• |
ide | kryesore

Moti i keq dëmton rrjetin, OSSH në terren sqaron situatën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Moti i keq ka shkaktuar probleme në disa zona me rrjetin e energjisë elektrike ndërsa Operatori i Sistemit të Shpërndarjes, OSSH, bën të ditur se po ndjek me vëmendje situatën e krijuar. Kjo pasi si pasojë shkarkesave atmosferike dhe stuhisë, disa linja të tensionit të ulët e të mesëm pësuan avari si këputje përcjellësash, thyerje izolatorësh dhe rrëzime të shtyllave elektrike.


Zonat më të prekura nga dëmtimet në rrjet janë rajoni i Durrësit, Beratit, Gjirokastrës, Vlorës, Kukësit, Shkodrës dhe Burrelit.


“Brigadat e OSSH të përbëra nga 2 mijë punonjës të 11 drejtorive rajonale janë në terren duke punuar intensivisht për rikthimin sa më shpejt të normalitetit në furnizimin me energji elektrike.
Në krahasim me situatën e krijuar mëngjesin e sotëm, nga informacionet e dispecerisë qendrore në OSSH, deri në mesditë u riparuan mbi 50 përqind e defekteve, ndërsa po punohet për riparimin e fiderave të dëmtuar ë zonat rurale ku linjat janë ajrore dhe terreni është më i vështirë”, deklaron OSSH.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.