• |
ide | kryesore

Protestë kundër Dendias/ Boiken Abazi: Kryeministri Rama po bëhet gati të kryejë tradhti kombëtare me çështjen e detit dhe Greqinë

-Instant, Lajme, Të fundit

“Protesta kundër vizitës së ministrit të jashtëm grek ishte e domosdoshme për të tërhequr vëmendjen ndaj veprimeve qeveritare që mund të përfundojnë në tradhti kombëtare”, ka thënë Boiken Abazi, drejtori i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri. Për Euronews Albania, Abazi ka shpjeguar se, pala greke po negocion me kryeministrin shqiptar Edi Rama në mënyrë të fshehtë pasi pretendime të tilla nuk i bën dot zyrtarisht, sepse do të hidheshin lehtësisht poshtë nga e drejta ndërkombëtare e detit dhe Shqipëria. Sipas tij, pala greke në bashkëpunim me kryeministrin shqiptar Edi Rama do ti shpallë zyrtarisht pretendimin e saj, në të njëjtën kohë me shpalljen e pranimit të këtij dokumenti nga pala shqiptare dhe më pas kjo të çohet në gjykatën ndërkombëtare.


“Greqia ka 11 vjet që nuk e shpall vendimin me shkrim, por e bën vetëm me gojë. Kjo është loja e pisët e Greqisë dhe kryeministri Rama ka lëshuar pe. Arrestimet e djeshme nuk kanë ndodhur kot, ai po tregon se është i gatshëm të shkojë shumë larg për të kënaqur Greqinë. Ne kemi një kryeministër që po bëhet gati të bëjë tradhti kombëtare,” deklaroi Abazi.


Abazi komentoi edhe shoqërimin e tij në polici, duke thënë se jemi përballë një shteti policor që po shfrytëzon gjendjen e rëndë ekonomike dhe pandeminë. Ai bëri thirrje për protesta masive ndaj mënyrës si qeveria shqiptare po e trajton çështjen detare me Greqinë.

7 Comments

 1. @ TIMONIER I KARROCËS,
  KRYEMINISTËR PREJ 7 VJETËSH I SHQIPËRISE,
  NA HAPE BARKUN DJE ME BATUTA PUSHTIMESH GREKE!!
  PSE SI MENDON TI, SE QIRJAKOS ESHTE ME I MIRE SE DORA??
  Greqia ka 30 vjet qe po te pushton pa lufte me varreza ne trojet shqiptare.
  Greqia ka 30 vjet qe emigranteve si askund u ka nderruar emer, mbiemer, identitet.
  Greqia ka 75 vjet qe na ka bere terror fizik gjakesor dhe gjenocid ndaj shqiptareve myslymane.
  Greqia ka 80 vjet qe ende sot ne menyre absurde mban ne fuqi zyrtarisht ligj lufte me Shqiperine.
  Greqia ka afro 200 vjet qe vazhdon ne menyre sistematike ndryshimin e qindra toponimeve shqipe.
  Greqia ka afro 200 vjet qe tjeterson dhe shtyp ne menyre te pameshirshme identitetin arberor kristian arvanitas.

  1. Pershendetje SHQIPO, EUROPIAN.

   Varrezat greke ne territorin e Shqiperise filluan me S.Berishen dhe u shtuan me E.Ramen.
   E.Rama per emigrantet shkon vetem per propagande kur vijne me autobuza per votimet.
   E.Rama per gjenocidin etnik te shqiptareve myslymane çame nuk do t’ia dije fare.
   E.Rama per ligjin grek te luftes po pret ta heqe vet Greqia kur nuk i duhet me.
   E.Rama ishte Kryeministri i Shqiperise qe i konfirmoi toponimet greke.
   E.Rama per identitetin shqiptar arberor arvanitas nuk do t’ia dije fare.

 2. Po Mero tullaci shkruan qe Mentori i tij Edi eshte patriot i madh,
  sepse kishte vene dje nje kollare te kuqe dhe yll te madh partizan.

 3. Jam dakort me tradhtarin Ramavirus, Greqia duhet ti perdori te drejtat ne dobi te njerzve te saje. Meqe paraziteve Skiptar nuk u duhen si gjithmone ne histori. Me mire ti marri nje shtet Civil dhe historik si greqia.

  Bajgat ne Shqiperi mos hajne shume XXX por te bashkpunojne me Greqine hapur dhe mos ta fshehin me koken e bejne sikur jane gjasme me grekun por ta shprehin hapur si lavire qe jane dhe gjithashtu kur ti vije ndonje here miza te kesula mos shkojne ta zhdredhin me Turkun se pastaj turku i fut kollodokun pazarxhinjve Shqiptar.

  Karagjoza

 4. Vetëm kush nuk do që ta kuptojë nuk do, nuk e kupton, çështjen e detit nuk e ka hapur Greqia , e ka hapur Shqipëria sepse grekët e kishin mbyllur me Saliun, Lulin, ilirin. Atë çështje e kam hapur unë me Partinë Socialiste në gjykatë kushtetuese dhe e ka rrëzuar 9 me 0 dhe çështja është rihapur falë vizionit për të ardhmen dhe e them me shumë respekt për Mitsotakis i cili qartësisht ka zgjedhur për të vënë në dispozicion për të ardhmen e përbashkët për të dy vendet.Ku ishe ti mor trim prej letre kur salihu e shiti me dokumenta te rregullta detin dhe ty bashke me te shko mor shpellkar cam ha supen

 5. qifsh vedin Bojkon kari .Se kush eshte Edi Rama e tregon puna e tij ne keto 8 vjet si kryeminister, jo nje halabak si ti , byhlepires i peshtire

 6. ti copa e bythqirit rilindas. Saliu la qene shume transparent dhe per me teper e beri me qellime perfitimi ne arenen nderkombetare si anetaresimi ne NATO dhe liberalizimi i vizave. Mos ngaterro nje shtetar si Saliu me pederaste antinacionaliste si Rama, i çertifikuar si trafikant territoresh kombetare. Per hundesh do ti dali edhe kjo ndonese ndryshe nga Saliu po ben cmos qe te anashkaloje cdo institucion kombetar dhe qellimisht e con ceshtjen ne gjykate nderkombetare vetem e vetem qe ta beje vendimin te padiskutueshem ne kuvend, ne presidence, GJ.K. momentalisht inekzistente e me pak akoma ta leshoje per diskutim ne popull me ane te nje referendumi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu