• |
ide | kryesore

Pandemia/ Franca zgjeron shtetrrethimin, izolohen 46 milionë njerëz

Arkiva, Të fundit

Franca do të shtrijë një shtetrrethim brenda ditës në dhjetëra zona të tjera në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, ka njoftuar Kryeministri Jean Castex.


“Vala e dytë është tani në proces,” tha ai, duke shtuar se situata në vend ishte “shumë e rëndë“.


Ndalimi nga ora 21:00 deri në 06:00 do të hyjë në fuqi në mesnatën e së premtes dhe rreth 46 milion njerëz tani do të preken nga masa.

Vendet përreth Evropës po luftojnë me rritjen e normave të infeksionit. Franca, Italia, Spanja dhe Britania e Madhe janë të gjitha pikat e nxehta.

“Javët e ardhshme do të jenë të vështira dhe numri i vdekjeve do të vazhdojë të rritet,” tha Z. Castex në një konferencë për shtyp të Enjten.

“Nëse nuk arrijmë të ndalojmë pandeminë, do të përballemi me një situatë të rëndë dhe do të duhet të shqyrtojmë masa shumë më të ashpra,” shtoi ai.

“Ne ende kemi kohë për ta shmangur atë, por nuk kemi shumë kohë,” tha ai.

2 Comments

  1. Sjellja e diktaturës nën petkun e virusit, turp për një popull me traditë në demokraci ti mbyllin brenda si delet! Njerzit janë kudo njësoj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu