• |
ide | kryesore

Investigimi/ Kush i vrau familjarët e Alesios dhe Aurelit që takuan Ronaldon?

-Instant, Kryesore

Ndërkohë që Edi Rama po përdor për shou dy fëmijë, Alesion që humbi babain dhe motrën në Thumanë dhe Aurelin që nuk ka më gjyshen dhe të motrën, akuzat po rriten se shteti i drejtuar prej tij, është përgjegjës për vrasjen e familjarëve të tyre. Një ivestigim i detajuar i gazetares me përvojë, Luli Progni ka përshkruar në mënyrë të detajuar se si Kryeministri, ministrja e mbrojtjes, ajo e infrastrukturës, instituti i ndërtimit dhe bashkia Krujë, nuk bënë gjë për 24 viktima që i lanë me moskokçarje nën thundrat e vdekjes.


Lexo më tej:


SPECIALE/ U prenë në besë! E verteta e rrëzimit të pallateve në Thumanë (VIDEO)

Kronika e saktë tregon se ato godina ishin të rrezikshme që pas lëkundjeve të shumë kohëve më parë, në 4 korrik 2018.

Ato morrën goditjen fatale dhe u bënë të pabanueshme pas tërmetit të 21 shtatorit.

Që nga ky moment, Rama, Xhaçka, Balluku premtuan disa herë se gjithçka do të verifikohej deri sa asnjë qytetar të mos qe i kërcënuar.

Mos e humb:

Faktet e reja video/ Krimi i varrit masiv të Thumanës që po mbahet i fshehur

Por me dhjetra dëshmi të mbledhura nga dokumentari i ABC Nevs tregojnë se me gjithë lutjet e shumta tek institucionet banorët e pallatit të Thumanës u lanë të masakroheshin nën gërmadha. Dhe për të daravitur këtë krim të pastër shtetëror, sot Edi Rama jep shou me dy djemtë e ngratë që humbën familjarët për faj të shtetit që drejton ai.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. dakord Rama paska fajin pse spaska vepruar (trecereku i pallateve te vjetra neper rrethe jan me keq se ai i thumanes), po ata qe dhane leje per tu ndertuar ato pallate, ata qe duhet te verifikonin ndertimin, ata inxhiniere qe kan punuar aty sjan pergjegjes? Se pallati qenka i 94. Meqe ju e keni kthyer ne politike, po mire tere ato qeveri per 23 e vjet qe kur u ndertua ai pallat sjan pergjegjese. Sjan pergjegjese per ate pallate dhe per te gjitha ndertesat e ndertuara e leje dhe shkel e shko ne te tere shqiperine? Kryetaret e djathte te bashkise se Thumanes per 23 vjet nuk jan pergjegjes. Jo jo Rama e ka fajin… rrota kari se skeni goje me fol kur e kaloni ne politike

  1. Antirilindas dhe mësues që ju uron: vdekshi të gjithë ju që jeni kaq idiotë. thotë:

   Atë fjalën e 7 a 8 nga fundi, e paske për vete se qenke shumë i ndjeshëm si ajo fjala që ke përdorur në fund.

   O idiot, pavarësisht se çfarë ka ndodhur për 29 vjet, tërmeti i shtatorit e bëri të pabanueshëm pallatin e Thumanës. Nqs institucionet përgjegjëse në Bashkinë e Krujës do të bënin punën e tyre ai pallat duhej të shembej që në shtator sepse ishte i rezikshëm ashtu siç rezultoi fatal nga tërmeti i nëntorit.

   Duhet të jesh shumë idiot që nuk e kupton se çdo veprim apo mos veprim ka përgjegjësin e vet të momentit dhe nuk mund tia hedhësh duke e shpërndarë përgjegjësinë në vite.

  1. Heu bre !!!!
   ” KRIMIN SHTETEROR TE THUMANES ”’

   Ja dhe papagalli i Berishes . Te njejten shprehje tha dhe qoftlargu dje ne mbledhjen e FRDP.

   Kur Lapsi shkruan ‘
   ”’ akuzat po rriten se shteti i drejtuar prej Rames, është përgjegjës për vrasjen e familjarëve të tyre. Një ivestigim i detajuar i gazetares me përvojë, Luli Progni ka përshkruar në mënyrë të detajuar se si Kryeministri, ministrja e mbrojtjes, ajo e infrastrukturës, instituti i ndërtimit dhe bashkia Krujë, nuk bënë gjë për 24 viktima që i lanë me moskokçarje nën thundrat e vdekjes “”””

   Pse te mos filloje te kendoje ky papagalli i berishes.

   1. Çfarë ka të pavërtetë në faktin se këto pallate të ndërtuara që në kohën e qoftëlargut, në vitet 70 e jo në vitin 1994 siç shkruan këtu dikush nga “diaspora” e ardhur nga hëna, me tërmetin e 21 shtatorit u bënë tërësisht të pabanueshme, e si qeveria qëndrore, ashtu edhe ajo lokale, bashkia e Krujës, nuk bënë asgjë që ti ndalonin të pastrehët që të detyroheshin të futeshin në ato pallate, për të gjetur vdekjen me tërmetin e 26 nëntorit ?
    Nuk mund të thuhet vërtetë që qeveria qëndrore e lokale bënë një vrasje të qëllimëshme, por ama ishte mos veprimi i tyre që e kishin si detyrë shtetërore që me kodin penal ndëshkohet si një vrasje në rethana të veçanta.
    Ka kaq vite që propoganda socialiste bën gam-gam se “Saliu” vrau 26 njerëz në Gërdec, kur është hetuar ngjarja e dihet se ai aksident tragjik ndodhi mbrenda pak sekondash jo nga tërmeti apo Zoti, por nga pakujdesia e një njeriu që saldonte me barutin të shpërndarë pranë fabrikës së çmontimit të prefhave luftarake .
    26 viktimat e tërmetit në Thumanë, mund të quhen një vrasje e paralajmëruar, pasi ka pasur kohë të mjaftueshme që të evitoheshin viktimat në njerëz që nga shtatori deri në nëntor.
    Barutit që u dogj me shpejtësi mbrenda disa sekondave dhe hodhi në erë gjithë Gërdecin, nuk kishte çfarë ti bënte as Saliu e as Zoti, ama të kesh dy muaj kohë e të mos mbrosh jetën e qindra njerëzve , ky është krim shumë i rëndë.
    Të mos harojmë gjithashtu se për Gërdecin mbrenda dy ditëve prokuroria arrestoi pronarin e fabrikës , drejtuesit e saj e ushtarakë të lartë që duhej të kontrollonin sigurinë apo drejtorin përgjegjesë së ministrisë së mbrojtjes e ministri i mbrojtjes dha dorheqjen e u hetua .
    Po në Thumanë që pati po aq viktima, kanë kaluar tashmë tre javë dhe jo më arrestuar, por nuk është thirrur nga prokuroria asnjë zyrtar për tu pyetur apo të jetë deklaruar se çfarë pëmbajnë dolumentet e pas tërmetit të 21 shtatorit.

 2. Ne sulm, gare propagandash majtas dhe djathtas kush te mari kolltuqet e shtetit me aktore katunare mamurasi me baluke.

 3. Keta njerez i vrau zoti ndersa ata ne Gerdec , ne bulevard, Azemin, Remziun , Haklajt etj i vrau Saliu qe e hengert nje kancer!

  1. O te qifsha remziu nje spiun qe I ben shantazhe shtetit. Azemi nje halabak I vrare per afer personale aspak politike, me sh mundesi si mospagues lekesh ne marrveshje te pista. Haklajt kane qene kriminelet e tropojes I kishin frike te gjithe e ti na I ben si akademike. Te gjithe qe permende jane njerez me shume konflikte mos ja fature Saliut ekskluzivisht. Ndaje faturen. Nderkohe te vrare nga ju, ministri kosovar I mbrojtjes, Santo, Olldashi si ngjarje e pazbardhur duke patur gjithe strukturat per ta bere nje gje te tille, te zhdukurit ne Vlore, as e sa vrasje per afera droge dhe vrasje me pagese e me tritol. Mbylleni fgojen e mutit sepse krimi ne kohen tuaj ka kapur majat.

 4. Ne qelbistan nuk ka patur e nuk ka shtet. Po, ka patur banda te quajtura shtet. jemi gjindje hajdutash. Ketu vjedh akademuku, provesori, bankieri, “biznesmeni”, aktori, polici, oficeri, edukatori, doktorri. Pa permendur spiunlliqet.

 5. Gazetarja me porisi te vecante nga salihu ka bere gjoja nje investigim por e ka shtrire vetem ne dy muaj sepse salihut i duhet gjak dhe do te shrytzoj rastin,por kjo gazekarja po ta shtrinte investigimin do dilnin te tjera te dhena 30 vjet kryetar pd,ne 2010 salihu mori vendim qe banoret duhet te dilnin por hasi ne kundershtime dhe salihu e shtyu se po vinin zgjedhjet,dhe ne fund asnje qeveri nuk i nxjerr dot me force kur banoret nuk duan sepse cenohet e drejta e prones

 6. Kjo Video eshte prove per Gjykate, dhe duhet perdorur nga fatkeqet e Thumanes

  Ministret e Qelbesires bashke me Qelbesiren deklarojne GENJESHTRA ne Shtator:

  “Te Gjitha Demet e Konsiderueshme dhe Siperfaqesore jane rregjistruar……” dhe NUK ka asnje rrezik.

  QENERI

  MINISTRET duhet te japin Doreheqjen

 7. Sapo pashe videon per kuriozitet.
  Per te shuar kuriozitetin thashe.
  More po ky eshte ne vete .
  Ky s’eshte ne metro fare.
  Ky ben arkitektin
  Sizmollogun
  Prohektuesin
  Zbatuesin
  Kolaudatorin
  Supervizorin
  Ky di si shperndaheb forcat
  Topografin
  Psikologub
  Kardiologun
  Ortopedistin.
  Nje mire si punojne traret kollonat si vendoset hekuri e si punon betoni
  Ky di kur mund te jene te sigurte njerezit brenda e kur jo.
  Sinqerisht me vjen shume keq per ty Rame si te ishe djali im.
  Hiq dore nga keto praktika.
  Leri specialistet te thone fjalen e vet.
  I thone jete njerezish e jo koke bagetie.
  Te drejtosh eshte art. Ti je artist por si ajo lopa qe e mbush koven dhe me nje shkelm e zbraz. Tung.

 8. Sa paguhen disa njerez qe te bejne rolin e budallait? Alfred Peza dihet, nje milion USD. Hallall qe tregohet idiot se pasi ndertoi stadiumin me drita te Peqinit ne mandatin e pare rilindor, tani po ben stadiumin me drita te Nepravishtes. Por keta qe shkruajne budallalleqe per nje sufllaqe, keta nuk arrij t’i kuptoj dot. Duke filluar nga viti i ndertimit te pallateve te Thumanes qe nuk eshte 1994, por 1989, vit ne te cilin i jati i KM aktual ishte ne kryesine e Kuvendit dhe duke vazhduar me vrasjet e Saliur apo me shpellaret. Harrojne se kane ne krye te Bashkise Tirane nje person nga Ura Vajgurore (urevajgurors) me nje fjale i cili po ia mungon cdo dite e me shume ujin Tiranes. Harrojne qe kane nje KM qe me te vertete ka lindur ne Tirane, fiks 44 vite pasi Tirana ishte bere kryeqytet, por origjina e sakte nuk i dihet. Harrojne qe kane zv/km nje qytetar te nderuar nga populli mistrec i Beratit, apo kryetar te komisionit te ligjeve nje qytetar nga fshatrat e Dibres, kryetar te grupit parlamentar nje qytetar nga malesite e Librazhdit dhe po ne komision te ligjeve kane nje qytetar nga fshatrat e Shkodres me mbiemrin Dobrovoda (dmth uji i mire e prandaj shkon mire me Veliajn), i cili mjafton ta shikosh ne fytyre per ta pranuar pa kushte teorine e evolucionit te Darvinit duke te bere ne kete menyre te pavlefshme shprehjen (dyshimin) qe ne italisht quhet anello mancante. Me te drejte sulmohej Berisha apo te tijte kur perdornin femijet, ama ky pedorim qe po i behet femijeve keto kohe, kalon cdo mase. Per keta femije te shkrete te mbetur jetime nga nje shtet i ndertuar mbi bazen e “inshallah nuk ndodh”, eshte me i rendesishem nje takim me Ronaldo, Buffon dhe Donaruma(!?), apo te kishin gjalle prinderit e tyre? Eshte e rendesishme qe te shoqerohen ne shkolle nga nje Km pseudogjitholog qe ka vetem nje aftesi ate te demagogjise qe i ka dale boja tashme, apo te shoqeroheshin nga prindet e tyre? Per ata femije jane te rendesishme demagogjite boshe, apo te behet drejtesia per prindet qe humben nga shteti “inshallah nuk ndodh gje”?

 9. Shteti duhet te jete pergjegjes per jeten e qytetareve te vet. Edhe kur qytetaret bete nuk jane te ndergjegjshem per rrezikun qe ju kanoset. Ne qofte se ato godina unshpallen te pabanueshme pas termetit te shtatorit, aty nuk duhej te lejohej hyrja e banoreve. Jeta njerezore nuk duhet te matet me numra , por e verteta eshte se do kishim shume me pak humbje . Pasi te quheshin te pabanueshme le te merrej drejtesia pastaj me fajtoret. Qofte dhe der te Saliu po te doni.

 10. Koment.i nje nga shum. jan 100% me çfar kaa shkruajt do shtoia ne qofet se keta femi neser marin nje avokat Te mire rama me kompani nuk imagjinohet Sa duhet tu paguaj

 11. Nese polici ndal ne rruge nje makine dhe shoferi njk ka vene rripin e sigurimit, e dergon ne komision. Pra parahikohet nje gjobe me e madhe se pese mije leke te reja sepse nuk ka marre masat pdr te ruajtur vehten. Nese shteti nuk ka marre masa per te ruajtur qytetaret e vet, Rama dergon jetimet per t’u takuar me Ronaldon. Hajde merre vesh cfare shteti kemi

 12. Pjesa më e madhe e deputetëve aktualë por edhe ministrave të “mazhorancës”, janë prindër e nuk besoj që ndonjerit prej tyre të mos ju dhimbsen fëmijtë.
  Ndër marrëzitë më të mëdha të Ramës gjatë këtyre ditëve të pas tërmetit, më ka tërhequr vëmëndjen, jo hipokrizia me familjen viktimë të Alesios, as shou me Ronaldon, por mesazhi tepër i rrezikshëm që ju dha Rama fëmijve, që në raste tërmeti të hidhen nga ballkoni se kështu kryeministri do ti quaj, heroj, kampionë.
  Mirë që deputetëve e ministrave nuk ju a mban që ti “heqin veshin” për këto farë “heroizmash” që ju rekomandon shefi i tyre fëmijve, po si nuk pashë që ndonjë media ta komentonte këtë rast duke thirrur për të dhënë shpjegime ndonjë psikollog apo pedagog ?

 13. Nuk eshte kryeminister i deshtuar! Eshte tradheti kombetare,e perkrahur nga pjesa e zeze e antareve te ambasades amerikane,nga pjesa e zeze e shokeve te gishtit te mesit te OSBE.Brenda nje muaji ka ndodhur shume fenomene. Kuvendi,partia socialiste ,rilindja dhe gjithcka ne krye te puneve ka vulen e tradhetise,opozita qe bemat e saj na cuan deri ketu dhe mosveprimi i saj per vdekje a liri eshte tradhetia me e madhe! Ku jane demokratet e flakte,te ndershem , me integritet qe mbi gjithcka kane vetedijen e rrezkut qe po i kanoset Shqiperise nga papergjegjshmeria,korrupsioni e tradhetia e shqiptareve e nderkombetareve .Ata qe e quajne veten intelektuale te pergjegjshem dhe qe mendojne se duke mos u angazhuar ne menyre politike ne bllok per shpetimin e Shqiperise,nga mosangazhimi i tyre jane po kaq tradhetare, sepse ndihmuan kete klike te ushqehet me fukarallekun , pamundesine e padijenine e nje populli. Kjo kulqeder me rrenje komuniste,me identitetet te humbur,pa moral, pa besim ne zot nese lihet me ne jete ,s,ka per te patur me Shqiperi ashtu si te paret tane , me gjakun e jeten e tyre dhane per kete toke te shejte ! Une ne Emer te Zotit i them gjithkujt qe quhet shqipetar :Merr fatet e tua ne dore! Koha eshte tani! Mos pyet per askend sepse te gjithe tradhetuan me tezat e tyre demokratike ne nje vend cerdhe shtrigajsh e prostitutash politike.
  Kushdo qe ka lindur nga nje nene shqipetare,qe beson ne Zot qe respekton te gjitha fete,qe beson ne vlerat e familjes,ne vlerat
  historike kombetare ne Emer te Zotit eshte i thirrur te mbroje vendin,te marre ne dore fatet e atdheut . Koha eshte tani.Te krijohet Komiteti per Shpetimin e Shqiprise! Atdheu ne rrezik! Pa lider , por nje asamble e gjere mbare kombetare te organizoje demostraten mbare kombetare ne te gjithe Shqiperine ne cdo fshat,qyetet .Koha eshte tani! Le te filloje levizja mbarekombetare
  per shpetimin e Shqiprise!

 14. Shumica e ndertesave u rrezuan per shkak te punimeve abuzive te firmave te ndertimit.
  Firmat e ndertimit jane nje me qeverine si tani te Rames, edhe me pare te Berishes.
  Kryetare shteti e bashkie kane perfituar ne forma e masa te ndryshme nga firmat e ndertimit. Fitimi minimum 20% ka shkuar direkt ne xhepat e tyre .
  Kush eshte pergjegjes per kete katrahure e di populli por e di edhe Zoti.
  Ndaj dhe kush perpiqet te mbuloje krimin ka per te marre ndeshkimin nga dora e Zotit i cili vonon por kurre nuk harron.

 15. Per sa kohe qe i jepni votat, ka te drejte t`ju beje cfare ti teket!
  Madje edhe t`jua punoje sumen qilizem!
  I lumte trapi.
  Popull curvash dhe carash!

 16. Per nga fantazite alucinante ja keni kaluar dhe epileptikut salih,ne orgazem totale per garen qe keni hapur kush fantazon me mire se nje psikopat,pergezime o shpellkaret e pd

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu