• |
ide | kryesore

Rama: Hiqet tatim-fitimi për biznesin e vogël deri në vitin 2029, ndoshta edhe TVSH

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama tha se për biznesin e vogël me 140 mijë dollarë xhiro vjetore, do të hiqet pagesa e tatim-fitimit deri në vitin 2029. Kryeministri tha se ky është një vendim që pritet të merret së shpejti, ndërsa po analizohet mundësia edhe për heqjen e TVSH-së.

“Ne po punojmë dhe një nga gjërat që besoj unë se mund të thuhet sot, është që ne shumë shpejt do ta ligjërojmë që biznesit të vogël, çdo shqiptari që krijon punë me një biznes të vogël deri në 140 mijë dollarë xhiro do t’i heqim taksat deri në vitin 2029.


Ne do të heqim tatim fitimin deri në vitin 2029 dhe heqjen e tatimi fitimit do ta bëjmë tani. Do të shkojmë për një buxhet të ri së shpejti në Parlament dhe aty në paketën fiskale do të heqim tatim fitimin. Dhe deri atë ditë do të jemi të qartë”, – tha Kryeministri.

Më tej Kryeministri Rama deklaroi se po shikohet dhe analizohet mundësia edhe për heqjen e TVSH-së.
“Shumë shpejt do të ndajmë nëse do të heqim edhe TVSH komplet, apo jo. Probabilisht po, por do ta kalkulojmë deri në fund”, tha Rama. /opinion.al

22 Comments

 1. Moooos.. cfare na the o Rama..
  Tani shikoni se cfare do nxjerin nga zorra e trashe komentuesit tipik debila te ketij portali.
  Ari , _ari, Lenini Stalini, Faxi , xixa, Neri, Dreqi dhe i biri… Ne suuuuulm ! Zjaaarr.
  Tregoni zgjuarsine tuaj pre-andertali me sharjet tuaja brilante.

  1. E hapi thesin per zgjedhjet. Per dijeni, edhe kjo eshte nje menyre per te blere vota. Nje vit para.zgjedhjesh njofton se i heq taksat biznesit te vogel. Dhe tjetra, mijra biznese fiktive do krijohen ne menyre per te perfituar.nga keto lehtesira. Kuptohet, biznese te medha afer kryeministrit qe i kane gati letrat per kete pune….

  2. Meqe do nje shareje brilante po te them nje bejte te vjeter
   Si student i ri po mdukesh
   Stilografin mbush me boj
   Soji juj e ka nga mbrapa
   Po ti e paske dhe m’goj!

 2. SHUME SHPEJT, ne shqiptaret(jo ca kelyshe bolshevike me pasaporte shqiptare) presum qe ti te thyesh qafen politikisht por edhe fizikisht nese mundesh, SHUME SHPEJT!

 3. Si perhere dhe nje here doçi rren. Ky qelbesira i thote per te harxhuar me sa pak leke blerjen e votes se ardheshme. Kellire mos u lodh kot se nuk te beson njeri, keshtu qe prape do derdhesh nje pjese te parave per e vjedhur vvotat, e pjesen tjeter per nderkomtaret, qe ti quajne zgjedhjet e vjedhura te ndershme.

 4. Po nuk e kuptoni se ky po mundohet te beje fushate per te fituar ca vota? Vec kesaj nese humb ky le fushe te djegur per qeverine e ardhshme duke e lene thesarin e shtetit vetem me borxhe

  1. E thjeshte:
   1- Palloshi mashtron sepse pervec bareve e restoranteve, 90% e bizneseve nuk faturojne me shume se 50 mil leke ndaj nuk paguajne tatim fitim
   2- Bizneset deri ne 140 mil leke paguajne 5% tatim fitim dhe bejne c’eshte emundur te barazojne hyrje daljet..
   3- Nuk i plasi fare per taksat..Do ja rrasi me gjoba dhe me terror per te rekuperuar ato pak taksa te “humbura”
   4- Po e mbyt kete vend me borxhe, se nuk i plasi, e di qe do iki!
   Eshte ecuditshme qe po vendos deri ne 2029. Puro DEMAGOGJI..

   1. I vetmi koment me logjike.Ashtu eshte.Rama po fal diçka qe ka deshtuar ta mbledhe! 5% qe paguajne bizneset e vogla( deri ne 8 milion xhiro) sjellin te ardhura te paperfillshme ne buxhet.TVSH po eshte nje problem per keto biznese por dhe aty te ardhurat kan rezultuar ne kufinj te paperfillshem.Ben te mirin sikur do ti heqe dhe do shtoje gjobat e kontrollet me presion tek subjektet!Zgjidhja me e mire per bizneset e vogla do ish :
    Heqja e TVSH ( OSE ulje ne 10%) e saj
    Nje tatim fiks vjetor ku vlera e tij te jete ne varesi te vendit dhe llojit te biznesiti ndare ne 4 keste .
    Energjia elektrike te paguhet njesoj( ose dhe me lire se familjaret)
    Te shihet mundesia e uljes se sig.shoqerore e shendetsore
    Per ato qe perdorin mjete per biznesin te caktohet nje kuote karburanti qe te perfitohet me çmim me te lire se i tregut

 5. Berisha-Meta, që i kërkojnë të mos firmosë asnjë marrëveshje, e cila do të çonte në hapjen e negociatave për Shqipërinë.

  Këta të fundit janë duke i bërë presion Bashës, nëpërmjet mediave të tyre.

  Fillimisht ishte Çlirim Peka, ndërsa sot është Nikoll Lesi, që nëpërmjet organit zyrtar të LSI-së dhe Ilir Metës, gazetës “Koha Jonë”, i thotë Lulzim Bashës se duhet të zgjedhë mes Amerikës dhe Berishës e Metës.Po jo more shpellkare u gezuar deri ne masturbim kur lulushi do I bente rrogat 1200 euro pencionet 300 euro etj brockulla alla bash,ju nuk e sulmuat bashen,ju jeni te gjithe lakuriqe kinez

 6. Nuk i kuptoj keta komentuesit me siper. Po nese keto dite ai e miraton ne parlament ligjin per keto taksat per biznesin e vogel , ku eshte genjeshtra ketu ?
  Behet ligj dhe miratohet ne parlament. behet fakt i kryer. Me cfare llogjike thoni qe eshte genjeshter.
  Apo ju gjiti komplet te pa pergatitur kjo levizje e Rames dhe tani i jepni gojes pa menduar.
  Problemi me ju eshte se kur hidhet nje ide , fjala e pare qe thoni eshte GENJESHTER, PROPAGANDE . SHOW
  Pastaj kur shikoni se ideja merr forme dhe fillon te ndertohet , filloni bertisni PASTRIM PARASH, VJEDHJE E RAMES.
  Dhe ne fund kur e gjithe historia merr fund….. rrni si muter dhe hidhni balte mbi ate qe eshte realizuar , E SHEMTUAR, E DESHTUAR , NUK KISHIM NEVOJE PER TE… e me the e te thashe.

  Natyrisht qe Rama e ben per zgjedhjet e 2021 , por mua nuk me intereson fare kjo gje. A perfitojne gati 120 mije biznese te vogla ? Kjo me intereson.

  1. Ke biznes ti? Kot po te pyes se dukesh qe je militant..!Rama yt erdhi ne fuqi ne 2013 duke thene taksat 0 per biznesin e vogel dhe cdo vit biznesi i vogel ka mbyllur dyert dhe sot eshte ne minimum. Ben sikur heq taksat dhe shton gjobat , presionin, korrupsionin, me polici e tatime e inspektoriate e task forca…Eshte nje larve qe jeton vetem dper te mashtruar…tani qerrohu ketej, se te filloi te mbledhja e organizates..

   1. Po ‘e mu_’ kam biznes dhe jam dhe militant.
    Taksa ndaj biznesit te vogel ishte 12% ne 2013 , u be 8% dhe pastaj u be 2% . Tani u be 0% .
    Ti kundershton heqjen e takses me justifikimin se shtohen gjobat. presjoni , korrupsjoni etj etj etj .
    Komplet pa llogjike.
    Po berja e takses 0% eshte pikerisht nje mase kunder atyre qe ti ke shkruar .
    Ju heq tatimoreve abuzive preteksin per ‘presjon, gjoba, korrupsjon… ejt etj etj .
    Pra me kete llogjike qe ke ti, me mire mos ta heqim fare taksne dhe ta leme biznesin e vogel ne kete gjendje sic eshte.
    Tani pirdhu ketej se na cave prapanicen me propagande bajate. Vemje plehrash.

  2. Ty nuk te intereson se dhe bar pranon te hash por hap syte dhe shiko ça bohet me bizbesin e vogel! PO SHKATERROHET!Jo nga konkurenca por nga politikat e gabuara ekonomike! Me presione nga tatimoret,me taksa te larta lokale,me gjoba stratosferike!
   Vetem ta shikosh si ” kontrollojne” tatimoret:
   Kur shkojne prane nje biznesi te vogel fryhen e bojne presion si me qen çlirimtaret e vendit!
   Kur shkojne( nese) prane ndonje biznesi te madh shfryhen , perulen e lepihen si qeni para te zotit!
   Pastaj fakti qe vjet u mbyllen 7000 biznese te vogla( e sivjet parashikohet me keq) nuk te thote gje???
   Personalisht nuk jam per zero tatime:
   Me mire nje takse vjetore( ne perputhje me vendin e llojin e biznesit) POR jam kundra presionit e kontrolleve te shpeshta tatimore!

   1. Pra sipas teje meqe ‘tatimoret’ ju fryhen bizneseve te vogla mos ta heqim taksen ndaj tyre ?
    Ti ne komentin tend jep dhe nje nga arsyet se pse ajo takse duhet bere zero. Ju heq tatimorve abuzive nje preteks per te bere presjon dhe…. ( rreshto me rradhe tere ato qe ke shkruar ti per ta) .

    Jeni komplet te pa llogjikshem. Kundershtoni nje veprim me arsyet kryesore qe e bejne ate veprim te deshiruar.
    Lere pastaj kur beni politike bajate shqupi.. te hapni barkun.

    1. Nuk eshte politike shqupi por politike biznesi
     Çfare eshte bere per biznesin( sidomos te voglin) keto vite??? A e shikon realitetin? Po mbyllen me dhjetra ne dite!( e fajin nuk e ka shqupi).Nese eshte vepruar gabim pse nuk kerkohet falje? A nuk eshte ky propozim shume i vonuar? Pse pikerisht tani kur ka vajt aty ku nuk mban me? Pse duhet ta pranoj si te mire kur pasi na çoj ne faliment po na jep” karramele”? A e di qe sa tatimore” partiake” fryjne kot administraten dhe te ardhurat ne buxhet jane me te ulta se vite me pare? Per mua personalisht po ta perseris: Taksa ose tatimi 0 eshte demagogji!

    2. Mos bej populizem patetik..Tatimoret nuk vejne gjoba per faturat por per letrat e ngjitura per kovidin, per letrat e VKM se kermes (keni te drejte te mos paguani), per shkallet e dyqanit..mylle gojen se i kemi mbi kurriz , shkerdhate militant, me vjen peshtire per ju..pisa, gjo e nyte!

 7. Nuk eshte politike shqupi por politike biznesi
  Çfare eshte bere per biznesin( sidomos te voglin) keto vite??? A e shikon realitetin? Po mbyllen me dhjetra ne dite!( e fajin nuk e ka shqupi).Nese eshte vepruar gabim pse nuk kerkohet falje? A nuk eshte ky propozim shume i vonuar? Pse pikerisht tani kur ka vajt aty ku nuk mban me? Pse duhet ta pranoj si te mire kur pasi na çoj ne faliment po na jep” karramele”? A e di qe sa tatimore” partiake” fryjne kot administraten dhe te ardhurat ne buxhet jane me te ulta se vite me pare? Per mua personalisht po ta perseris: Taksa ose tatimi 0 eshte demagogji!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu