• |
ide | kryesore

NASA: Një shkëmb në madhësinë e piramidës së Gizës do të përplaset sot në orbitën e Tokës

-Instant, Lajme, Planet

Një asteroid që vlerësohet të ketë të njëjtën madhësi sa piramida e madhe e Gizës do të përplaset me orbitën e Tokës këtë të hënë, sipas Qendrës për Studime të Objekteve të Afërta me Tokën. NASA aktualisht po mbikëqyr asteroidin. Shkëmbi hapësinor i emëruar “QD5 2020” mendohet të jetë midis 60 dhe 130 metra dhe po udhëton me një shpejtësi prej rreth 8.57 km në sekondë. Megjithëse “QD5 2020” është më i madh se shkëmbinjtë e tjerë hapësinorë, pritet të kalojë pranë planetit tonë pa shkaktuar ndonjë dëm.


Për fat të keq, shkëmbi nuk do të shihet nga Toka, por ai do të kalojë në orën 15:15 pranë tokës. Shumica e asteroideve nuk bien në kontakt me atmosferën e Tokës, por në raste të rralla ata mund të shkaktojnë telashe për sistemet e parashikimit të motit.
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *