• |
ide | kryesore

PD dhe LSI rrëzohen përsëri, Kolegji Zgjedhor hodhi poshtë paditë për Beratin

-Instant, Lajme, Të fundit

Kolegji Zgjedhor rrëzoi edhe pretendimet për Beratin të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim, duke refuzuar të marrë prova shtesë. Për përfaqësuesit e të dy forcave kryesore politike ky ishte një shans i humbur për të hedhur dritë mbi atë që e cilësojnë masakër zgjedhore.


Dy përfaqësuesit Kaso dhe Kaziaj thanë se përpjekja e tyre nuk përfundon këtu.


2 Comments

  1. Diegia e mandateve që bëri Lulzim Basha nuk ishte një akt i “fortë”, e as “revulucionar”; ishte një “akt-vetëvrasës”.

    Pra Basha, firmosi me atë akt që të vrasë politikisht veten e tij për të marrë një gjë të madhe: delegjitimimin e Edi Ramës, i cili ishte dhe është pengesë për Sali Berishën dhe Ilir Metën në radhë të pare, e jo për PD-në e kryetarin e saj.

    Dalja nga sistemi e PD-së, ishte siç Berisha e ka vizatuar qartë, një akt i rrezikshëm, që mund ta çojë këtë parti në shkrirjen e saj.

    Natyrisht, PD nuk shkoi drejt shkrirjes, ngaqë SHBA dhe BE, i dhanë shansin Lulzim Bashës për të hyrë në sistem nëpërmjet një marrëveshje jashtë Parlamentit me mazhorancën, që çoi në formimin të së ashtuquajturës “Tryezë për Reformën Zgjedhore”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.