• |
ide | kryesore

Trump ndërpret fondet për OBSH në mes të krizës. Reagimet: krim kundër njerzimit

-Instant, Kryesore, Lajme

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka bërë të ditur se vendi i tij po ndërpret fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

“Sot po udhëzoj administratën time që të ndalojë fondet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë përderisa është bërë një rishqyrtim për vlerësimin e rolit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në keqmenaxhimin dhe mbulimin e përhapjes së koronavirusit”, tha Trump gjatë një mbledhje me task forcën e koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë.


Trump tha se taksa-paguesit amerikanë sigurojnë midis 400-500 milionë dollarë në vit për organizatën përderisa Kina jep vetëm 40 milionë dollarë. Sipas tij OBSH ka dështuar në detyrat e sa themelore, mes të cilave ishte dhe kundërshtimi për të ndaluar udhëtimet nga Kina.

“Si sponsor kryesor i organizatës, SHBA-të kanë për obligim të këmbëngulin në përgjegjshmëri të plotë. Një nga vendimet më të rrezikshme dhe të kushtueshme nga OBSH ishte vendimi katastrofik i saj për të kundërshtuar kufizimet e udhëtimit nga Kina dhe kombet tjera”, tha Trump.

Në fak kohët e fundit OBSH është kritikuar shumë për qasjen e butë që ka pasur ndaj rregjimit kines. OBSH që në janar i besoi pretendimeve të Kinës se virusi nuk transmetohet nga njeriu te njeriu. Ndërkohë që në dhjetor, Tajvani kishte paralajmëruar këtë organizatë se Kina po fsheh faktin se një patogjen ngjitës ka nisur të qarkullojë në popullatë.

Po ashtu, OBSH në deklaratat publike mbështeti përpjekjet e qeverisë kineze për të mos bllokuar udhëtimet nga Kina. Sot akuzat që artikulon dhe Trump janë se pikërisht këta udhëtarë e përhapën epideminë nga Kina në mbarë botën.

OBSH mbështeti statistikat e ofruara nga Kina, edhe pse që në fillim ekspertët hodhën dyshime mbi besueshmërinë e tyre. Shtëpia e Bardhë tha se bazuar mbi statistikat që ofroi Kina, ata menduan se koronavirusi nuk do jetë më i keq se SARS në vitin 2002, që infektoi 8 mijë njerëz. Por kur koronavirusi goditi Italinë dhe Spanjën, u kuptua se shifrat e Kinës nuk ishin të besueshme. Atëherë ishte shumë vonë.

Kjo nuk është hera e parë që Trump sulmon OBSH-në, pasi gjatë gjithë ditëve të fundit presidenti i SHBA-ve është përpjekur që të gjejë armiq të jashtëm për valën e jashtëzakonshme të përhapjes së virusit në shtetet amerikane.
Ekspertët kryesorë të shëndetësisë kanë quajtur vendimin e Trump si një “krim kundër njerëzimit” dhe një akt “të mallkuar” që do të kushtojë jetë.

Shefi i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, e kritikoi Presidentin amerikan Donald Trump për vendimin e marre duke thënë se tani nuk ishte “koha” për të zvogëluar burimet për OBSH: “Tani është koha për unitet dhe bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku në solidaritet për të ndaluar këtë virus dhe pasojat e tij shkatërruese,” tha Guterres

Një reagim ka ardhur edhe nga bashkëthemeluesi i fondacionit “Bill & Melinda Gates” i cili e konsideron tërrezikshëm këtë vendim.

“Ndërprerja e fondeve për Organizatën Botërore të Shëndetësisë është po aq e rrezikshme sa ç’duket. Puna e tyre po frenon përhapjen e COVID-19 dhe nëse puna e tyre ndërpritet asnjë organizatë tjetër nuk mund t’i zëvendësojë. Bota ka nevojë për OBSH-në tani më shumë se kurrë” shkruan Bill Gates në profilin e tij në Twitter.

41 Comments

 1. Pse OBSH-ja qenka organi i vetem per te ndihmuar boten me problemet shendetesore? Kjo krize tregoi se eshte organi me i keq ne fakt dhe shkaktoi mijera te vdekur. Ato leket mund te perdoren per gjera me te mira sesa per te vrare njerez me papergjegjshmeri dhe korrupsion sic beri OBSH-ja. Gjithsesi kam pershtypjen se eshte ndalese e perkohshme e lekeve. Trump-in ne harkun e dy muajve e kane akuzuar disa here per krime kunder njerezimit, madje nje kongresmene demokrate po punon per ta cuar ne gjykaten e hages per ceshtjen e hidroksiklorokines, vetem se harron nje detaj te vogel: ajo gjykate nuk ka juridiksion ne SHBA sepse SHBA-te nuk e kane ratifikuar konventen e Romes. Ka dhe atje “keperate”. Kam frike se keta as nuk e kuptojne c’do te thote krime kunder njerezimit. Krime kunder njerezimit do te thote te perpiqesh te zhdukesh jo vetem njeriun po edhe konceptin apo idene e njerezimit si nje vlere qe i aplikohet te gjitheve.

  1. Për fat të keq shqiptarët e kanë të dobët kujtesën historike.
   Ju kujtoj se një organizatë tjetër e OKB, Organizata botërore e ushqimit, në fund vitet 80 kur Shqipëria kishte arritur me dyqanet fare bosh të ushqimit, e kur shqiptarët mernin me lista 1 kg. mish në muaj për familje, apo një pako 250 gr. kafe, bazuar në gënjeshtrat statistikore të qeverisë shqiptare, i dha Sgqipërisë çmimin e parë për zgjidhjen më të mirë të ushqimit të popullsisë.
   Vonë u mor vesh se në krye të kësaj organizate botërore, ishin ca komunistë lindorë.
   Po ashtu ndodhi edhe me OBSH (Organizata botërore e shëndetësisë) e drejtuar nga një etiopas.
   OBSH përshëndeti Kinën komuniste se e kishte zgjidhur në mënyrë të shkëlqyer krizën e pandemisë, duke haruar që ta kritikonte ate se ishte vendburimi i përhapjes së viruseve, dhe për mungesën e plotë të transparencës në publikimet qeveritare.
   Nga vendet e mëdha, Kina është i vetmi shtet që nuk ka publikuar asnjë shifër për testimet.
   Duke marë Kinën si shembull pozitiv, OBSH, pa drojë edhe mund të thuhet se ajo bëri jo thjeshtë gabimin, por krimin e madh që i mashtroi vendet e tjera se testimet nuk qenkan të domosdoshme e më e keqja akoma, nuk dha me forcë menjëherë alarmin që të ndërpriteshin lidhjet me Kinën.
   Ndërkaq SHBA duke kontribuar për OBSH me 400 milionë dollarë, e ka të drejtën e zotit që ti kërkojë llogari kësaj organizate, se pse mbështeti Kinën komuniste, kur ajo ndonëse ka një popullsi prej gati një miliard e gjysëm banorë, e për OBSH jepte vetëm 40 milionë dollarë në vit.
   Le të kujtohemi se kur më në fund OBSH e ndroi me shumë vonesë strategjine e saj për mbrojtjen nga pandemia, duke deklaruar që duheshin bërë vetëm teste,teste, teste, një përfaqësues i saj spanjoll në Shqipëri, vazhdonte me avazin e vjetër që nuk ka nevojë të bëhen teste, në unison me kryeministrin shqiptar.

  1. Sa servil dhe bythlepires qe je o Loran Shehu.Kur duhet te t’shohi Basha qe po i lepihesh. komenton si Loran Shehu dhe natyrisht komplimenton Bashen. Kur do qe te t’shohin amerikanet si u servilosesh komenton prape ne emer mbiemer dhe flet mire per Ameriken nderkohe qe je nje antiamerikan i fshehur. Tamam servil si Tritani. Kurse 90% te komenteve ,edhe te atyre qe shan Bashen,i ben pa emer ose me emra te tjere, tamam si skuth. Tamam si Tritani. Ne PD duhet te mbaroje koha e gjaketave te vjetra si Tritan Shehu dhe e servileve te tipit Loran Shehu

  2. Sa servil dhe bythlepires qe je o Loran Shehu.Kur duhet te t’shohi Basha qe po i lepihesh. komenton si Loran Shehu dhe natyrisht komplimenton Bashen. Kur do qe te t’shohin amerikanet si u servilosesh komenton prape ne emer mbiemer dhe flet mire per Ameriken nderkohe qe je nje antiamerikan i fshehur. Tamam servil si Tritani. Kurse 90% te komenteve ,edhe te atyre qe shan Bashen,i ben pa emer ose me emra te tjere, tamam si skuth. Tamam si Tritani. Ne PD duhet te mbaroje koha e gjaketave te vjetra si Tritan Shehu dhe e servileve te tipit Loran Shehu

  3. Shumë mirë e ke Loran, mos ja vër re këtij tipit sipër, nuk e di se ç’flet. OBSH dhe Gates janë armiq të njerëzimit.

   1. O Miro ky tipi siper te qi plaken,keshtu qe mos e merr neper goje fare. Une po flisja me Loran Shehun,jo me ty.Cke qe fut hundet, apo je vete Loran Shehu? E shikon sa hipokrit je, kur shan ameriken flet si Miri dhe na sjell teori konspirative, kur do t’i servilosesh shkruan ne emrin e vertete,Loran shehu.Te njejten gje ben dhe per Bashen,kur e komplimenton jo se e do por i servilosesh qe kur te fitoje zgjedhjet te t’japi nje kacidhe,tamam sic ben plaku yt,Tritani. Familje servilesh dhe hipokritesh

    1. O Juli, e para unë nuk kam nevojë të ndrroj emrin, mos tymos substanca të ndaluara.
     E dyta, une flas atëherë kur shoh qe tjetri po shahet kot dhe sidomos kur ai flet te vërtetën.
     E treta, e shoh qe më paske vënë re që flas për “teori konspirative dhe ameriken”, pse nuk përqendrohesh tek faktet por hedh terma përreth si nje papagall, i paguar dhe injorant?! Une i shaj të gjithë ata që e meritojnë, unë e dua popullin amerikan, shqiptar, grek, etj, por jo qeveritë e tyre kur punojnë kundër popujve. Është e qartë tani?!
     E katra, unë i “servilosem Bashës, si Tritani”??? Ketu me vërte më dhj*ve së qeshuri.
     Dhe e fundit mos posto më nga 2-3 herë të njëjtin mendim, se bëhesh i mërzitshëm dhe dukesh i ç’ekuilibruar!

   2. O Miro ky tipi siper te qi plaken,keshtu qe mos e merr neper goje fare. Une po flisja me Loran Shehun,jo me ty.Cke qe fut hundet, apo je vete Loran Shehu? E shikon sa hipokrit je, kur shan ameriken flet si Miri dhe na sjell teori konspirative, kur do t’i servilosesh shkruan ne emrin e vertete,Loran shehu.Te njejten gje ben dhe per Bashen,kur e komplimenton jo se e do por i servilosesh qe kur te fitoje zgjedhjet te t’japi nje kacidhe,tamam sic ben plaku yt, Tritani. Familje servilesh dhe hipokritesh

   3. O Miro ky tipi siper te qi plaken,keshtu qe mos e merr neper goje fare. Une po flisja me Loran Shehun,jo me ty.Cke qe fut hundet, apo je vete Loran Shehu? E shikon sa hipokrit je, kur shan ameriken flet si Miri dhe na sjell teori konspirative, kur do t’i servilosesh shkruan ne emrin e vertete,Loran shehu.Te njejten gje ben dhe per Bashen,kur e komplimenton jo se e do por i servilosesh qe kur te fitoje zgjedhjet te t’japi nje kacidhe,tamam sic ben plaku yt, Tritani. Familje servilesh dhe hipokritesh.Basha ta harroje se mund te fitoje zgjedhejt me xhekata te vjetra apo servile te tille

    1. Se tani e pashë tamam …. o Julo “Ti te q!n plakën”??!! Po unë ty as të q!j fare, ty dhe sojin tat!
     Ja po t’a them hapur bëje provë atë që the, dhe do të bëhesh pishman për jete. Degjoje dhe këtë tjetrën, për shkakun tim, të pakten dy veta nuk jane më në këtë botë, po q!hen ne atë botën tjetër sa për dijeni. Dhe unë nuk kam frikë, emri im i shkurtër i vërtetë është Miri, dhe kur shkruaj këtu e bëj me IP adresën time te vërtetë, keshtu qe ky portal dhe fuksat e sigurimit e dinë mirë se ku jetoj dhe se kush jam.
     Prandaj matu mirë, mua mallkimi më ngjit, gjëra te çuditshme dhe të hidhura fillojne ndodhin? Edhe njëher po t’a shkruaj, për ty dhe sorollopin tat, beje prove, une ka kohe që po ju pres!

     1. Miro s’kam asgje personale me ty, por ti u fute ne mes si pykemkur une po flisja me Loranin dhe normal qe do te t’shaja. As me Loranin skam asgje personale, por qe eshte servil edhe ai edhe plaku i tij Tritani, kete s’ma mohon as ti mua. Tritani njehere i servilosej Sales, pastaj Genc Pollos dhe Ferdinand Xhaferit, ne fund Lulit,se do nje llokme pushteti,dhe jo se eshte demokrat. Te njejten rruge po ndjek ky Loran ,cuni i tij, sa here komplimenton Lulin apo Ameriken,futet me emer dhe mbiemer,qe ti hyje ne qejf dhe t’i hapet rruga ne parti. Ore sme plasi kari se e merr Luli edhe Loranin ne Parti, porte lesh ne parti xhaketat e vjetra ,si Tritani,dhe tani te promovosh edhe femijet e tyre,nuk durohet.Kjo ishte e gjitha me Loranin, Kurse me ty skisha gje,cke qe tu gric suma? Une 2-3 here gjithsej te kam pare qe shkruan me kete emer,dhe te kam pare qe fajin per koronavirusin ua hedh perendimoreve dhe jo kinezeve qe per faj te tyre po rrime brenda si qeni.Ky ishte dhe kundershtimi im i vetem me ty.Gje tjeter skam, por po fillove te futesh si pyke prape,normal qe do t’shaj.Sa per kercenimet,spo te kercenoj se s’kam arsye, por gjithashtu harroje qe me rruhet kari se sa ke vra ti.As s’me rruhet kari fare,keshtu qe s’kishe pse permendje ato muhebate kalajmajsh. Shnet Miro dhe mos u gric me kur ste permendet emri

     2. Julo (te 13:15), e para, kur të flasësh herë tjetër lëri nënat tona të mrekullueshme jashtë muhabetit! As une me ty nuk kam gje, por ofendimet i leme jashte muhabetit.

      – E dyta, unë do flas ku dhe kur mendoj unë se duhet folur, si dhe kur tjetri nuk i del për zot vetes. Une nuk i marr leje njeri a do futem apo jo si “pyke” ne mes.

      – E treta, ne lidhje me personin e mesiperm, Loranin, e zeme se eshte biri i Tritanit, e po pastaj, ti merru me ate qe ai tha, ai nje rresht shkruajti dhe mire e tha ate qe tha, dhe ti ju fute pastaj me fis e farefis. Perqendrohu ne ate qe ai tha!

      – E katra, per mua tani. Unë nuk kam vrarë njeri, ka forca të tjera që e bëjne këtë per mua dhe detyra ime ishte t’i falja ata njerëz, qe per te parin se kam bere akoma, se me beri nje te keqe te madhe kur isha i vogel. Ka edhe gjera te tjera jo te mira qe i kane ndodhur njerezve te tjere, por nuk jane per ketu ne kete portal.

      – E pesta, une jam me banim ne Amerike (por shume i vemendshem per ceshtjet politike ne Shqiperi dhe Amerike), keshtu qe o do jem une qe ta dua popullin amerikan o pak te tjere jane. Dhe e dua popullin amerikan, eshte liri-dashes, mikprites, i civilizuar dhe tolerant. Mua amerikanet me besojne me sy mbyllur dhe dikur kam punuar ne vende sensitive financiare ne New York. Por ama kur shoh qe disa segmente te qeverise amerikane perzihen ne gjera keqadashese per njerzimin ne pergjithsi, atehere une flas. E kam per detyre dhe e bej me deshire.

      – E gjashta, persa i perket fajit per virusin nese jane kinezet apo perendimoret, thjesht po te them qe laboratore modifikimesh virusesh ka edhe Kina, edhe Amerika, edhe Kanadaja, edhe ndonje vend tjeter Europian. Nese do te flasim per kete, te lutem vazhdo te shkruash ketu dhe une do te pergjigjem. Dhe tjetra, qe te te ve pak ne mendime eshte, kush e beri 11 Shtatorin 2001 ne New York, arabet apo dikush tjeter? Dhe dicka tjeter, a i ke pare ato avionet qe hedhin nje pluhur te bardhe nga qielli per dite, ne gjithe boten? Cfare permban ai pluhur? Ah ta dish ti se cfare behet me ate pluhur, do marresh malet. Lexo te mesosh, lexo!

      – E shtata, jane edhe disa gjëra të tjera që ti Juli dhe tjerët nuk i dinë për mua apo se cili jam une, por edhe kjo me vone. Une nuk luaj bllofe! Une marr pergjegjesi te plote per sa shkruaj ketu. Mesoje edhe kete tjetren, Zoti i Madh i ka bere nje nder shume shume te madh popullit shqiptar (flasim per vitet 1970), por shumica e shqiptareve si injorante dhe harbuter qe jane i rane me shkelm asaj te mire gjigande qe i solli Zoti. Nga ato te mira qe e gjithe bota do fillonte te fliste shqip dhe jo vetem Toka, por Galaksite do t’a kishin zili. Por si qysh tek, edhe kjo do sqarohet me vone. Edhe njehere une nuk bej bllofe!

      Ka edhe prape, por kaq mjafton. Me te mira!

    2. Sa posht paske rene o i shkret. Shif gjej ndonje te moshes tende (apo ato sta varin) leri “plakat” ne pun te vet.
     Sa per info sa her qe shan te tjeret, sidomos ne forme anonime tregon frustrimin dhe mungesen e vetbesimit tend.

 2. Bravo Tramp, nuk i jepen fonde nje drejtuesi komunist si ai i OBSH i cili ne bashkepunim me koministet Kinez i fshehu botes te verteten se cfare ndodhte ne Kine, duke ndihmuar ne perhapjen e virusit, me mire i vdekur se komunist.

 3. Mjafton pamja e mjekeve amerikane me thase plastmasi per te kuptuar sa poshte ka ra Amerika, dhe Trump-i eshte imazhi i saj!

  1. foli anonimi i ores 12:39′ qelbesira komentuese me pagese ne bodrumet mavi! o debil i mjere mos do na e nxjerresh Shqiperine perpara SHBA per gjendjen e shendetesise?! jo per gje se po se bere ti do ta beje ai i CMENDURI i SURRELIT eshte vetem ceshtje kohe!

 4. Ta marresh Ameriken per te vdekur eshte gabimi me i madh qe mund te besh sepse fuqine e ka fituar me pune dhe jo me steroide si te tjere.

 5. Dhe shume mire e ben. Llogaria i kerkohet atij te cilit i ke var kumonen ne qafe. Dikush qe paguhet per te te mbrojtur nga fatkeqesite nuk pse i mban vete pergjegjesite. Pra ose e paguan dhe te ben punen ose mos e paguaj me ………

 6. Nuk e di kush e ka shkruar kete artikull por eshte fare e qarte qe eshte tendencioz dhe i pasakte “Fake” kunder Trump. Ne artikull thuhet:
  “Ekspertët kryesorë të shëndetësisë kanë quajtur vendimin e Trump si një “krim kundër njerëzimit”.
  Pastaj me poshte citojne “Shefi i Kombeve të Bashkuara, António Guterres” (ne fakt Kryetari i Kombeve te Bashkuara) i cili eshte Shefi politik i nje Organizate Globaliste qe synon te shtrije fuqine e saj ne permasat e nje qeverie qendrore boterore.
  Citimi tjeter eshte:
  “Një reagim ka ardhur edhe nga bashkëthemeluesi i fondacionit “Bill & Melinda Gates” i cili e konsideron të rrezikshëm këtë vendim”.

  Pra nga Fondacioni i nje miliarderi si Bill Gates. Keta te dy jane “Ekspertet kryesor te shendetesise”? Nuk i ve dot faj Rames kur i quan kazan dhe te paafte keta derdimene qe jane mercenar te se majtes ashtu si ai vete. Vini re kush eshte i pakenaqur Kreu i nje Organizate Globaliste qe kerkon te marre fuqine e nje qeverie qendrore dhe nje supermiliarder si Gates. Nuk ju duket e cuditshme se si ju puqen interesat?

  Meqe jemi te Bill Gates.
  Ne 2015 Bill Gates ne nje interviste tha se “Rreziku me i madh botes i vjen nga epidemite jo nga armet nukleare”.

  Ne shkurt 2020 i dha Kines nje ndihme financiare per te luftuar virusin prej 100 Milione dollare.

  Me 13 Mars 2020 dha doreheqjen nga Bordi i Microsoftit me pretekstin se do angazhohet teresisht ne Fondacionin e tij.

  Ne Wuhan qyteti nga filloi te perhapet virusi eshte nje laborator per studimin e viruseve i cili filloi me investim kryesor te Bill Gates, e pastaj investuan me radhe, Franca, Britania, Kanadaja dhe me pas edhe Amerika si bashkortake.
  Ka nje dyshim te madh se virusi eshte perhapur nga laboratori si rezultat i infektimit te nje punojesi te laboratorit dhe jo nga tregu i kafsheve te egra te Wuhanit.
  Nuk po zgjatem me, nxirrini konkluzionet vete se cfare luhet ne te vertete.

  Kurse veprimi i Trump eshte ne vazhden e qendrimeve te tij kunder organizatave Globaliste qe synojne tu marrin sovranitetin Shteteve te Botes dhe tua japin ate organizatave mbiqeverite.
  Ai e tha qarte ne fjalimin qe mbajti ne diten e Inagurimit si President se “Une jam zgjedhur nga ju nga Amerikanet, dhe i sherbej atyre, une nuk jam zgjedhur nga bota dhe nuk i sherbej Globalisteve por Amerikes”.
  Qe atehre ai ju ka kundervene cdo institucioni global.

 7. Po ta mendosh holle, Trump ka te drejte. Pse nje shtet duhet te paguaje per nje organizate e cila ne rastin e pare qe pati per te treguar vehten, deshtoi ne menyre te turpshme. Te gjitha udhezimet qe ka dhene OBSH per pandemine kane qene kontradiktore dhe jo vetem kaq, por ne Kine nuk ka bere asnje “hetim” per stuaten duke marre per te mireqena te dhenat e shtetit kinez dhe duke mos marre ne konsiderate aspak ato qe thonin mjeket kineze te cilet u perndoqen nga nga qeveria komuniste. Minimalisht mund te thuhet se ne te vetmen situate qe OBSH do duhej te tregonte vlerat e saj, deshtoi me turp nga neglizhenca dhe padia, por ka dyshime se mund te jete edhe me dashje. Fakti qe del dhe e mbron Bill Gates tregon shume. Mos harroni qe Bill e Melissa Gates, bashke me nja dy fondcione te tjera, me 19 tetor te vitit te kaluar, bene ne New York simulimin e pasojave ne ekonomi, te nje pandemie te shkaktuar nga nje koronavirus, qe do te shkaktonte 65 milione te vdekur ne planet dhe, pjesemarresve ne kete simulim iu shperndane pellushe ne formen e koronavirusit. Pastaj nuk duhet harruar se Trump ka burimet e tij te informacionit qe jane nder me te saktat te mundshme dhe shume prej ketyre informacioneve as qe do te behen ndonjehere publike. Per keto arsye, Trump duhet te vlersohet se ka guximin qe te thote e te beje ato qe askush nga lideret e tjere nuk guxon as t’i coje ne mendje.

 8. Po’ si kjo Jane te gjitha
  Po’ okb me krizen ne siri Ca’ Ka bere
  Me varferine ne bote Ca’ Ka bere.
  Dhe ne cuditemi nga mesuan politikanet shqiptare.
  Tani kinianji miliarde e gjys banore paguan 40 milion dollare ne vit
  Amerika 250 milion paguan 400-500 milion dollare ne vit nga taksat e amerikaneve.
  Pastaj vjen fajdexhiu fmn dhe i bie fukarenjve me kredi nga 4-5 perqind
  Se Amerika i ben m ketij fondi.

 9. Për “like” dhe “share”/ Basha i jep mijëra dollarë “Facebook”-ut. Sponsorizim edhe për vezët e Pashkëve

 10. Vendim i vonuar ky i Trampit. OBSH dhe Bill Gates janë armiq të njerëzimit, që duhen dërguar ne gjyq për krimet që kanë bërë…Dhe artikulli na flet për “ekspertët kryesorë” të mjeksisë që janë kundër këtij vendimi. Po dëmin ekonomik kush e paguan, po që nga lanë pa punë??!!

 11. Trump mund te kete gabimet e veta por ne kete rast ka shume te drejte. OBSH si dhe shume organizata te tjere si Programi boteror i Ushqimit apo dhe UNCHR jane thjesht organizata parazitare qe kane dale jashte funksionit per kohen qe jetojme dhe kane nevoje per nje riorganizmi total. Ne rastin konkret dhe njeriu me i thjeshte e kupton se cpo ndodh ndersa OBSH me qellim apo pa qellim gje qe koha do ta tregoje, u tregua mjaft e ngadalte dhe e paafte per te parandaluar kete pandemi. Mos harroni USA ka sherbimin inteligjent me te fuqishem te planetit dhe Trump di pak me shume se kushdo tjeter. Nqs dikush duhet te akuzohet per krim kunder njerezimit duhet te jene keta te OBSH nese vertetohet qe ata qellimisht lejuan perhapjen e ketij virus dhe jo Trump

 12. SARS-2(COVID-19) asht ARME BIOLOGJIKE.Uprodhu dhe u perpunu ne Kine me pjesmarrjen e te gjithe shkencetareve biolog te Botes,perfshi edhe ato Amerikan.
  Donmoron Tramp,asht i vonuar ne vendime.Ai si ky Nastradin Rama i ine,cdo gja e ban per fasade.
  Sic mund t’a keni ndigju fjalimin e Xhorxh W. Bush dje,ku(15 vite ma pare) paralajmeroi dhe nxiti Boten te fokusohen ne permiresimin e teknollogjise ne mbrojtjen nga armet biologjike.
  Pra pas tij,Obama deshtoi dhe Trampi i papregatitur.
  “Urtia mbas kuvendit dhe trimnia mbas luftes nuk kan vlere”.

 13. O shpellkare lereni shba e trampin pa me thoni ku i gjen parate ky i varferi lulush qe paguan fcb me mijra dollare,qendrojme te bota jone se te tjeret i zgjidhin vete gjerat o llapaqenolloget e gjithckaje

  1. C’lidhje ka me temen? Ku i ke provat? Dakord se paguhesh per te bere komente, por te pakten beji aty ku duhet dhe fitoje buken e perditeshme aty ku duhet. Se c’lidhje ka Basha me OBSH dhe Trump, kur Basha vete ka qene kunder Trump duke marre pjese ne Konventen e Demokrateve para 4 vitesh, vetem ndonje qe s’ia ka idene asgjese nund ta thote. Te fusesh Bashen ne kete diskutim, eshhte njelloj si te flasesh per Ronaldon si mjek i shkelqyer dhe shpikes i vaksines se kunder covid

 14. Pse o shpellkari salihut meret lulushi me kurva,kur ai kurven e ka ne shtepi,i ka te gjitha mamkat e shpellkareve motrat e shpellkareve te vajzat e shpellkare me shumice fitohet me shume per te financuar fcb,apo jo o bythqiri salihut

  1. Per te paemrin e 21:41.
   Jo vetem SHPEKLLARET por edhe Kina bashke me Indine te kane shkerdhyer te teme!
   Je i paemer sepse nuk e din sakte kombesine tende.

 15. I pari do jetë Sali Berisha, i cili në të tilla raste refuzon ta pyesë Lulzim Bashën përse është folur dhe fillon me thirrjet “luftë”, “revolucion”, “vdekje”, “përmbysje”, derisa dikush ta qetësojë e t’i thotë që nuk është e vërtetë që Rama me Bashën kanë kaluar mirë. Përkundrazi, janë përleshur, por ngaqë ishn online nuk janë rrahur fizikisht.

 16. Ethem Shpellkar Lalaj, nje dite do japesh llogari per keto q nxjerr nga goja. Ti je nje cope injorant mavi qe paguhesh nje pjate supe per komente. Ska ngel njeri ne Mallakaster pa ta qi grune prandaj dhe je i frustruar

 17. te gjitha ca mender organizatash leshi jane krijuar pas luftes 2 botrore e ketej duhet te shkrihen . me leke e sponsor e politikash k…te oligarkise botrore mbahen e me leke fukarejsh kunder te gjitha interesave te njerzimit per orekset e elites perverse botrore. prandaj bota eshte corap sic eshte. bill e melinda kellirat e soji i tyre nuk kan kan per tu ngop ndonje here. plera .

 18. O të humbur shqipëtarë,
  Seç qenkeni për të qarë!
  Për të qar’ e për të sharë,
  Për të shar’ e për të vrarë!

  Shtetarët nën dhé ju hodhnë,
  Dhe ju shtypnë sa u lodhnë!

  Sa u lodhn’ e sa ju ngopnë
  Ju gdhendnë edhe ju rropnë.

  As bukë, as brekë s’ju lanë,
  Ju punoni, ata hanë!

  Nuk ju lan’ as pakë nderë
  Q’e kini pasur përherë.

  As nder, as turp, as gjak s’kini
  Unji kryet dhe po rrini.

  O shqipëtarë barkzbrazur,
  Fustançjerr’ e këmbëzbathur

  Zemërohuni një herë,
  As krenarë, por veç të dhjerë. Per ju shpellkare te kudo ndodhur jane keto vargje

 19. Koronavirusi eshte vetem nje gripe i tjeshte dhe do largohet vete kur te vije prilli. (D. Trump)

  16 prill – USA – 645361 raste
  28638 te vdekur.
  Te paret ne bote per raste dhe te vdekur.

  Fajin e ka OBSH, Kina paguan me pak se ne. (D. Trump)

 20. Ju bej thirrje te ngriheni ne te gjitha format e protestave dhe mosbindjes civile per te kundershtuar veprimet shtazore ndaj jush te ketij bastardi te xhelateve hoxhist. sb pershendetje doktor jam 1 qytetar nga vlora shiko si i trajton policia grate ne vlore i ndjek me vrap brenda ne det” ky është mesazhi i publikuar nga Berisha.Per ju shpellkare Po cirret salihu gati per revolucionin demokratik me molotov

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu