Skuadra ka fituar titullin e 17-të në histori të klubit, pasi kanë mposhtur pas gjashtë ndeshjeve Miami Heat. Menjëherë pas fitores,bashkëshortja e Kobe Bryant, Vanessa Bryant, përmes rrjetit të saj social Twitter ,ka uruar skuadrën.“Urime xhaxha P. Urime për Lakers, Kobe kishte të drejtë. Sikur të ishin këtu Kobe dhe Gigi për ta parë këtë”, ka shkruar ajo.