmë. Pra, kundër Barcelona, ​​nuk do të jetë ndryshe, atëherë nëse do të marrim atë që duam ose jo, është e pamundur të thuash, por nuk kam dyshim se ne kemi ekipin për të fituar, përfshirë edhe kundër Barcelona, ​​edhe pse ne nuk jemi vetëm duke garuar kundër saj. Ka shumë ekipe në luftën për titull, por kam shumë besim te shokët e mi të skuadrës”.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu