• |
ide | kryesore

Koronavirusi/ Qeveria do t’a vrasë dhe virusin me propagandë

-Instant, Kryesore

Duket se qeveria ka ngritur një grup të gatshëm mjekësh që më shumë sesa të përpiqen për ‘mrojtjen” nga koronavirusi, po tentojë ti japin përgjigje kolegave të tyre që kanë ngritur shqetësimet e para. Kështu pasi Edvin Prifti, Shef i Kardiokirurgjisë në QSUT paralajmeroi një mungesë alarmante paisjesh dhe masash ndaj rrezikut që na kanoset u përgjigj menjëherë shefja e shërbimit infektiv në QSUT, Najada Çomo. “Gjykoj që ne si shërbim infektiv kemi dhomat e izolimit, pavione me oksigjen dhe njësi terapie intensive me standarde bashkëkohore.
Personel të trajnuar dhe masa të marra edhe për pacientët me sëmundje të tjera infektive”, reagoi shefja e shërbimit infektiv në QSUT.

Shkrimi i plotë i Edvin Priftit:

Pse ne jemi të papërgatitur për tu përballur me koronavirusin

Ndonëse reagimi i Çomos bëri përshtypje se në raste të tilla emergjente detyra e mjekëve është të ushtrojnë sa më shumë presion ndaj pushtetmbajtësve për të bërë maksimumin, në vend që ti bëjnë furçe atyre, ai duhet para në vijëllsjelljen që ka adoptuar qeveria për përballjen me këtë rrezik shëndetësor: “Mos përhapi panik dhe të tregojë se gjendja është në kontroll”.

Por këtë lloj politikbërjeje që do ta vrasi virusin me propogandë e ka denoncuar një tjetër mjek, Petrit Vargu.

“Çuditërisht gjithë ata që kanë marrë ofiqe, shefa shërbimi e më lart, sheqerosin situatën duke arritur deri aty sa të thonë që e bëjnë analizën për koronavirus në kohë rekord. Po kontroll-analiza në Berlin a hyn në rekordin tuaj? Pse i çoni në Berlin kur jeni kaq të saktë, apo për të harxhuar paratë e popullit” ka shkruar ai.

Kjo tendencë për të demonstruar se masta janë marrë u pa edhe në lajmet e televizioneve të mëdha përgjatë fundjavës, që të gjitha jepni lajme se situata është nën kontroll. Dikush raportonte se në Rinas është ngritur dhoma e karantinës, dikush tjetër se një spital i tërë karantine për të infektuarit e mundshëm është tashmë gati. Pos askush nuk i tregonte se ku gjendeshin ato duke thënë se përbënin një sekret shtetëror.

Deri më tani në përballjen me koronavirusin bota ka njohur dy shembuj, Atë të vendeve diktatoriale si Kina që për hir të krenarsisë kombëtare varrosnin transparencën duke bërë thirrje për mos përhapje paniku dhe qetësi, dhe atë të vendeve demokratike që luajnë hapur madje që tregosjnë, siç bënë dje TV italiane (ndryshe nga zyrtarët shqiptarë edhe se ku gjenden qendrat e karantinës. Eksperienca ka treguar se strategjia e rregjimeve shkaktoi shumë më tepër viktima sesa ajo e demokracive.

Rreziku qëndron se në momentin kur koronavirusin e kemi në prag, pra në Itali, shteti shqiptar po tregon shenjët e para të konspirancionit duke menduar se virusi luftohet më mirë duke e bërë pjesë të sekretit shtetëror.

Kjo lloj strategjie mund ta shumfishojë panikun dhe mosbesimin e njerzve duke shtuar edhe më thirrjet e personave publikë që tashmë kanë nisur për mbylljen e kufinjve.

Këngëtarja Anxhela Peristeri në një status në rrjetet sociale, shkruajti se shqiptarëve po u rrezikohet jeta dhe se duhet të bëhen të ndërgjegjshëm që me këto gjëra nuk bëhen lojëra:“Mbyllni kufijte sa jemi ne kohe. Mbyllni kufijte para se te jete vone. Kontakti yne me shtetin Italian eshte i jashtezakonshem, i shpeshte me shume fluturime ne dite. Nuk jemi vend aq i fuqishem sa te perballojme dicka te tille. As mos e enderroni se do ja dalim paq po erdhi ne Shqiperi. Ju lutem, ngrini zerin sepse do rriskojme aq shume sa nuk jua merr mendja. Nuk ka maska as mjete mbrojtese tek ne. Nje here ne jete behuni te vetedijshem qe nuk luhet me jeten. Mediat duhet te perhapin alarmin dhe shteti yne duhet te mbyll kufijte”.

Për të mos mbërritur këtu qeverisja duhet të heqi dorë nga propaganda, ndërsa njerzit duhet të dëgjojnë më shumë sesa mjekët servilë, ata që u bien borive të alarmit.

©Lapsi.al

🔴KORONAVIRUSI NUK E KA PREKUR SHQIPËRINË! POR SI PËR GJITHË BOTËN ËSHTË NJË KËRCËNIM POTENCIAL, PËR TË CILIN JANË MARRË TË GJITHA MASAT NË RAST SE DO TË NA DUHET TA PËRBALLIM🔴TË NJËJTAT MENDJE TË SHTHURRURA, QË JU SHQETËSUAN KEQ ME LAJMET FALLCO DHE ME GOJËLIGËSINË E TYRE GJATË DITËVE E NETËVE TË GJATA PAS TËRMETIT, JANË NË VEPRIM🔴MOS BINI PRE E TYRE DHE JINI TË SIGURT SE SHTETI SHQIPTAR PO E BËN PREJ KOHËSH DETYRËN PËR TË QENË NË GATI NË RAST SHFAQJEJE TË KORONAVIRUSIT, TË CILIN JEMI TË GATSHËM TA PËRBALLIM ME ORGANIZIM DHE PROFESIONALIZËM TË LARTË

Publiée par Edi Rama sur Dimanche 23 février 2020

35 Comments

 1. Ska asnje mase, as nuk kane asnje test per ta zbuluar. Laboratoret nuk e gjejne dot
  Do ti cojne jashte teste dhe do presin pergjigjet nga laboratoret e europes,

  Shtet mavi

  Merrni masa per vete onjerez

  shikoni cbehet me itali o fugshpumsa

 2. Sidoqoftë, mos u besoni tellallëve të ripjerdhjes. Ata gjithmonë thonë të kundërtën. e asaj që ndodh. Kjo quhet propagandë gebelsiane dhe hipokrizi makbethiane. Mos harroni se kjo qeveri do të gëzohej shumë po të shfaroste gjysmën e popullsisë me anë të koronavirusit dhe keqqeverisjes. Pastaj do ta sundonte edhe më lehtë këtë vend. Afrikanët dhe aziatikët që ka ftuar Rama për të zevendsuar popullin tonë, do t’u duhen edhe disa dekada për ta kuptuar ferrin që ka ndertuar kjo qeveri e çmendur.

 3. Si kudo edhe me vdekjen keta dine vetem te propagandojne . Jane bere shume te neveritshem , kane arritur pothuajse majat e inrtiges . Pershtiroje per ju vemjet e ripjelljes . Neveri , peshtiroje dhe perbuzje per ty o i gjati ine . Qellimit ja arrite o i gjati ine , ne histori do hyshe si nje vemje qe perveç parase nuk te intereson asnjegje .

 4. Po ed baxhella

  Te pidhi i anetes do jemi te sigurt

  O kriminel mbyll shkollat shpall gjendjen e jashtezoakonshme ngri shtabet dhe shko lyp ndihma si kurve rrugesh qe je

  Kriminel!!!!

   1. kur do me i mbyll kur te kete plas epidemia?

    dhe si do e marresh vesh qe ka rene epidemia , kur te vdesin njerezit apo kur te semuren te gjithe ???

    sepse mjete dhe teste nuk ke dhe nuk ben dot, pergjigja vjen nga jashte

    apo te pidhi satom ti bojm analizat????

    fugshpums bythshpum

    1. o kokbole asnje vend si ka mbyllur shkollat pa patur raste virusi. vetem nje cecen rrot kari si ty doli me i zgjut se ter bota o copa katunarit

     1. O sumshpum 2 mije vets hyjne nga italia

      Do e masi ogerta me buze temeraturen apo do e coje te laboratori i pidhit te satom o palle

    1. o rrota karit nga italia udhetojne rob ne ter evropen. ter evropa duhet ti mbylli shkollat? apo duhet te konsultohen iher me ty o hajdar?

 5. Kete popull ta ruaj -Zoti- se -pushtat-taret-vetem propogande dine te bejne ,se me kete metode pune ushqejne tru-peshqit mavi te cilet ndjehen krenare me keta qelbsa,qe edhe me jeten e njerzeve mundohen te bejne propogande.Vetem mashtrime dhe premtime boshe eshte motoja e punes tyre.

 6. Le te organizojne nje workshop me paret e sorrosit
  se kete lopet e rilindjes nuk dine te bejne gje tjeter
  mbase trembet virusi i kines nga “workshopi”

 7. Km ka folur duke thene se nuk duhet te trembemi se kemi profesioniste shume te mire. Dakord deri ketu, por keta profesionistet e mire a jane rilindore? Sepse po te mos jene rilindore ka shume mundesi te sabotojne jetet e njerezve. P.sh. keta mund te prishin laboratoret e jashtezakinshem qe ka vene ne pune rilindja.

 8. Merni masa per veten tuaj vete, mos prisni keta tju vine ne ndihme. Mos prekni fytyre goje hunde e sy me dore kur jeni jashte, mbani maska. Maska nuk te shpeton nga virusi por ka nje te mire qe ste le te prekesh hunden e gojen me dore. Mos rrini aty ku ka njerez shume kafene, etj. Evitoni rradhe neper zyra etj. Larjen e duarve shumefishoheni, po preket siperfaqe kur jeni jashte canta qese dyer e doreza etj, lani duart menjehere me sapun shampo ca te keni ska problem. Blini alkol 75% dhe mbajeni ne shtepi per te dizinfektuar siperfaqe tavoline etj, dhe per duart. Po patet simptoma gripi vete izolohuni e mos ja perhapni te tjereve, sidomos njerezve te afert, mbylluni ne dhome me maske. Te tjerat pastaj ne dore te Zotit te Madh gjithcka.
  Kina po teston klinikisht nje grup ilaces per te pare ca efekti kane, dashte Zoti e gjejne ilacin deri ne Prill gjithcka eshte ok.

 9. Ky kari kujton se rilindja i ben me rilind po e kapen coronavirus.
  Ik he kokerr kari, ishalla sna vjen ketej se na dhjeu te tereve

 10. Perdoruesit e mallit nuk i ze koronavirusi ?!Ja pyeteni edvinin,te vellain qe iu dhane aeroportin Kinezeve ?!Pastaj rrufeja nuk bie ne hale….!

 11. E kam une nje zgjidhje:
  1. Me date 2 mars Sandri i tetos te mbushe me gaz qe ka blere gjithe Tiranen per( mbytje)disifektim ne mase.
  2. Rama me shpuren e tij te nderroje cdo dite makinat lluksoze, kostumet kravatat kepuce e deri tek breket. Keshtu qe populli i shkrete do kenaqet duke pare dhe si rrjedhoje i rritet imunititi kunder caronave te ndyre.

 12. Nje burim i sigurt salihu eshte izoluar ne nje dhome te shtepise arsyeja eshte se ka dale pozitiv ne testet e kryer nga mjeket,tani po shikohet cilet ka takuar keto dy jave,po keto burime thone qe salihu ka takuar shume njerez qellimi i tij ka qene perhapja sa me shume e ketij virusi ne popull,dua te hakmerrem me popullin qe nuk me duan ka thene salihu.

 13. Ka lajme qe koronavirusi ka ra ne
  Bodtum Ke bashkia dhe djali xhemiles i ka mbyllur deren e bodrumit . Thon brenda jan 6 Persona qe punon per rregullimin e imazhit qeveris neper portale Jan betuar ne bodrum do vdesin per klanin
  Mavi

 14. Sado qe e keni korrigjuar titullin, prape gabim gazeptaret e bllokut – “do ta vrasë” dhe jo “do t’a vrasë”!
  Nuk vjen virusi ne nje vend me viruse me 2 kembe!

  1. Or ti koqe e Fugës, nuk ka asnjë lloj mase nga qeveria. Nuk ka aparate ndihmës të frymëmarrjes, si do u vejë halli azmatikëve nëse i kap?

   Mjaft me partitë, duhet vënë alarmi!

 15. Aman ore se mos na ize karivirusi Kujtim Gjuzin,Nimut Musain Muslim Murrizin etj deputet te opozites se re, se mjere shqiperia pastaj,,se vec keta kellira e largojne karivirusin,sidomos Kujtim Gjuzi kushedi sa do ta kete vrukun ne qafe,qe njeher ne shtate muaj lahet,ja e pate para ca ditesh ne parlament dukesh sikur kishte fjetur ne ndonje qymez pulash ,epo varja dava lamashi

 16. Po ca propagande o idiot mavi, ai eshte nje rrezik real sado qe qe kjo qeveri totalisht e paafte eshte gati ta perballoje. Uroj dhe lus zotin mos te kete perhapje ne ate vend se pasojat do jene me te vertete te renda

 17. edhe mjeket, shkenca e percare politikisht?????

  deri ketu arritet o te marre !!!????????!!!!!

  them shpesh se kti popull derr i eshte futur bollshevizma qe ne vitet 1940,
  por jo deri ktu sa te duash kapon e bandes, perpara femijve qe ke pjelle vete, dhe vete jeten xhanem

  virusi-korona eshte i rrezikshem, por ceshtje kohe, do dali antidota, shprese qe njerezit te rezistojne deri atehere

  dhe pasi te kaloje, duhet te mendoni SERIOZISHT per VIRUSIN-NEO-KOMUNIST-RILINDAS

  ky duket se eshte virusi qe ka rreth 80 vjet pa antidote…

  teper teper i rrezikshem, po nuk vret, i kthen njerezit ne ushtare te bindur dhe te pashpirt per te tjeret te painfektuar

 18. Kur ben propogante lulushi qe nuk ka asgje ne dore,pse nuk u dashka te beje punen cdo qeveri qe I ka gjerat ne dore,shikoni kontin ne itali o shpellkare,po ben propogante

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu