• |
ide | kryesore

Shefja e ISHP: Mbani maska kudo! Virusi mund të qëndrojë në ajër

Lajme, Të fundit

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino thotë se qytetarët duhet të mbajnë maska kur dalin nga shtëpia, pasi virusi qëndron për disa kohë edhe në ajër.

“Sëmundja do qarkullojë dhe për këtë arsye duhet të jemi të përgatitur në çdo moment që shumë elementë të këtyre masave që e quajmë distancim social, unë do e quaja distancim fizik, të zbatohen, se kemi qenë shumë të lidhur.


Sipas studimeve kemi përqendrim të virusit në ajër, ndaj rekomandohen edhe ndryshimet e reja, çdo gjë adaptohet me të dhënat e reja, mund të mos kesh nevojë për maskë profesionale, por një maskë që të mbron, edhe një maskë kirurgjikale apo që bëhet me shtresat e duhura prej beze apo nape, apo cope mund të përdoret fare mirë”, – tha ndër Bino në emisionin “Open”. ©LAPSI.al

9 Comments

 1. Po po po tani u kujtua per maskat .
  Kur u be problem u bene pale me qeverine me force te madhe se maskat duhen per personelin dhe te infektuarit. O zot fali se nuk e dine cfare bejne.

 2. MASKA nuk te mbron dhe kjo eshte e ditur. Maska mbahet vetem nga ta njerez qe mendohet se mund te kene virusin dhe per te mos infektuar te tjeret. Mos genjeni o njerez te pashpirt qe mendoni vetem te shisni ca maska te skaduara per te futur leket ne xhep

 3. Po ai kari te infektivi palo doktorr Arian Harxhi ka nje muaj qe thote maska eshte kit nuk te mbron !! A ka shtet dhe pergjegjezi ketu

  1. maska nuk te mbron the ?? nga e nxore nga b*tha jote kur ben brain-storm ne tualet…
   nese do ta vertetosh afrohu nje personi te infektuar me Corona dhe ti mos mbaj maske…nderse b*thes tende vendosi maske dhe shiko kush do infektohet me shpejt…
   mjere ne per komentuesit e gacetarucet qe kemi neper portalet shqiptare…
   sic i thone Shteti eshte pasqyre e popullit dhe kjo pasqyrohet shume mire…mbajeni fort Skenderbeun 🙂
   a e ke pyetur veten pse doktoret dhe infermieret mbajne maska ? kot per sport? per hobi ? sipas llogjikes tende te gjithe do ishin te infektuar por jo …pra llogjiko pak o i PATRU se i PAEMER je qe je…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu