• |
ide | kryesore

Video/ Kartoni i kuq i tepruar dënon Valladolid: Dembele shpëton në shtesë Barcelonën

-Instant, F1, Sport, Video

Ndeshja e prapambetur e javës së 29 në La Liga, pa Barcelonën të triumfonte ndaj Valladolid vetëm në minutën e 90-të, me golin e Dembelé që i dha ekipit të Koeman tre pikë kyçe, duke e vendosur tani vetëm një pikë pas Atletico Madrid kryesues. Vlen të përmenden gjithashtu në Camp Nou traversa e Kodro në fillim, shtylla e Pedri në fund të pjesës së parë dhe kartoni i kuq i Plano për miqtë dhjetë minuta nga fundi.


Janë gjashtë fitore radhazi në kampionat për Barcelonën dhe Atletico Madrid tani është vetëm një pikë larg: është mënyra më e mirë për t’u përgatitur për Clasicon e të shtunës në shtëpinë e Real, fatkeqësisht për një Valladolid të mundur ngushtësisht. Në fakt, nëntë minuta janë të mjaftueshme që katalanasit të kuptojnë se miqtë nuk kishin ardhur në Camp Nou për shëtitje, sepse Janko krosoi dhe Kodro në gjysëmkthesë e bëri traversën të dridhet. Ekipi i Koeman nuk e harron rëndësinë e një fitoreje, në letër e sigurtë, e prodhon lojën e zakonshme. Shansi më i mirë për Blaugranat, megjithatë, është pikërisht në fund të pjesës së parë, me një goditje të fuqishme të Pedrit nga distanca e devijuar në shtyllë nga portieri.

Në pjesën e dytë, Barcelona mori fushën me më tepër besim për të bërë presion ndaj Valladolid, që provoi të bënte keq pa fat me Olazan në kundërsulm. Dembelé impenjoi Masip e Griezmann e dërgoi topin jashtë kuadratit me një goditje me kokë, por katalanasit vazhduan të luftojnë për të thyer murin kundërshtar. Kartoni i kuq i ashpër që mori Plano në minutën e 79, megjithatë, u ofroi atyre një shans të çmuar për të pasur sukses në minutat e fundit: Dembelé ia doli në minutën e 90, me të majtën e tij që shfrytëzoi një krosim nga e djathta dhe përfundoi në rrjetë pas prekjes së kotë të portierit mik. Në këtë mënyrë Valladolid kthehet tek humbja pas katër ndeshjeve radhazi: me kokë lartë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.