• |
ide | kryesore

SHBA, shteti i parë në botë që po vaksinon kafshët

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

SHBA është bërë shteti i parë në botë që po vaksinon kafshët kundër koronavirusit. Kopshti Zoologjik i San Diegos ka vaksinuar 9 orangutangë dhe po planifikon që të vaksinojë edhe disa shimpanze.


Vendimi për të nisur vaksinimin e kafshëve erdhi pasi në këtë kopsht u verifikuan 8 gorrilla me Covid-19, gjatë muajit janar. Kafshët u infektuan nga një punonjës i kopshtit zoologjik, i cili e kaloi koronavirusin pa simptoma.


“Aty kuptuam se kafshët tona janë shumë të rrezikuara. Vendosëm që të bëjmë të pamundurën për t’i mbrojtur, pasi nuk e dimë se si do të ndikojë virusi te ata”, tha Nadie Lamberski, drejtoresha e Kopshtit Zoologjik të San Diegos.

Vaksina për kafshët është prodhuar nga kompania farmaceutike veterinare Zoetis dhe është aktualisht në fazë eksperimentale. Kafshët kanë marrë nga dy doza dhe tani do të shihet se si do të reagojnë ata pas kësaj vaksine.

5 Comments

    1. Sa bukur e ke thene o Muti i Kristaqit! Edhe une mendova qe t’i lutemi Amerikes te na vaksinoje Saliun ne kete kuader.

      1. Muti i Kristaqit, dmth Edvini, te ka hedhur pikerisht trute e majmunit(ne mos qofsh vete Edvini qe komenton, se e ben ai, ai ose loqja e tij e majte CendriFuga) qe dite e nate mendon per Saliun…..

        Dy mutra beri Kristaqi – Edvinin dhe Olsin! Qe dihen….

  1. Po doni te mesoni prejardhjen e njeriut nga majmuni,krahasoni edramutin me keta te dy majmune dhe do shikoni ngjashmerine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu